Wajda chce světu ukázat Walesu jako polského hrdinu

Kultura Reuters Kultura, Reuters
20. 8. 2013 9:00
Nový Wajdův film o politiku Walesovi se představí na festivalu v Benátkách
Filmový Lech Walesa.
Filmový Lech Walesa. | Foto: tiff

Varšava - Kdo jiný by měl natočit film o Lechu Walesovi než režisér Muže ze železa a Muže z mramoru? Uznávaný polský režisér Andrzej Wajda získal za celoživotní dílo Oscara, a to v roce 2000. Mezi jeho nejznámější filmy patří také Kanály (1957), Popel a démant (1958) nebo Katyň z roku 2007. Než legenda polské kinematografie ukončí kariéru, jež začala před více než padesáti lety, dorazí do kin režisérův nový snímek o polském národním hrdinovi a prezidentu Lechu Walesovi.

Andrzej Wajda.
Andrzej Wajda. | Foto: Reuters

Životopisné drama s názvem Walesa: Člověk naděje vypráví o Lechu Walesovi, ikoně antikomunistického hnutí Solidarita. Premiéra se odehraje letos na Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách a poté snímek zamíří do polských kin.

Walesa pracoval jako elektrotechnik v gdaňské loděnici a stal se vůdčí osobností odborového hnutí Solidarita, které protestovalo proti komunistické vládě a přispělo k jejímu pádu. Walesu ztvárnil Robert Więckiewicz (Temný dům, V temnotě). Scénář napsal Janusz Glowacki (Lov na mouchy).

V roce 1983 získal Nobelovu cenu za mír. V letech 1990-95 byl prezidentem Polska, kdy získal také mnoho odpůrců například kvůli striktnímu odmítání potratů.

Režisér Wajda však o filmu řekl, že se zaměřuje více na nejdůležitější události v jeho kariéře než na ty méně známé a podstatné.

"Můžeme světu ukázat našeho hrdinu," řekl Wajda v rozhovoru ve svém varšavském studiu. "Řekl jsem si, že jsem starý a není nač čekat a že musím natočit film o Walesovi. To je má povinnost a vypadá to, že nikdo jiný se k tomu nechystá," dodal.

Walesu hraje Robert Wieckiewicz.
Walesu hraje Robert Wieckiewicz. | Foto: Aktuálně.cz

Wajda je v současnosti slabý a chodí o holi, když však začne vzpomínat na první setkání s kníratým Walesou, které se odehrálo zhruba před třiceti lety v loděnicích v Gdaňsku, vypadá energicky. Režisér doufá, že film seznámí mladé diváky s Walesou, protože ti jeho úspěchy nepamatují.

Foto: Aktuálně.cz

"Mladí lidé se příliš o politiku nezajímají, protože mají jiné zájmy. Možná se podívají na můj film a řeknou si, že by mohli něco udělat pro svou zem, že by neměli být pasivní a čekat, až někdo udělá první krok," komentuje Wajda. "Tento film tolik nepotřebuji ani já nebo Walesa. Polsko potřebuje snímek, který ukazuje, že se někdo vynořil z masy pracujících. Někdo, kdo tehdy nebyl zkušeným politikem," podotýká tvůrce.

Wajda své dlouholeté přátelství s Walesou neskrývá včetně toho, že film jej vykresluje kladně. Dodává, že obsah filmu nikdo neovlivňoval. "Je to můj film a Walesa mi věří. Snažil jsem se jeho důvěru nezklamat a mohu říct, že se mi to podařilo."

Film ukazuje chvíle, kdy o sobě Walesa pochyboval, musel dělat kompromisy a také těžkosti, se kterými se potýkal, když byl kvůli svým aktivitám vyhozen z práce a musel živit osm dětí.

Ve scéně, která je založená na skutečných událostech, dává Walesa rozhovor o stávce v roce 1980, jež ho vynesla nahoru.

Lech Walesa, 1980.
Lech Walesa, 1980. | Foto: Aktuálně.cz

Legendární italské novinářce Orianě Fallaci říká: "Odteď mohu jenom klesnout… Vše špatné, co se v Polsku stane, budu mít na svědomí já. Kdybych byl někdo jiný, oholil bych si knír a vrátil se do loděnice, ale neudělám to, protože jsou věci, které je potřeba učinit." Režisér obdivně pohne hlavou a postřehy hodnotí jako skvělé.

Walesovi je nyní 69 let a cestuje po světě a řídí svou charitativní nadaci, která sídlí v Gdaňsku. V pondělí přijel do Varšavy na soukromou projekci filmu. V rozhlasové stanici řekl, že mu nebylo příjemné, že ho herec v některých scénách ztvárnil jako šaška, který byl trochu namyšlený. Dodal, že celkově byl spokojený s tím, jak režisér film uchopil. "Myslím, že odvedl dobrou práci."

Česká premiéra filmu zatím není stanovena. Snímek bude poprvé promítán na 70. ročníku festivalu v Benátkách (mimo soutěž), který začíná 28. srpna a do široké distribuce v Polsku vstoupí 4. října.

Čtěte také
Film o Walesovi rozdělil Polsko. Sám hrdina ho chválí

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com
 

 

Právě se děje

Aktualizováno před 8 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
Další zprávy