Král neurotiků a intelektuálů slaví 80 let. Woody Allen denně psával až 50 vtipů pro jiné komiky

Tomáš Stejskal Kultura Tomáš Stejskal, Kultura
1. 12. 2015 7:18
Ve svých filmech si "střílí" z pseudointelektuálů či přemíry psychoanalýzy a fanoušci jej milují. Woody Allen, známý newyorský patriot, se chtěl stát uznávaným dramatikem nebo jazzmanem, slávu si ale získal jako filmový režisér, scenárista a herec. Dnes slaví 80. narozeniny.
Foto: Aktuálně.cz

Woody v číslech

80 let dnes slaví „král“ newyorských intelektuálů a neurotiků, jehož postoj k věku a smrtelnosti shrnuje slavná věta: „Nechci žít navěky v srdcích mých spoluobčanů, chci žít ve svém bytě.“

4 Oscary získal Allen během dosavadní kariéry: za scénář a režii Annie Hallové a za scénáře filmů Hana a její sestry a Půlnoc v Paříži. K tomu 16 nominací na zlaté sošky.

45 filmů Allen režíroval, celkem utržily přes 1,225 miliardy dolarů.

56,8 milionu dolarů utržil v amerických kinech nejvýdělečnější Allenův film Půlnoc v Paříži z roku 2011. Celosvětové tržby přesáhly částku 151 milionů dolarů.

Číslem 1 podle amerického cechu scenáristů se nedávno stala komedie Annie Hallová. Do seznamu 101 nejvtipnějších scénářů všech dob se dostalo dalších 6 Allenových scénářů.

50 vtipů denně psával Allen v počátcích kariéry pro jiné komiky. Hyperaktivita ho dodnes neopustila.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy