Nezávislé nakladatelství vydalo paměti Woodyho Allena. Jde o svobodu slova, říká

Reuters ČTK Reuters, ČTK
24. 3. 2020 10:43
Nezávislá firma v pondělí bez předchozího ohlášení vydala paměti amerického herce a režiséra Woodyho Allena nazvané Apropos of Nothing (Libovolně). Stalo se tak poté, co knihu odmítla publikovat velká nakladatelská skupina Hachette, která na ni získala práva vloni.
Paměti Woodyho Allena (vlevo) se jmenují Apropos of Nothing (Libovolně).
Paměti Woodyho Allena (vlevo) se jmenují Apropos of Nothing (Libovolně). | Foto: ČTK/AP

Newyorská Hachette Book Group memoáry Woodyho Allena letos odstranila z edičního plánu své vydavatelské značky Grand Central po protestu vlastních zaměstnanců i části filmařovy rodiny. Ta režiséra podezírá, že sexuálně obtěžoval svou adoptivní dceru Dylan. Čtyřnásobný držitel Oscara a autor filmů jako Annie Hallová nařčení opakovaně odmítl a nikdy nebyl obžalován.

Toto pondělí memoáry vydalo Arcade Publishing, které je popisuje jako "poctivé a obsáhlé" osobní líčení Allenova života, kariéry a vztahů s rodinou i přáteli.

"Woody svůj příběh v této knize vypráví obsáhle. Doporučujeme každému, kdo má nějaké otázky, aby si ji přečetl," uvedl Allenův mluvčí. Podle deníku New York Times má první vydání náklad 75 tisíc výtisků, je ale otázkou, jak se mu bude dařit v době, kdy se po celých USA kvůli šíření epidemie koronaviru zavírají nakladatelství.

Jeanette Seaverová, spoluzakladatelka Arcade Publishing, vysvětluje, že vydání knihy pro ni mělo symbolický rozměr také ve smyslu ochrany svobody slova. "Pro nás je zásadní vyslechnout i druhou stranu sporu a především nebránit spisovateli v tom, aby jeho hlas zazněl," uvedla Seaverová.

"Dostali jsme se do stavu, kdy na přednášející se křičí nebo jsou napadáni v univerzitních areálech jen proto, že mají jiný pohled na věc, kdy novináři mají zákaz chodit na tiskové konference a jejich články jsou označovány za fake news. Proto jako vydavatelé raději dáme hlas uznávanému spisovateli a filmaři, než abychom se podvolili politicky korektnímu modernímu světu," dodává spoluzakladatelka Arcade Publishing.

Podle New York Times se Woody Allen v knize vyjadřuje také k nařčením ohledně adoptované dceři Dylan. Režisér rovněž připsal doslov, ve kterém kritizuje Hachette za to, že jeho knihu nevydala.

"Lidé v Hachette si knihu přečetli, líbila se jim, a přestože jsem toxický vyvrhel a ohrožení společnosti, rozhodli se za mnou stát v případě, že by čelili kritice," napsal Allen. "Když ale palba skutečně začala, opatrně přešli na druhou stranu a zřejmě usoudili, že odvaha je jako ctnost přeceňovaná a že bude bezpečnější se přikrčit strachy," píše Allen.

Sám věří, že jeho kniha si čtenáře jednou najde, protože "pravdu nemůžete zadržovat navěky".

New York Times poznamenávají, že Arcade Publishing je jednou z vydavatelských značek nezávislé společnosti Skyhorse, která v minulosti "vydala knihy právníka a komentátora Alana Dershowitze, často hájícího prezidenta Donalda Trumpa, a konspiračního teoretika Jima Garrisona". Tím mají New York Times na mysli knihu bývalého amerického státního zástupce, který se snažil objasnit okolnosti atentátu na amerického prezidenta Johna F. Kennedyho a jehož publikaci nazvanou On the Trail of the Assassins vychválil například spisovatel Norman Mailer, zatímco Oliver Stone podle ní v roce 1991 natočil film JFK.

Čtyřiaosmdesátiletý Woody Allen je jedním z mnoha režisérů, herců či producentů, kteří byli obviněni ze sexuálního obtěžování v důsledku hnutí #MeToo, jež v USA začalo roku 2017. Allenův předloňský film nazvaný Deštivý den v New Yorku odmítla distribuovat společnost Amazon Studios, do kin v USA se tak vůbec nedostal. Allenův nejnovější snímek jménem Rifkin's Festival byl natočen ve Španělsku, premiéru zatím neměl.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 1 hodinou

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy