Z Grandhotelu se všem zatočila hlava

Irena Hejdová Irena Hejdová
5. 10. 2006 0:00
Praha - Rudiš napsal svůj první film, Taclík přežil svou hereckou smrt, Ondříček natočil svůj nejdražší film - a nejen z toho se mu zatočila hlava.
Grandhotel - Klára Issová jako Ilja
Grandhotel - Klára Issová jako Ilja | Foto: Bontonfilm

Příběh hotelového údržbáře a amatérského meteorologa Fleischmanna, který žije v Liberci, touží vznést se k oblakům - o kterých tolik ví - a opustit hranici toho zakletého města, natočil režisér podle scénáře Jaroslava Rudiše na slavném ještědském vysílači.

Hlavního hrdinu ztvárnil Marek Taclík, který si zahrál v Ondříčkově předchozím snímku Jedna ruka netleská. Tehdy s ním prý Ondříček příliš spokojený nebyl, dnes ale říká: "Kdyby mě zklamal, tak bych ho do dalšího filmu neobsadil."

"Pamatuju si, že mi tenkrát řekl, že jsem ho zklamal," kontruje Taclík. I  proto asi musel projít castingem a rozhodně prý nepatřil k favoritům.

Zážitek z natáčení označují všichni za magický, nicméně při natáčení prý Ondříčka přepadávaly závratě. "David nás při scéně na ochozu režíroval zásadně zevnitř, ven se nemohl ani podívat," vzpomíná Taclík.

On ani Klára Issová coby jeho láska se závratěmi problém neměli. "Mně je spíš nevolno v autě, takže jsem trpěla při přesunech těmi serpentinami nahoru na Ještěd," říká Issová. Její kolegyni Ditě Zábranské se zase točila hlava z jejího filmového debutu.

Původně měl podle Ondříčka film tragický konec, Fleischmann zemřel. "Měli jsme z toho depku, ale řekli jsme si, že to má sílu. Jenže po kontrolní projekci na to byly strašné reakce, tak jsme konec změnili," říká Ondříček.

Jako další důvod uvádí, že na FAMU si prý kdysi se spolužáky slíbili, že každý jejich film bude končit happyendem. "Protože život sám je až moc tragickej," dodává o filmu, který je podle něj o hodně jiný než jeho starší snímek Samotáři.

Grandhotel - Marek Taclík a Klára Issová
Grandhotel - Marek Taclík a Klára Issová | Foto: Bontonfilm

"Očekávali byste další obraz městského prostředí se spoustou osudů propojených v těsném prostoru, ale Grandhotel je extrémně komorní příběh se solitérními charaktery," míní.

Jeden styčný bod se Samotáři ale najít lze. Hudbu si totiž opět vzal na starost Jan P. Muchow. "Hudba ilustruje příběh hlavního hrdiny Fleischmanna - podporuje to, co film vypráví," vysvětluje Muchow.

Ještě před premiérou vyšla stejnojmenná kniha Jaroslava Rudiše: "Byl to pro mě zajímavý proces," vzpomíná Rudiš na filmový debut a zdůrazňuje, že kniha rozhodně není přepsaným filmem a stejně tak film není přepsanou knihou. Ostatně sám režisér Ondříček ji prý ještě nečetl.

Rudiš částečně vycházel z autobiografické zkušenosti libereckého hotelového portýra a vůbec tamního rodáka. "Myslel jsem i na sudetské Němce, kteří se začali vracet po roce 1989 a hledali ztracené domy," říká Rudiš o jedné lince filmu, kterou ztělesňuje postava Němce Franze, rozptylujícího po libereckých supermarketech popel svých padlých kamarádů.

Toho si zahrál Ladislav Mrkvička, který se na plátno vrací po více než deseti letech. "Ke sblížení mezi námi ale nedošlo," říká Ondříček. "Šli jsem oba za tím, aby to bylo co nejlepší, ale každý trochu jinou cestou," popisuje diplomaticky tvůrčí rozepře.

Premiéru má Grandhotel zíttra na místě činu, vliberci; 12. října pak do kin vstoupí v 35 kopiích - počtu srovnatelném s největšími předpokládanými hity. "Bojím se tipovat, budu zvědavý, kolik přijde lidí. Ale kdyby to bylo tak 300 tisíc, to už bych si lahvinku nějakého lepšího vína otevřel. I když v té chvíli by film ještě rozhodně zaplacen nebyl," dodává režisér.

