Příběh jeptišky vrcholí extrémní scénou. U Zázraku je divákovi až fyzicky nepříjemně

Mojmír Sedláček Blahoslav Baťa Mojmír Sedláček, Blahoslav Baťa
21. 5. 2022 7:16
"Rumunské drama Zázrak je plné protikladů: lidského zla i naděje," tvrdí o velmi dobře hodnoceném snímku kritik Mojmír Sedláček.
Videorecenze Mojmíra Sedláčka k filmu Zázrak. | Video: Mojmír Sedláček, Blahoslav Baťa

Zázrak, který natočil Bogdan George Apetri a promítají jej česká kina, je rozdělen do dvou částí. V první sledujeme mladou jeptišku Kristýnu, která odjíždí do města ze vzdáleného kláštera, aby vyřídila naléhavou věc. Cestou potká svůj nečekaný osud.

"První polovina filmu vrcholí velmi násilnou, emočně vysávající a fyzicky nepříjemnou scénou, která je však natočena velmi subtilně a citlivě. Zní to jako protiklad, ale na těch je založen celý film," hodnotí jeden z klíčových momentů snímku Sedláček.

Druhá část je o detektivovi, který se snaží pochopit, co se Kristýně přihodilo. Policista Marius jde krok za krokem v jejích stopách, pátrá na všech místech, která navštívila. V zrcadlovém sledu událostí vyšetřování odhalí skutečnosti, které vedou nejenom k pravdě, skrývající se za tajemnými činy Kristýny, ale posléze i ke skutečnému zázraku.

"Mezi slabiny patří některé odlehčené, snad i komické scény, které celý film narušují. Snaha o společenský přesah zase vede k tomu, že některé vedlejší postavy jsou příliš stereotypní a ‚jednostrunně‘ vykreslují rumunskou společnost," uzavírá kritik Sedláček.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Britka Ghislaine Maxwellová byla dnes v USA odsouzena k 20 rokům vězení za napomáhání finančníkovi Jeffreymu Epsteinovi zneužívat náctileté dívky

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

O deset procent se od září navýší plat části zaměstnanců ve veřejném sektoru

Od 1. září by měli dostat o deset procent přidáno nepedagogičtí pracovníci či lidé, kteří pracují v resortech, jako je kultura. Jde zhruba o 300 tisíc lidí. Po jednání na úřadu vlády to novinářům řekli ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Konečnou shodu na růstu platů ve veřejném sektoru však předsedové vládních stran s odboráři nenalezli.

Před úterním jednáním odboráři požadovali přidání ve veřejném sektoru od července a uváděli, že se chtějí dohodnout na navýšení o 15 procent lidem se zmrazeným výdělkem a o 7,6 procenta ostatním. Devět odborových svazů veřejné sféry na podporu požadavků vstoupilo do stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují. Koalice se s odboráři znovu sejde 19. července, kdy by podle Jurečky měla vzniknout dohoda nejen pro letošní rok, ale i pro rok 2023.

Zdroj: ČTK
Další zprávy