Začíná mezinárodní filmový festival v Benátkách, o hlavní cenu se utká i český film

ČTK ČTK
28. 8. 2019 18:01
Projekcí soutěžního francouzsko-japonského filmu La Vérité (Pravda) režiséra Hirokazua Kore'edy ve středu večer oficiálně odstartuje 76. ročník mezinárodního filmového festivalu v Benátkách. Mezi 21 uchazeči o Zlatého lva, hlavní cenu festivalu, je i český snímek Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula. Akce potrvá do 7. září.
Trailer z filmu Nabarvené ptáče režiséra Václava Marhoula. | Video: Bioscop

Už v úterý večer byla na programu nejstaršího filmového festivalu na světě projekce československého erotického filmu z roku 1933 Extase. Digitálně restaurovaná podoba snímku Gustava Machatého si na benátském ostrově Lido odbyla světovou premiéru v sekci Venice Classics.

Příští pondělí má být festivalovému publiku poprvé představen český soutěžní film Nabarvené ptáče. Zatím posledním českým titulem v hlavní soutěži Benátek byl v roce 1994 film Jiřího Menzela Život a neobyčejná dobrodružství vojáka Ivana Čonkina. Hlavní ocenění v Benátkách získal v roce 1947 český film Siréna.

O Zlatého lva bude drama Nabarvené ptáče soupeřit s takovými díly jako The Laundromat (Prádelna) amerického režiséra Stevena Soderbergha, Guest of Honour (Čestný host) Kanaďana Atoma Egoyana nebo Om det oändliga (O nekonečnosti) švédského filmaře Roye Anderssona.

Šestaosmdesátiletý francouzsko-polský režisér Roman Polanski do soutěže posílá své historické drama J'accuse (Žaluji) o Dreyfusově aféře. Zatím není jasné, zda tvůrce na festival osobně dorazí.

Ve městě na laguně jsou očekávány herecké hvězdy jako Meryl Streepová, Brad Pitt, Johnny Depp nebo Scarlett Johanssonová. Na závěr přehlídky by se mohl ukázat i frontman rockové kapely The Rolling Stones Mick Jagger, který účinkuje v závěrečném filmu festivalu The Burnt Orange Heresy.

Video: Marhoul: Nabarvené ptáče je o lásce a naději, může se stát, že lidé z kina odejdou

Film má vzbudit potřebu nebýt lhostejný, děti v konfliktech stále umírají, zamiloval jsem se do poselství knihy, říká režisér Václav Marhoul | Video: DVTV, Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy