Zdigitalizovaný Taxikář přijíždí i do českých kin

Kultura Kultura
18. 8. 2011 22:13
Legendární film Martina Scorseseho v novém formátu

Praha - Společnost Aerofilms přináší do českých kin kromě distribučních novinek také zrestaurované legendární filmy světové kinematografie. Po minipřehlídkách zdigitalizovaných filmů s Audrey Hepburn a mafiánských filmech v čele s Kmotrem se pod hlavičkou Digitální klasika představí Taxikář režiséra Martina Scorsese, jeden z dlouhodobě nejvlivnějších titulů poválečné americké kinematografie.

Snímek získal Zlatou palmu v Cannes v roce 1976 a byl nominován na Oscara. Nyní ho Aerofilm znovu představí v unikátní zrestaurované verzi. Poprvé měli diváci tuto možnost na letošním karlovarském festivalu, během září bude zrestaurovaný Taxikář k vidění ve vybraných kinech v ČR.

Hlavní postavou je Travis Bickle, veterán, který po návratu z Vietnamu trpí nespavostí. Najde si proto práci jako noční taxikář. Během nekonečného popojíždění „špinavými" ulicemi New Yorku naráží jen na násilí, drogy a prodejný sex. V dlouhodobě traumatizovaném, frustrovaném Travisovi sílí odhodlání k radikálnímu činu. To v osamělém muži nechtěně posílí jak elegantní Betsy, spolupracující na volební kampani senátora Palantinea, tak nezletilá prostitutka Iris.

Foto: Kultura

Hlavní postavu ztvárnil Robert de Niro. Na zásadní roli se připravoval velmi pečlivě, dokonce se prý stal opravdovým taxikářem. Studoval také psychické nemoci včetně syndromu války ve Vietnamu. Slavná scéna se zrcadlem, kdy si hlavní hrdina trénuje s pistolí větu „To mluvíš se mnou?", byla jeho nápadem; ve scénáři bylo pouze, že se dívá do zrcadla.

Jodie Foster, která hraje prostituku Iris, bylo v době natáčení pouhých 12 let - stejně jako její hrdince. Za svou roli obdržela řadu ocenění na světových festivalech, podobně jako de Niro za hlavní postavu. Do úlohy mladé prostitutky byla vybrána ze stovek zájemkyň, mezi nimiž byly tehdy neznámá Michelle Pfeiffer, Melanie Griffith, Kim Basinger či Brooke Shields.

Nápad remasterovat Taxikáře do rozlišení 4K (4096 x 2160 pixelů) vznikl během přípravy vydání Blu-ray disku. Scan proběhl do rozlišení 4K z původního negativu, který prý byl v relativně dobrém stavu. Obava, že digitálně restaurovaný Taxikář bude obrazově jiný než původní film, se nevyplnila.

Oproti vydání na VHS a DVD ovšem jde o úplně jiný film. Starý přepis, který byl realizován asi před deseti lety, byl prováděn bez profesionálního dohledu. Nynější supervizi nad korekcemi měl sám kameraman Michael Chapman a film po prvním restauračním procesu viděl i režisér Martin Scorsese, který pak předával své poznámky a komentáře.

Většina digitálních kin v ČR má projektory v rozlišení 2K, z participujících kin mohou 4K rozlišení nabídnout kina Aero, Světozor a Bio Oko v Praze, kino Centrál v Hradci Králové, kino 99 v Kolíně a Panorama v Boskovicích.

Více najdete na www.aerofilms.cz/taxikar

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, připustila sestra Kim Čong-una

Sestra a blízká poradkyně severokorejského vůdce Kim Čong-una uvedla, že KLDR zváží účast na summitu s Jižní Koreou, pokud bude ve vzájemných vztazích panovat úcta. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na severokorejskou státní tiskovou agenturu KCNA.

Prohlášení přichází den poté, co Severní Korea vyzvala Spojené státy a Jižní Koreu, aby upustily od své údajně nepřátelské politiky a dvojích standardů. Teprve poté bude podle Pchjongjangu možné zahájit rozhovory o formálním ukončení korejské války z let 1950 až 1953. Tento konflikt skončil příměřím, ale nikoli mírovou smlouvou.

"Věřím, že pouze při zachování poctivosti a vzájemného respektu se může odehrávat hladká komunikace mezi Severem a Jihem (…) a vyřešit záležitosti typu vrcholných schůzek mezi Severem a Jihem," uvedla v prohlášení Kim Čong-unova sestra Kim Jo-čong.

Jihokorejský prezident Mun Če-in ve svém projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku v úterý zopakoval výzvu, aby obě Koreje formálně ukončily válečný stav.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, římský klan Casamonica. Její boss dostal u soudu 30 let vězení

Itálie má oficiálně další mafiánskou organizaci, kterou je římský klan Casamonica. Soud jej tento týden postavil na roveň známějším uskupením jako jsou sicilská Cosa Nostra, neapolská Camorra či původně kalábrijská 'Ndrangheta. Dlouhými tresty vězení potrestal soudce čtyři desítky členů římské mafie, jeden z bossů má strávit za mřížemi 30 let.

"Je to velice důležitý verdikt zejména proto, že ničí iluzi o tom, že v Římě žádná mafie není," řekl agentuře AFP Nando Dalla Chiesa, který o organizovaném zločinu přednáší na milánské univerzitě. "Město nedokázalo přijmout fakt, že v něm operují nejen některé elementy zločineckých skupin Camorra a 'Ndrangheta, ale že má i svou vlastní, domácí mafii," dodal.

Proces se členy mafie Casamonica trval dva roky a obžalovaní mají podle rozsudku kvůli obchodování s drogami, vydírání a držení zbraní strávit ve vězení celkem 400 let. Boss Domenico Casamonica dostal trest 30 let odnětí svobody, rozsudek ale není pravomocný.

První členové rodiny Casamonica, kteří patří k romské menšině, se do Říma přistěhovali v první polovině 20. století a policie je dlouho sledovala zejména kvůli lichvářským půjčkám. Klan na sebe upozornil v roce 2015, kdy se v Římě konal pompézní pohřeb jeho bosse Vittoria Casamoniky. Rakev tehdy ulicemi vezl kočár tažený koňmi, z helikoptéry se na něj sypaly okvětní lístky růží a truchlícím hrála hudba z filmu Kmotr. Policie i vedení města pak musely čelit kritice, že konání okázalé akce nedokázaly zabránit.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 49 minutami

Při útoku v Somálsku zemřelo nejméně osm lidí, je mezi nimi premiérova poradkyně pro ženská práva

Nejméně osm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentského paláce v somálské metropoli Mogadišo, informovaly tiskové agentury s odvoláním na policii. Další jsou zraněni. K zodpovědnosti za explozi se přihlásilo radikální islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Automobil napěchovaný výbušninami najel do osobních a nákladních vozů u kontrolního stanoviště, odkud vede cesta ke vstupu do prezidentského paláce, popsala agentura AP.

Přes toto kontrolní stanoviště jezdí prezident a premiér při cestách na letiště nebo z něj, podotkla AP. Mluvčí hnutí Šabáb později uvedl, že sebevražedný útočník cílil na konvoj aut, jenž mířil do paláce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Vládní mluvčí Mohamed Ibrahim Moalimuu oznámil, že mezi oběťmi je poradkyně premiéra pro záležitosti žen a lidských práv Hibaq Abukarová. "Byla jedním z pilířů premiérovy kanceláře v otázkách týkajících se žen," sdělil na Facebooku. Podle Reuters není jasné, zda Abukarová byla v době výbuchu v konvoji, nebo se ocitla poblíž exploze.

Podle policejního mluvčího Abdifataha Adama Hassana dalších devět lidí utrpělo zranění. Počet obětí by však mohl být vyšší, jelikož některé mrtvé a zraněné odnesli jejich příbuzní, uvedl Hassan. "Za výbuchem stojí Šabáb. Zabili osm lidí, včetně vojáka, matky a dvou dětí. Šabáb masakruje civilisty," dodal Hassan.

Radikální hnutí Šabáb, jenž chce svrhnout vládu a prosadit v Somálsku svůj přísný výklad islámského práva, provádí podobné útoky často.

Zdroj: ČTK
Další zprávy