Wes Anderson nalákal filmové hvězdy na luxus v Zubrowce

Martin Svoboda
31. 1. 2014 19:38
Wes Anderson převypráví v Grandhotelu Budapešť příběh Evropy z fiktivní Republiky Zubrowka. Točil především v Sasku a s neuvěřitelnou plejádou hollywoodských herců.
Podívejte se na ukázku z filmu Wese Andersona Grandhotel Budapešť. | Video: Fox SearchLight

Preview - Wes Anderson je kultovním tvůrcem – režisérem tvořícím pro pár vybraných, kteří ho chápou. Studia si ho hýčkají jako zlaté vejce a dopřávají mu dostatečné rozpočty, přestože jen jediný jeho film, Taková zvláštní rodinka, opravdu vydělal. Anderson je zkrátka artiklem pro festivaly, dobrou agendou dokazující, že i hollywoodští producenti mají srdce.

Ovšem Grandhotel Budapešť přichází do kin v poněkud jiné situaci. Na svůj minulý počin Až vyjde měsíc dostal Wes 16 milionů dolarů, tedy nejméně za svou profesionální kariéru, ale vydělal s ním 68 milionů celosvětově – téměř jako za rodinku.

Ne, nejde o závratnou sumu, u divácky vyhraněného tvůrce ale rozhodně producenty potěší. Najednou má Anderson opět tržní potenciál, další počin je očekáván nejen fanouškovským jádrem, ale i běžnějšími návštěvníky kin.

Mnohé Andersonovi věrné to samozřejmě popuzuje. Zaprodal se jejich milovaný hipster? Jde o podobné otázky, jaké si kladou fanoušci Steva McQueena a jeho nečekaně oscarového 12 let v řetězech. Pravdu se dozvíme nejdřív 6. února, kdy snímek otevře Berlinale.

Velký evropský příběh

S jakým rozpočtem Anderson disponoval tentokrát, zatím nebylo oficiálně prozrazeno. Nejspíš ale s vyšším než minule, protože skromné skautské dobrodružství si přece jenom nenárokuje tak vysoké sumy jako provoz luxusního hotelu.

Grandhotel Budapešť
Grandhotel Budapešť | Foto: cinemart

Právě do Grandhotelu Budapešť, jenž nám při pohledu na plakát svojí růžovou načančaností může připomínat kremrolové Palladium, se s Andersonem nastěhujeme.

Různé groteskní charaktery tu přivede dohromady zmizení vzácného obrazu. Původně se mluvilo o tom, že snímek se bude odehrávat na přelomu devatenáctého a dvacátého století a bude odrážet dobu kavárenské zahálky stále nevinné doby.

Grandhotel Budapešť
Grandhotel Budapešť | Foto: cinemart

Děj se ale nakonec posunul až do dvacátých let, tedy diametrálně odlišného aranžmá, a navíc se odehrává v alternativní minulosti. Nebude umístěn do Maďarska, jak by se nabízelo, ale do fiktivní Republiky Zubrowka, což samozřejmě tvůrcům otevírá nekonečně mnoho možností, kam se vydat.

Platí ale, že má jít o alegorii historie našeho kontinentu, ostatně Anderson svůj film označil za „velký evropský příběh“. A jde jistě o ambiciózní projekt, který by měl opět otestovat, co vše režisérův styl snese.

Nebezpečné ambice

Godardovské švenky a vypiplaná barevná sladěnost evokují u Andersonových počinů na první pohled hravost a pohodu. V jádru jde ale o filmy kruté, plné smutných a ztrápených hrdinů, kteří prchají před realitou. Toto vidění světa se hodí spíš pro intimní příběhy jednotlivců než uchopení celé evropské minulosti. Jestli Anderson uspěje, bude na sebe moct být pyšný.

Možná že se Grandhotel Budapešť jeví jako pro svého režiséra a scenáristu jasná volba, ve skutečnosti jde však na jeho poměry o překvapivě „velký“ námět, jehož záběr je až nebezpečný. Smontovat vše dohromady nebude snadné. Děj se má například odehrávat ve třech časových rovinách. Hračička Anderson se rozhodl každou natáčet v jiném formátu obrazu. Ambice jeho konání jistě nechybí.

Anderson má velký talent i na lákání hereckých hvězd. Zdá se, že mu nedokáží říct ne. I v Grandhotelu Budapešť se sejdou jeho dvorní Bill Murray, Owen Wilson, Willem Dafoe, Adrien Brody, Jeff Goldblum a Tilda Swinton. Přibudou ale i noví, nebo méně častí kolegové jako Andersonův objev Tony Revolori, Saoirse Ronan, Edward Norton, Jude Law či Ralph Fiennes a Harvey Keitel. A samozřejmě ještě další.

Postav ke ztvárnění není málo a můžeme být jen zvědaví, jestli se jejich hemžení nabídnuté trailerem podaří skloubit do příběhu s hlavou a patou. Snad se to podaří, protože Andersonovy sympatické filmy přece jenom chceme mít rádi, přiznejme si to.

Jestli Grandhotel splní tvrdé požadavky svých zákazníků, se dozvíme v českých kinech 13. března.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Po nálezu dalších tří těl stoupla bilance obětí výbuchu v Leverkusenu na pět

Po úterním výbuchu v chemickém průmyslovém areálu v Leverkusenu byla ve čtvrtek nalezena v troskách další tři těla. Havárie má tak již celkem pět potvrzených obětí. Dvě osoby se nadále pohřešují, uvedla s odvoláním na policii a prokuraturu agentura DPA.

V úterý dopoledne vybuchly skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu, která je součástí rozsáhlého průmyslového areálu u města Leverkusen ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Následně propukl požár, jehož uhašení trvalo přes tři hodiny.

Příčiny výbuchu, který zranil 31 lidí, jsou nadále předmětem vyšetřování. Nad areálem a přilehlým okolím se vznášel velký černý mrak, který podle úřadů obsahoval také jedovaté látky v dosud neznámé koncentraci. Již ve středu představitel firmy Currenta, která areál spravuje, uvedl, že všichni pohřešovaní jsou nejspíše po smrti.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe

Trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Slovák Peter Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe, za který závodí od roku 2017. Německá stáj to dnes oznámila na svém webu. Podle serveru Cyclingnews by měl Sagan zamířit do francouzského kontinentálního týmu TotalEnergies společně s řadou dosavadních kolegů.

V Boře skončí i jeho bratr Juraj, další Slovák Erik Baška, Polák Maciej Bodnar, Ital Daniel Oss a Němci Rüdiger Selig, Andreas Schillinger, Michael Schwarzmann a Pascal Ackermann. Ten má přestoupit do elitní stáje SAE Team Emirates.

Jednatřicetiletý Sagan během angažmá v německém týmu získal dva ze svých sedmi zelených trikotů pro vítěze bodovací soutěže na Tour de France. Letos bodovací soutěž ovládl poprvé i na Giru d'Italia. Světový titul získal v letech 2015 až 2017.

před 40 minutami

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie zruší vzájemné hraniční kontroly. Vznikne minischengen

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie chtějí od roku 2023 zrušit vzájemné hraniční kontroly. Na schůzce lídrů těchto tří zemí ve Skopje týkající se regionální iniciativy takzvaného minischengenu to uvedl srbský prezident Aleksandar Vučić.

"Na setkání ve Skopje bylo domluveno, že od 1. ledna 2023 budou zrušeny hraniční kontroly mezi Srbskem, Severní Makedonií a Albánií," řekl podle srbských médií Vučić na hospodářském fóru v severomakedonské metropoli. V této souvislosti byly podepsány tři smlouvy, které mají pohyb v rámci tří signatářských zemí usnadnit.

S iniciativou balkánského minischengenu, kterou z mezinárodních hráčů podporují zejména Spojené státy, přišli Vučič, albánský premiér Edi Rama a jeho severomakedonský protějšek Zoran Zaev v říjnu 2019. Její cíl je zjednodušit život občanů a povzbudit hospodářský růst. Inspirací pro iniciativu je podle nich EU a její čtyři základní svobody pohybu - lidí, zboží, kapitálu a služeb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy