Vypořádání s minulostí. Festival Berlinale vedl bývalý nacista, zjistili historici

Kultura AP, Kultura
1. 10. 2020 7:00
Odborná studie došla k závěru, že zakladatel berlínského filmového festivalu "nikoliv nevýznamnou" měrou přispěl nacistické kinematografii a po válce svou roli bagatelizoval. Píše to agentura AP s odvoláním na pořadatele akce.
Italská herečka Monica Vitti s tehdejším ředitelem Berlinale Alfredem Bauerem, 1971.
Italská herečka Monica Vitti s tehdejším ředitelem Berlinale Alfredem Bauerem, 1971. | Foto: Berlinale/Erika Rabau

Alfred Bauer byl šéfem Berlinale v letech 1951 až 1976, kdy z něj vybudoval přední společenskou událost v tehdejším Západním Berlíně. Dnes akce vedle přehlídek v Cannes a Benátkách patří k nejsledovanějším filmovým festivalům v Evropě.

Letos v lednu, krátce před zahájením jubilejního 70. ročníku, pořadatelé oznámili, že tentokrát neudělí Cenu Alfreda Bauera. Reagovali tak na zjištění týdeníku Die Zeit, který upozornil, že Bauer patřil k předním osobnostem filmového průmyslu za nacistické éry. Pořadatelé uvedli, že je to pro ně nová informace, a objednali si odbornou studii u Leibnizova ústavu pro dějiny a kulturu východní Evropy, který sídlí v Lipsku.

Nyní je studie hotová a její autoři v čele s historikem Tobiasem Hofem došli k názoru, že "Alfred Bauer nikoliv nevýznamnou měrou přispěl k chodu německého filmového průmyslu za nacistické diktatury, a tudíž také k upevnění a legitimizaci nacistické nadvlády" nad Německem.

Bauer byl již od roku 1933 členem různých nacistických spolků, například Nacionálně socialistického studentského svazu nebo úderných oddílů SA. V roce 1937 vstoupil do NSDAP, doplňuje filmový web Variety.com.

Po vypuknutí druhé světové války budoucí šéf festivalu narukoval do wehrmachtu, kde měl sloužit u protiletecké obrany. Kvůli zdravotním problémům byl však v březnu 1942 propuštěn.

Krátce nato začal Alfred Bauer pracovat jako poradce v Riechsfilmintendanz, Říšské filmové intendanci neboli centrále pro dramaturgické a umělecké vedení. Zřídil ji ministr propagandy Joseph Goebbels a měla za úkol například schvalovat scénáře propagandistických filmů. Také využívala nucených prací a spolupracovala s armádou. Bauer v organizaci pracoval ještě v roce 1945.

Po skončení druhé světové války se však vydával za "přesvědčeného a aktivního odpůrce" nacistického režimu. "Lži, polopravdy a tvrzení", které říkal na svou obranu, podle historiků "svědčí o jeho ambicích a téměř bezskrupulózním oportunismu".

"Po roce 1945 Bauer systematicky umenšoval svou roli," shrnují autoři studie. Těm však dokumenty, které dosud prozkoumali, umožňují "jen v omezené míře komentovat, jaké měl Bauer v Riechsfilmintendanz pravomoci a jaká činil tvůrčí rozhodnutí". Došli nicméně k závěru, že "svou práci vykonával svědomitě a oddaně".

Alfred Bauer a herec Gene Kelly, 1960.
Alfred Bauer a herec Gene Kelly, 1960. | Foto: Heinz Köster/Stiftung Deutsche Kinemathek

Historici zkoumali materiály v německém Federálním filmovém archivu, Nadaci německé filmotéky nebo Správě národních archivů v americkém Washingtonu.

Alfred Bauer zemřel roku 1986, festival poté na jeho počest začal udělovat Cenu Alfreda Bauera, určenou celovečerním filmům, jež otevírají nové perspektivy v kinematografii.

Jednalo se o jednoho z takzvaných Stříbrných medvědů, stejně jako ceny pro herce a režii. Festival je vždy vyhlašoval na závěrečném ceremoniálu před hlavní cenou ročníku, tedy Zlatým medvědem pro nejlepší film, pokračuje agentura AP.

"Nová, historiky ověřená zjištění o roli Alfreda Bauera v Riechsfilmintendanz i jeho chování v době denacifikace jsou hrozivá. Přesto představují důležitou součást toho, jak se kulturní instituce založené po roce 1945 vypořádávají s nacistickou minulostí svých zakladatelů," shrnuje Mariette Rissenbeeková, výkonná ředitelka Berlinale.

Jeho pořadatelé již v srpnu potvrdili, že Cenu Alfreda Bauera nadále nebudou udělovat. Zároveň organizátoři Berlinale oznámili, že od příštího ročníku, plánovaného na únor 2021, přestanou v hereckých cenách rozlišovat samostatné kategorie pro muže a ženy.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Zpomalování růstu cen se v březnu zastavilo, inflace stoupla na 2,3 procenta

Meziroční inflace v březnu stoupla z únorových 2,1 procenta na 2,3 procenta. Zpomalování meziročního růstu spotřebitelských cen v Česku se po sedmi měsících zastavilo. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Inflace předtím vytrvale klesala od loňského července, kdy dosáhla 3,4 procenta. Analytici odhadovali, že březnová meziroční inflace bude činit až 2,4 procenta. Meziměsíčně ceny vzrostly v březnu o 0,2 procenta.

Největší podíl na březnovém meziročním zvýšení inflace měl podle statistiků růst cen pohonných hmot. "Průměrná cena benzinu Natural 95 byla 30,47 koruny za litr a jednalo se o nejvyšší hodnotu od loňského února. Průměrná cena motorové nafty pak byla 29,14 koruny za litr a šlo o nejvyšší cenu od loňského března," sdělila vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ Pavla Šedivá.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Sto dnů před startem OH v Tokiu mají Češi jistých jen 44 míst

Sto dnů před zahájením odložených olympijských her v Tokiu má česká výprava zajištěných 44 účastnických míst, z toho 12 na jméno. Sportovní ředitel Českého olympijského výboru Martin Doktor věří, že do konce kvalifikačních bojů by se toto číslo mohlo přehoupnout přes stovku. Na předchozích letních hrách v Riu de Janeiro v roce 2016 startovalo 104 českých sportovců, nejméně od OH 1956 v Melbourne.

"Přáli bychom si, aby ve výpravě bylo víc než sto sportovců. Hodně bude záležet na tom, zda uspějí basketbalisté," řekl Doktor. Satoranského a spol. čeká necelý měsíc před startem her náročná kvalifikace v Kanadě, ostatní kolektivní sporty už šanci na postup ztratily.

Další zprávy