Začíná festival v Cannes. Uvede Trierův film o masovém vrahovi nebo Murakamiho povídku

ČTK Reuters Kultura AFP, ČTK, Reuters, Kultura
8. 5. 2018 6:38
Ve francouzském Cannes dnes začíná další ročník nejslavnější kinematografické přehlídky světa. O hlavní cenu, takzvanou Zlatou palmu, bude soutěžit 21 titulů včetně novinky veterána Jean-Luca Godarda nebo snímku režiséra Spikea Leeho o černošském detektivovi, jenž se infiltroval do Ku-klux-klanu. Připomínáme některé z nejočekávanějších titulů.
Hvězdami zahajovacího filmu jsou španělští herci Penélope Cruzová a Javier Bardem.
Hvězdami zahajovacího filmu jsou španělští herci Penélope Cruzová a Javier Bardem. | Video: Festival de Cannes

Everybody Knows

Šestačtyřicetiletý íránský režisér Asghar Farhádí na sebe upozornil roku 2011 komorním dramatem Rozchod Nadera a Simin, které získalo ceny na festivalu v Berlíně, Zlatý glóbus a nakonec i cizojazyčného Oscara. Jen Zlatá palma z Cannes zatím režisérovi chybí.

Nyní ji po titulech Minulost a Klient může získat s hvězdně obsazeným psychologickým thrillerem, který v úterý večer letošní festival zahájí.

Ve snímku o nepovedeném rodinném znovushledání účinkují španělští herci Penélope Cruzová a Javier Bardem. Ti jsou v Cannes oblíbení mimo jiné proto, že právě zde Bardem roku 2010 veřejně vyznal lásku Cruzové, když přebíral cenu za herecký výkon ve snímku Biutiful. "Chci se o tuto radost podělit s mou přítelkyní, družkou a láskou Penélope. Moc ti dlužím a moc tě miluji," řekl tehdy Bardem před zaplněným sálem, načež kamery zabraly slzící Cruzovou.

Jak upozorňuje agentura AFP, Bardem i Cruzová se stali prvními španělskými herci, kteří získali ceny Oscar - herečka za postavu nezkrotné umělkyně v titulu Vicky Cristina Barcelona režiséra Woodyho Allena, herec za roli vraha ve Tahle země není pro starý od bratří Coenů.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy