Zelenkův film Ztraceni v Mnichově zvítězil u kritiků, překvapením je Schmitke

ČTK ČTK
Aktualizováno 23. 1. 2016 23:02
Snímek Ztraceni v Mnichově scenáristy a režiséra Petra Zelenky a producenta Davida Ondříčka byl oceněn Cenou české filmové kritiky za nejlepší celovečerní snímek. V hereckých kategoriích zvítězili Kryštof Hádek za výkon ve filmu Kobry a užovky a Alena Mihulová za roli ve snímku Domácí péče. Moderátory slavnostního večera v přímém přenosu České televize na programu ČT art byli herečka, blogerka a vítězka soutěže StarDance Marie Doležalová a herec a režisér Vojtěch Kotek.
Foto: Falcon

Praha - Vítězem Cen české filmové kritiky se stal snímek Ztraceni v Mnichově scenáristy a režiséra Petra Zelenky a producenta Davida Ondříčka. Proměnil všechny tři nominace: odnesl si ocenění za nejlepší film roku 2015 i ceny za nejlepší režii a scénář.

Laureáti je převzali v sobotu večer v pražském divadle Archa.

Druhým nejúspěšnějším titulem je debut Štěpána Altrichtera s názvem Schmitke. Byl oceněn v nové kategorii Nejlepší audiovizuální počin, a to za zvukovou složku filmu. Spoluscenárista a režisér filmu si odnesl Cenu RWE pro objev roku.

V hereckých kategoriích zvítězili Kryštof Hádek za výkon ve filmu Kobry a užovky a Alena Mihulová za roli ve snímku Domácí péče.

Nejlepším dokumentem roku 2015 vyhlásili filmoví novináři snímek režisérky a producentky Jany Ševčíkové Opři žebřík o nebe.

Hranice se překračují

"Objevili jsme se tu především pro kritiky," řekl režisér Altrichter, šťastný z toho, že si původně studentského projektu Schmitke někdo všiml. Podle něj jde o snímek německo-český. Nejen produkčně, ale i proto, že studoval na pražské FAMU i v Německu. "Hodně se v něm mluví německy, ale to pro mě nehraje roli. Hranice se překračují a právě v evropských koprodukcích vidím budoucnost české kinematografie," dodal.

Potěšený byl i producent vítězného snímku David Ondříček. "Kdybych dostal scénář od někoho jiného než Petra Zelenky, asi bych do toho nešel. Jelikož ho však znám už ze Samotářů a vím, co dokáže se svými texty udělat a jaký je to režisér, věřil jsem, že může jít o skvělý film," řekl. Podle něj však scénář prošel obrovským vývojem, verze, která se nakonec točila, byla mnohem lepší než ta původní. Podle Ondříčka snímek Ztraceni v Mnichově projel spoustu festivalů, měl například velký úspěch v Londýně.

Moderátory slavnostního večera v přímém přenosu České televize na programu ČT art byli herečka, bloggerka a vítězka soutěže StarDance Marie Doležalová a herec a režisér Vojtěch Kotek.

Hlasovalo 41 novinářů

Filmoví publicisté a kritici tak zhodnotili domácí kinematografii uplynulého roku pošesté. Dvoukolové hlasování určilo vítěze osmi kategorií. V prvním kole jich hlasovalo třiatřicet. Posuzovali 25 celovečerních hraných či loutkových filmů a 19 dokumentů, které měly distribuční premiéru v roce 2015 a vyhověly pravidlům. Druhého kola hlasování se zúčastnilo 41 novinářů.

V kategorii Cena RWE pro objev roku hlasovalo ve druhém kole 31 žurnalistů; vybírali ze 13 navržených adeptů.

Ceny české filmové kritiky uděluje profesní organizace filmových novinářů a publicistů Sdružení českých filmových kritiků o.s. Hlavními partnery byly RWE, Česká televize, Státní fond kinematografie a ministerstvo kultury. Přehled hlasování a výsledky budou zveřejněny na webových stránkách www.filmovakritika.cz.

Konkurenční ocenění České filmové a televizní akademie Český lev budou předána 5. března. I jim vévodila v nominacích Zelenkova originální komedie Ztraceni v Mnichově - získala jich 15. Porota Českého filmového a televizního svazu FITES jí v polovině ledna udělila Cenu Josefa Škvoreckého za adaptaci literárního díla. Zelenka se ale podle svých slov knihou historika Jana Tesaře Mnichovský komplex jen volně inspiroval.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

USA podpořily Hongkong, Peking to označil za vměšování

Americká Sněmovna reprezentantů schválila tři zákony, jimiž podpořila demonstranty v Hongkongu, kteří ve velkoměstě bojují za posílení demokracie.

Přijatá opatření se nelíbí Pekingu, který Washington vyzval, aby se nevměšoval do záležitostí Číny. Hongkongští prodemokratičtí zákonodárci zároveň přerušili výroční proslov Čínou podporované správkyně města Carrie Lamové.

Jeden z návrhů zákona přijatých v úterý dolní komorou amerického Kongresu odsuzuje kroky Číny při řešení situace v Hongkongu. Demonstranti zde už několik měsíců protestují proti plíživému omezování svobod ze strany Pekingu a dožadují se demokratických reforem.

Další zprávy