Woody Allen vydá další knihu, v Paříži natočí svůj padesátý film

Kultura AP, Kultura
7. 3. 2022 14:35
Americký scenárista a režisér Woody Allen v červnu vydá novou knihu esejí nazvanou Zero Gravity (Stav beztíže). Na pulty amerických knihkupectví ji pošle vydavatelství Skyhorse, které před dvěma roky publikovalo i jeho paměti Mimochodem.
Woody Allen na festivalu ve francouzském Cannes, 2015.
Woody Allen na festivalu ve francouzském Cannes, 2015. | Foto: Shutterstock

Součástí více než dvousetstránkové knihy budou eseje, které Allen již dříve napsal pro New Yorker i další časopisy, stejně jako nové texty. Podle agentury AP se žádný netýká jeho adoptivní dcery Dylan, která filmaře nejprve v 90. letech minulého století a znovu před několika roky obvinila, že ji sexuálně obtěžoval.

Čtyřnásobný držitel Oscara a autor filmů jako Annie Hallová nařčení opakovaně odmítl a nikdy nebyl ani obžalován. Distancovali se však od něj někteří herci, studia nebo nakladatelská skupina Hachette, která kvůli tomu předloni odmítla vydat Allenovy memoáry. Nakonec se jich ujala společnost Skyhorse, které nyní filmař svěřil i svou novinku.

Ta se bude věnovat "koním, které malují, autům, která myslí" nebo "sexuálnímu životu celebrit", uvádí anotace. Jednotlivé texty se jmenují Growing Up in Manhattan (Dospívání na Manhattanu), When Your Hood Ornament Is Nietzsche (Když máte na kapotě Nietzscheho) nebo Buffalo Wings Woncha Come Out Tonight, což je dvojsmyslná narážka na tradiční americkou píseň Buffalo Gals i smažená kuřecí křidélka.

"Už název Stav beztíže naznačuje, že půjde o text, který se nemá brát vážně. Jako každý správný humor ale nějakou váhu přece jenom má," uvádí Skyhorse, jež knihu publikuje pod svou nakladatelskou značkou Arcade.

Šestaosmdesátiletý Allen kromě pamětí již dříve vydal několik knih, česky z nich nakladatelství Argo v překladech Michaela Žantovského a Dany Hábové publikovalo Obhajobu šílencovu, Čirou anarchii, Bez peří, Vedlejší účinky a Vyřídit si účty.

Jeho nejnovější snímek nazvaný Festival pana Rifkina uvedla česká kina vloni na podzim. Ten příští, v pořadí padesátý, Allen natočí letos na jaře nebo v létě v Paříži, oznámil v nedávném podcastu kritika Leonarda Maltina a jeho dcery Jessie. "Scénář už mám hotový, měli jsme v Paříži začít natáčet před rokem a půl, ale kvůli pandemii se to všechno zastavilo. Od té doby jsem na tom scénáři seděl a bál jsem se vystrčit nos z domu," řekl.

"Pokud je ale pravda, že pandemie je na ústupu a nepřijde další mutace koronaviru, pak na jaře nebo v létě začneme točit. Jakmile bude jasné, že se to obejde bez kamer na měření teploty, testování a dražšího pojištění, což by se všechno promítlo do nákladů," vysvětlil Allen. "Pro mě je u každého filmu nejtěžší sehnat peníze. Jakmile je mám, vždycky odvedu snad docela přijatelný výkon," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Bidenovi začala letní dovolená, stráví ji s rodinou v Jižní Karolíně

Americkému prezidentovi Joeu Bidenovi začala letní dovolená, informuje agentura AP. Šéf Bílého domu podle ní stráví se svou rodinou v Jižní Karolíně nejméně sedm dní. Biden opustil Bílý dům v doprovodu první dámy Jill Bidenové. Na Andrewsově letecké základně v Marylandu nedaleko hlavního města Washingtonu na ně čekal prezidentský speciál Air Force One, který je dopravil do Charlestonu. Na palubě byli také prezidentův syn Hunter Biden, snacha Mellisa Cohenová a vnuk Beau.

Prezidentský pár má podle AP v plánu strávit dovolenou na ostrově Kiawah, kde bude mít k dispozici soukromou pláž a golfový resort. Na místě podle agentury zůstanou do úterý.

Bílý dům nereagoval na žádost AP o podrobnosti k Bidenovým dovolenkovým plánům, včetně dotazu, kdy se prezident vrátí do Washingtonu.

Letní dovolené jsou prezidentskou tradicí. George Bush mladší často trávil srpen prací na svém texaském ranči v téměř čtyřicetistupňových vedrech. Barack Obama se zdokonaloval v golfu na ostrově Martha's Vineyard u pobřeží Massachusetts. Donald Trump trávil čas ve svém soukromém golfovém klubu v New Jersey. Loni Bidenovy letní plány narušil legislativní kalendář, nárůst počtu případů covidu-19 a chaotické stahování amerických sil z Afghánistánu.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Německá policie čelí kritice za to, že zastřelila nezletilého černocha v dětském domově

Německá policie čelí kritice za pondělní zásah v Dortmundu, při kterém její příslušník zastřelil nezletilého černocha. Uvedla to agentura DPA. Policie byla přivolána do dětského domova, protože mladík měl nůž. V Dortmundu se v úterý i ve středu uskutečnily demonstrace, jejichž účastníci požadovali vyšetření postupu policie.

Policejní hlídku přivolala v pondělí zaměstnankyně jednoho dětského domova v Dortmundu. Ohlásila, že viděla jednoho ze svěřenců s nožem. Na místě zasahovalo 11 policistů, kteří proti nezletilci použili oslňující granáty a slzný plyn. Když mladík zaútočil, jeden z policistů na něj vystřelil ze samopalu MP5 a pětkrát ho zasáhl.

Podle státní zástupkyně Carsten Dombertové je v případu stále mnoho nejasností. Podle ní se šestnáctiletý Senegalec léčil s psychickými problémy a neuměl dobře německy. Vyšetřovatelé také zvažují možnost, že si mladík chtěl nožem ublížit či spáchat sebevraždu. Podle Dombertové zatím nic nenasvědčuje tomu, že by v postupu policistů sehrála nějakou roli barva kůže útočníka.

V Dortmundu demonstrovaly stovky lidí za nezávislé prošetření události. Demonstranti se také pozastavují nad použitím samopalu při zásahu, kde bylo 11 policistů. Podle kriminologa Thomase Feltese tato okolnost mohla zvýšit napětí. Německá asociace právníků DAV kritizuje, že případ vyšetřují policisté z nedalekého města Recklinghausen a nikoli nezávislý orgán.

Zdroj: ČTK
Další zprávy