Proměnlivé počasí v nadmořské výšce 958 metrů způsobilo, že délkou natáčení i rozpočtem ve výši 37 milionů korun vytvořil Ondříček při jeho natáčení osobní rekord.

Producentsky se na něm podílela i Česká televize. "Kromě kvalitního scénáře rozhodly i dobré výsledky předchozí spolupráce," připomíná šéfproducent ČT Jaroslav Kučera komerční úspěch filmů Samotáři a Jedna ruka netleská.

Podle producenta Kryštofa Muchy Grandhotel jedná o možné účasti na festivalu Sundance; další možnosti prý zůstávají otevřené.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Policie rozbila evropskou síť překupníků starověkých vykopávek, zabavila 10 tisíc starožitných předmětů

Raziemi v několika evropských zemích dnes vyvrcholila mezinárodní policejní operace namířená proti zločinecké organizaci, která ve velkém obchodovala se starověkými řeckými artefakty nelegálně vykopanými v jižní Itálii. Policisté zatkli 23 podezřelých, prohledali stovku objektů a zabavili na 10 tisíc starožitných předmětů. Podle vyšetřovatelů je jejich hodnota v řádu milionů eur, napsala agentura AP.

Sofistikovanou kriminální operaci údajně vedla dvojice z jihoitalské Kalábrie. Právě tam se odehrála většina dnešního zatýkání. Kromě Itálie se pak razie konaly také ve Francii, v Německu, v Británii a v Srbsku. Vedle 23 zatčených je předmětem vyšetřování dalších 80 osob.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Vláda schválila návrh na jmenování 69 nových profesorů

Návrh na jmenování 69 lidí novými profesory v pondělí vláda schválila. Na webu o tom informoval tiskový odbor kabinetu. Na seznamu jsou třeba primář gynekologicko-porodnické kliniky v pražské vinohradské nemocnici Michael Halaška nebo vedoucí filmový zvukař Karel Jaroš. Nové profesory navrhly vědecké rady univerzit, své podněty pak předložily ministru školství Robertu Plagovi (ANO). O jejich jmenování následně rozhodne prezident Miloš Zeman.

Mezi 69 navrženými kandidáty je 11 žen. Nejvíce profesorů navrhla největší a nejstarší vysoká škola v ČR Univerzita Karlova, a to 25. Osm návrhů předložila Masarykova univerzita a po pěti nových titulech navrhly Vysoká škola ekonomická v Praze a České vysoké učení technické v Praze. Návrhy podalo i 17 dalších škol z celkem 26 veřejných vysokých škol v Česku.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Ve státní správě by se měly snižovat počty míst od příštího roku o více než 2000

K lednu příštího roku ubude ve státní službě meziročně 2089 míst, o schválení návrhu ministerstva vnitra informovala novináře místopředsedkyně vlády Alena Schillerová (ANO). Pravděpodobně půjde o největší redukci od doby, co platí zákon o státní službě. Ubýt má podle dokumentu, který shrnuje plánované změny ve všech resortech, zhruba 2,6 procenta úřednických pozic.

K počátku letošního roku zrušila vláda zhruba 860 míst. Nové změny tak budou zřejmě největší za pět let. Od ledna příštího roku by mělo být ve státní správě celkově 75.754 míst, na platy úředníků má jít téměř 35,8 miliardy korun.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Národní galerie může získat obraz z dílny Vyšebrodského mistra

Národní galerie Praha by do svých sbírek mohla získat vzácné středověké dílo, které zřejmě pochází z dílny Mistra vyšebrodského oltáře. Možný nákup práce nazvané Trůnící Panna Marie s dítětem na zahraniční aukci toto pondělí mezi materiály pro informaci projednala vláda, jak uvedla ministryně financí Alena Schillerová z hnutí ANO. Vyvolávací cena díla z doby kolem roku 1350 je 400 tisíc až 600 tisíc eur, přibližně 10,2 až 15,3 milionu korun. Galerie letos uvažovala o koupi jiného díla připisovaného stejnému autorovi. Údajně potřebných 65 milionů korun ale stát odmítal uvolnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy