Vyrovnaní Oscaři ocenili Argo i Pí, zklamali Spielberga

Jan Gregor Jan Gregor
25. 2. 2013 7:14
Nejvíc Oscarů má film Anga Leeho, toho nejdůležitějšího získal Ben Afleck
George Clooney, Grant Heslov and Ben Afleck - producenti nejlepšího filmu Argo.
George Clooney, Grant Heslov and Ben Afleck - producenti nejlepšího filmu Argo. | Foto: Reuters

Los Angeles, Praha - Slavnostní ceremoniál předávání letošních Oscarů - Cen americké filmové akademie, který skončil v šest hodin našeho času, přinesl jedny z nejvyrovnanějších výsledků v historii. Největší důvod radovat se měli tvůrci Arga, kteří si v rámci tří ocenění odnášejí i sošku za nejlepší film. A štáb filmu Pí a jeho život, jehož jméno se z obálek tahalo hned čtyřikrát.

Velké zklamání netajil při záběrech do publika Steven Spielberg, jehož historické drama Lincoln proměnilo z dvanácti nominací jen dvě.

Poděkování filmovému Bohu

Cenu za nejlepší film roku vyhlásil přes telemost první dáma Michelle Obamová. Triumf snímku Argo nebyl díky cenám, které drama z osvobozování rukojmích z revolučního Íránu získalo v předoscarové sezoně, takovým překvapením.

Film Bena Afflecka se tak do oscarové historie zapíše jako jeden ze zřídkavých případů, kdy cenu za nejlepší film vyhrál snímek, jehož režisér nebyl vůbec nominován. Producenti vítězného filmu alespoň ukořistili ceny za nejlepší střih a adaptovaný scénář Chrise Terria.

V režisérské kategorii se očekával souboj mezi Stevenem Spielbergem a Angem Lee a původem tchajwanský režisér za upřímného aplausu publika porazil jednu z největších režisérských legend. „Děkuji tímto filmovému Bohu," vyznal se na pódiu režisér dobrodružného duchovního podobenství o různých podobách boží přítomnosti Tvůrci adaptace románu Yanna Martela se radovali ještě z ceny za hudbu, kameru a vizuální efekty.

Oscara Danielu Day Lewisovi předala Meryl Streep.
Oscara Danielu Day Lewisovi předala Meryl Streep. | Foto: Reuters

Cenu za nejlepší mužský herecký výkon získal podle očekávání Daniel Day-Lewis za vtělení do role Abrahama Lincolna. Film kromě jeho triumfu proměnil už jen nominaci za nejlepší výpravu.

Nejlepší herečkou v hlavní roli byla podle akademie Jennifer Lawrenceová za roli ve filmu Terapie láskou. Byla to jediná ze čtyř hereckých nominací, kterou se filmu Davida O´Russela podařilo vytěžit.

Tři Oscary připadly muzikálu Bídníci - za mix zvuku, masky a podle očekávání i za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli pro Anne Hathawayovou. Poslední hereckou cenu si pro sebe ukořistil za velkého jásotu Quentina Tarantina Christoph Waltz z svou kreaci ironického německého zubaře Kinga Schultze ve snímku Nespoutaný Django. Poměrně překvapivě si ve velké konkurenci došel Tarantino na pódium i pro cenu za nejlepší původní scénář.

Christoph Waltz proměnil nominaci za vedlejší roli Kinga Schultze v Tarantinově Nespoutaném Djangovi.
Christoph Waltz proměnil nominaci za vedlejší roli Kinga Schultze v Tarantinově Nespoutaném Djangovi. | Foto: Reuters

Nejlepším cizojazyčným filmem se stala Láska Michaela Hanekeho, který tak proměnil alespoň jednu z pěti nominací. Nejlepší píseň složila Adele pro film Skyfall. Nejlepším dokumentárním filmem se stal bizarní příběh o pátrání po zapomenutém bluesovém muzikantovi Searching For Sugar Man. A v kategorii animovaných filmů triumfovala pixarovská Rebelka.

Celý ceremoniál, který vtipně a s dobře nadávkovaným mixem nekorektního humoru a přirozeného šarmu moderoval režisér, scenárista a evidentně i schopný zpěvák Seth MacFarlane, se nesl ve znamení oslavy hudby ve filmu a muzikálového žánru.

Mezi nejlepší čísla patřilo vystoupení šestasedmdesátileté legendy Shirley Bassey, která k poctě padesátin Jamese Bonda zazpívala píseň Goldfinger. Své pěvecké umění ukázaly i oscarové herečky Catherine Zeta-Jonesová, Jennifer Hudsonová nebo Barbara Streisand. Naopak trochu jalově vyzněl výstup celého ansámblu muzikálu Bídníci. 

 

Oscar 2013 - vítězové

Ben Affleck se po všech předchozích cenách dočkal za film Argo i Oscara pro nejlepší film roku 2012.
Ben Affleck se po všech předchozích cenách dočkal za film Argo i Oscara pro nejlepší film roku 2012. | Foto: Reuters

Nejlepší film
Argo - producenti Grant Heslov, Ben Affleck a George Clooney, režie Ben Affleck

Režie
Ang Lee - Pí a jeho život

Herec v hlavní roli
Daniel Day-Lewis - Lincoln

Herečka v hlavní roli
Jennifer Lawrenceová - Terapie láskou

Ang Lee, nejlepší režisér Oscarů 2013
Ang Lee, nejlepší režisér Oscarů 2013 | Foto: Reuters

Herec ve vedlejší roli
Christoph Waltz - Nespoutaný Django

Herečka ve vedlejší roli
Anne Hathawayová - Bídníci

Neanglicky mluvený film
Láska - Rakousko, režie Michael Haneke

Nejlepší animovaný film
Rebelka - režie Mark Andrews a Brenda Chapmanová

Kamera
Claudio Miranda - Pí a jeho život

Anne Hathaway - nejlepší herečka ve vedlejší roli.
Anne Hathaway - nejlepší herečka ve vedlejší roli. | Foto: Reuters

Původní scénář
Quentin Tarantino - Nespoutaný Django

Scénář podle předlohy
Chris Terrio - Argo

Hudba
Mychael Danna - Pí a jeho život

Nejlepší píseň
Skyfall - hudba a text Paul Epworth a Adele - film Skyfall

Kostýmy
Jacqueline Durranová - Anna Karenina

Jennifer Lawrence odchází ze scény, při příchodu asi trémou zakopla a upadla.
Jennifer Lawrence odchází ze scény, při příchodu asi trémou zakopla a upadla. | Foto: Reuters

Masky
Lisa Westcottová a Julie Dartnellová - Bídníci

Střih
William Goldenberg - Argo

Zvuk
Andy Nelson, Mark Paterson a Simon Hayes - Bídníci

Zvukové efekty
Paul N. J. Ottosson - 30 minut po půlnoci
Per Hallberg a Karen Bakerová Landersová - Skyfall

Vítěze kategorie Nejlepší film uváděla z videozáznamu první dáma USA - Michelle Obamová
Vítěze kategorie Nejlepší film uváděla z videozáznamu první dáma USA - Michelle Obamová | Foto: Reuters

Vizuální efekty
Bill Westenhofer, Guillaume Rocheron, Erik-Jan De Boer a Donald R. Elliott - Pí a jeho život

Celovečerní dokument
Pátrání po Sugar Manovi - režie Malik Bendjelloul

Krátkometrážní dokument
Inocente - režie Sean Fine a Andrea Nixová Fineová

Krátkometrážní animovaný film
Papíry - režie John Kahrs

Krátkometrážní hraný film
Sophia a Richie - režie Shawn Christensen

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví neshodly na růstu platů zdravotníků

Odbory se s ministerstvem zdravotnictví na růstu platů zdravotníků pro příští rok zatím nedohodly. Znovu se mají sejít v pondělí příští týden, řekla v pondělí předsedkyně Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče ČR Dagmar Žitníková. Zástupci zdravotníků žádali růst platů o 3000 korun a u lékařů o deset procent, celkově by mělo jít asi o 8,6 miliardy korun. To už dříve odmítli zástupci soukromých lékařů i vedení nemocnic v radě poskytovatelů. Vyjádření ministerstva ČTK zjišťuje.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Tým Fakulty elektrotechnické ČVUT obsadil na „olympiádě robotů“ druhé místo ve virtuálním prostředí

Finálové kolo DARPA Subterranean Challenge pořádané agenturou amerického ministerstva obrany vyneslo českému týmu vystupujícímu pod hlavičkou CTU-CRAS-NORLAB pódiové umístění v souboji robotů ve virtuálním prostředí - v robotickém simulátoru. Mezi deseti nejlepšími robotickými týmy světa obsadil druhé místo, za což mu přísluší odměna 500 000 dolarů. Výsledky agentura DARPA vyhlásila v pátek 24. září při slavnostním ceremoniálu v Kentucky ve Spojených státech

Soutěž softwarových řešení probíhala v osmi podzemních virtuálních světech,
které reprezentují různá prostředí. V nich se s veškerou dynamikou a kinematikou pohybují trojdimenzionální modely robotů, kteří v simulovaném prostředí ve vzájemné spolupráci plní stejné úkoly záchranářů jako jejich reálné předobrazy.

„Soustředili jsme se především na hlavní soutěž s reálně existujícími roboty, proto je pro nás druhé místo ve virtuálním závodu příjemné překvapení. Výsledek totiž ukazuje možnosti technického řešení, do kterého jsme investovali zejména díky subvenci agentury DARPA. To, že naše řešení funguje takto dobře ve virtuálu, nám dává slibnou perspektivu i pro práci s reálným systémem,“ říká prof. Tomáš Svoboda, vedoucí týmu více než třiceti vědců a studentů z katedry kybernetiky a katedry počítačů Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze.

Zdroj: Domácí
Další zprávy