Začíná festival v Cannes. Uvede Trierův film o masovém vrahovi nebo Murakamiho povídku

ČTK Reuters AFP, ČTK, Reuters, Kultura
8. 5. 2018 6:38
Ve francouzském Cannes dnes začíná další ročník nejslavnější kinematografické přehlídky světa. O hlavní cenu, takzvanou Zlatou palmu, bude soutěžit 21 titulů včetně novinky veterána Jean-Luca Godarda nebo snímku režiséra Spikea Leeho o černošském detektivovi, jenž se infiltroval do Ku-klux-klanu. Připomínáme některé z nejočekávanějších titulů.
Lars Von Trier se na festival vrací s dramatem The House That Jack Built o masovém vrahovi.
Lars Von Trier se na festival vrací s dramatem The House That Jack Built o masovém vrahovi. | Foto: Chris Geisnaes
Hvězdami zahajovacího filmu jsou španělští herci Penélope Cruzová a Javier Bardem.
Hvězdami zahajovacího filmu jsou španělští herci Penélope Cruzová a Javier Bardem. | Video: Festival de Cannes

Everybody Knows

Šestačtyřicetiletý íránský režisér Asghar Farhádí na sebe upozornil roku 2011 komorním dramatem Rozchod Nadera a Simin, které získalo ceny na festivalu v Berlíně, Zlatý glóbus a nakonec i cizojazyčného Oscara. Jen Zlatá palma z Cannes zatím režisérovi chybí.

Nyní ji po titulech Minulost a Klient může získat s hvězdně obsazeným psychologickým thrillerem, který v úterý večer letošní festival zahájí.

Ve snímku o nepovedeném rodinném znovushledání účinkují španělští herci Penélope Cruzová a Javier Bardem. Ti jsou v Cannes oblíbení mimo jiné proto, že právě zde Bardem roku 2010 veřejně vyznal lásku Cruzové, když přebíral cenu za herecký výkon ve snímku Biutiful. "Chci se o tuto radost podělit s mou přítelkyní, družkou a láskou Penélope. Moc ti dlužím a moc tě miluji," řekl tehdy Bardem před zaplněným sálem, načež kamery zabraly slzící Cruzovou.

Jak upozorňuje agentura AFP, Bardem i Cruzová se stali prvními španělskými herci, kteří získali ceny Oscar - herečka za postavu nezkrotné umělkyně v titulu Vicky Cristina Barcelona režiséra Woodyho Allena, herec za roli vraha ve Tahle země není pro starý od bratří Coenů.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Dron na východě Afghánistánu zabil třicet civilistů, mířil na Islámský stát

Nejméně 30 civilistů zahynulo a 40 dalších utrpělo zranění při útoku bezpilotního letounu, který na východě Afghánistánu podnikly afghánské bezpečnostní síly s podporou americké armády. Informovala o tom ve čtvrtek agentura Reuters s odvoláním na tři afghánské vládní představitele. Cílem náletu byla podle nich skrýš členů teroristické organizace Islámský stát (IS), omylem byli ale zasaženi místní rolníci.

Zdroj: ČTK
Další zprávy