Začíná Jeden svět, letos reflektuje globální problémy

Naďa Straková
10. 3. 2009 16:55
Jedenáctý ročník je věnován několika tématům najednou
Z filmu Armáda v sárí
Z filmu Armáda v sárí | Foto: Jeden svět

Praha - Ve středu odstartuje letošní několikadenní maratón dokumentárních filmů s lidskoprávní tématikou. Festival Jeden svět, konaný tradičně pod záštitou Václava Havla, se za svou jedenáctiletou existenci stal jednou z nejvýznamnějších kulturních akcí v zemi.

Svědčí o tom stoupající návštěvnost, která se loni vyšplhala na neuvěřitelných 100 tisíc diváků.

Kromě klasického menu čítajícího zhruba 120 filmů festival každoročně nabízí novinky. Letos rozšířil škálu kin, ve kterých budou moci diváci shlédnout dokumenty z Konga, Ekvádoru, Nepálu, Kašmíru, Severní Koreji a dalších zemích světa.

Novinkou je také skutečnost, že letošní ročník není zasvěcen pouze jednomu tématu či kontinentu, ale hned několika okruhům najednou. Těmi jsou voda, nafta, plyn, energetika, oteplování, ekonomika a dnes tolik skloňovaná finanční krize.

Pro návštěvníky, kteří po shlédnutí filmu budou mít potřebu se ze svého filmového zážitku vyzpovídat a diskutovat o stavu lidských práv ve světě, jsou připraveny debaty.

Ty v Městské knihovně se odehrají na téma zmiňované krize a globálního oteplování. Festival nově letos připravil i sérii diskuzí věnovanou pouze Barmě. Za tím účelem do Prahy zavítá barmský mnich Ashin Sopaka.

Zahajovací film Barmský VJ
Zahajovací film Barmský VJ | Foto: Jeden svět

S touto zemí festival také začíná. Úvodním filmem je Barmský VJ od dánského režiséra Anderse Ostergaarda, který bude přítomen jak na zahájení, tak na debatách v Divadle Archa.

Se stoupající popularitou festivalu stoupá i divácká návštěvnost, festival se každý rok potýká s beznadějně vyprodanými sály. To se letos kromě rozšíření kin festivalový štáb rozhodl řešit tím, že nejnavštěvovanější a divácky nejúspěšnější tituly po skončení přehlídky promítne ještě jednou; o výběru rozhodnou diváci hlasováním.

Kina festivalu JS

jeden svět 2009
  • Lucerna
  • Světozor (2 sály)
  • Divadlo Archa
  • Atlas (2 sály)
  • Francouzský institut
  • Městská knihovna
  • Evald
  • Ponrepo
  • divadlo Minor

Vizuál festivalu a znělka s prvním prezidentem svobodného Československa Václavem Havlem prozrazuje letošní 20. výročí pádu komunismu, které Jeden svět reflektuje i ve filmové nabídce. Připravené snímky z postkomunistických zemí zachycují proměny, kterými  střední Evropa prošla za posledních dvacet let.

Poprvé v historii Jednoho světa uvede festival i hraný film. Půjde o snímek Zdeňka Tyce El Paso, který se zabývá problematikou sociálního vyloučení a je inspirován skutečným osudem romské vdovy, matky devíti dětí. Podle organizátorů má poukázat zejména na to, jak jednotlivá města (ne)řeší obdobné problémy.

Výběr z filmů Jednoho světa bude prezentován i v Bruselu a ve Washingtonu DC jako součást kulturního programu v rámci českého předsednictví v Radě EU.

V roce 2007 získal Jeden svět Čestné uznání Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO) za výchovu k lidským právům.

  • Program a aktuální informace o festivalu najdete zde.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 16 minutami

Státní dluh v prvním čtvrtletí stoupl o 370,2 miliardy korun

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o 370,2 miliardy korun na 2,42 bilionu korun. Informovalo o tom v pátek ministerstvo financí. Za růstem dluhu je především vydávání státních dluhopisů ministerstvem financí s cílem zajistit splátky dluhopisů a pokrýt letošní schodek státního rozpočtu. Sněmovna zvýšila schodek v únoru kvůli dopadům šíření koronaviru a daňových změn z 320 na 500 miliard korun. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 226 121 korun.

Ministerstvo informovalo, že v prvním čtvrtletí umístilo na domácím finančním trhu státní dluhopisy za 231,8 miliardy korun, a plně tak pokrylo korunové splátky státního dluhu v letošním roce a zároveň částečně předfinancovalo letošní schodek státního rozpočtu.

Státní dluh je tvořen dluhy vlády a vzniká především hromaděním schodků státního rozpočtu. Financován je pokladními poukázkami, státními dluhopisy, přímými půjčkami nebo půjčkami od Evropské investiční banky.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Komise potvrdila, že bývalý šéf slovenské policie spáchal sebevraždu

Komise zřízená slovenskou ministryní spravedlnosti potvrdila, že vazebně stíhaný bývalý šéf slovenské policie Milan Lučanský zemřel na konci loňského roku po pokusu sebevraždu. Novinářům to řekl Tomáš Čitbaj, šéf komise, jejímiž členy byli i zástupci opozice či někdejší česká veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová. Lučanský byl ve vazbě kvůli obvinění z korupce.

"Komise nezjistila skutečnosti, které by zpochybnily informaci, že příčinou smrti bylo sebepoškození pana Lučanského, tedy pokus o sebevraždu," uvedl Čitbaj. Dodal, že tento závěr podpořilo při hlasování 14 členů komise, dva opoziční poslanci byli proti a jeden zákonodárce nehlasoval.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V nominaci osmnáctky jsou Jiříček a Svozil, do USA poletí i dva náhradníci

Celkem 27 hokejistů je v nominaci reprezentační osmnáctky na mistrovství světa, které uspořádají od 26. dubna do 6. května americká města Frisco a Plano. Ve výběru kouče Jakuba Petra jsou tři brankáři, osm obránců a 16 útočníků, nechybí zadáci David Jiříček se Stanislavem Svozilem či kvarteto krajánků z Finska a Švýcarska. Trenéři berou do zámoří i s ohledem na zdravotní rizika dva hráče navíc jako náhradníky.

Širší nominace českých hokejistů na MS hráčů do 18 let v USA:

Brankáři: Patrik Hamrla (Karlovy Vary), Tomáš Suchánek (Třinec), Oliver Šatný (Mladá Boleslav),

obránci: David Jiříček (Plzeň), David Moravec (Mladá Boleslav), Matěj Pinkas (Hradec Králové), Stanislav Svozil (Brno), Jakub Šedivý (Liberec), David Špaček (Litoměřice), Jiří Ticháček (Kladno), Tomáš Hamara (Tappara Tampere/Fin.),

útočníci: Petr Moravec, Lukáš Pajer, David Skuhrovec, Matyáš Šapovaliv (všichni Litoměřice), Jiří Kulich, Dominik Rymon (oba Karlovy Vary), Jakub Altrichter (Šumperk), Jakub Brabenec (Brno), Marcel Marcel (Plzeň), Matouš Menšík (Jihlava), Martin Ryšavý (Vítkovice), Šimon Slavíček (Slavia Praha), Gabriel Szturc (Mladá Boleslav), Jaroslav Chmelař (Jokerit Helsinky/Fin.), Jakub Kos (Ilves Tampere/Fin.), Šimon Marha (Ambri-Piotta/Švýc.).

před 1 hodinou

Koncert Stinga ve Slavkově byl potřetí odložen

Pořadatelé museli už potřetí odložit koncert britského hudebníka Stinga ve Slavkově u Brna, znovu o rok. Nový termín je 31. července 2022, dosud se počítalo s letošním 25. červencem. Důvodem pro odklad je stejně jako loni pandemie koronaviru. Vstupenky zůstávají v platnosti, oznámila agentura Live Nation.

Mnohonásobný držitel ceny Grammy měl v zámecké zahradě zahrát už předloni. Na poslední chvíli koncert zrušil ze zdravotních důvodů. Kvůli pandemii nového typu koronaviru pak nevyšlo ani loňské vystoupení a fanoušci Stinga budou zklamaní také letos.

Slavkovská zámecká zahrada měla být jednou ze zastávek prodlouženého turné s programem My Songs. Jako předkapela měli vystoupit Vojtěch Dyk s B-Side Bandem a Lenka Nová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy