Vypnout mozky, vrací se Hollywood. Ještěr a opice se mlátí vším, co mají po ruce

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
9. 6. 2021 12:00
Zarostlý chlapík se probudí uprostřed džungle, protáhne se, dá si sprchu pod vodopádem. A pak vyrve ze země jehličnan, mohutným trhnutím jej oholí do podoby obřího kopí a mrští jím proti nebi.

Nebesa se ukážou být jen iluzí v podobě kupole pokryté virtuálním obrazem. Ten chlapík je ve skutečnosti obří opičák King Kong. A touhle scénou se po nekonečných měsících opět vrací Hollywood na plátna kin. V celé své kráse i zrůdnosti.

Snímek Godzilla vs. Kong je po mnohaměsíční pauze prvním novým americkým blockbusterem ve zdejších biografech. Od čtvrtka, kdy otevírají, ho mají na programu sítě multikin CineStar i Cinema City. Divák dosud odkázaný na Netflix, HBO GO nebo další videotéky, jejichž estetiku v době pandemie přijal za skoro jedinou možnou, si bude muset překalibrovat veškerá měřítka.

Ocitá se ve světě, kde se s bezstarostností natahovací hračky na klíček otloukají obří radioaktivní ještěři s obřími roboještěry poblíž zemského jádra. A tak divák pokorně odevzdává mozek do úschovny a oddává se odzbrojující zábavě, která logice či ambicím ukazuje vztyčený prostředníček.

Když se před sedmi lety Hollywood rozhodl opět vzkřísit oblíbené původem japonské monstrum snímkem Godzilla, jeho režisér Gareth Edwards zvolil poměrně vážný tón. V mnoha ohledech odkazoval na ducha původního černobílého snímku Iširóa Hondy z roku 1954, který byl mimo jiné reakcí na dobové testy jaderných zbraní a zaobíral se tím, jak se liší perspektiva běžných lidí a představitelů mocenských institucí.

Edwards ve svém filmu lidi do značné míry upozadil, především proto, že se chtěl soustředit na svět viděný očima monster, vtáhnout diváka mimo běžná měřítka, kde monumentální akční podívaná není jen pastvou pro oči, ale také střetem sil, jež člověka přesahují.

Následné snímky rozjíždějící se franšízy Kong: Ostrov lebek a Godzilla: Král monster se sice také dotýkaly otázky, kdo je tu opravdovým monstrem, mnohem více se ale přikláněly k brakové estetice a snaze zahltit smysly publika přepáleným spektáklem.

Novinka svádí nejznámějšího přerostlého ještěra s nejznámějším přerostlým opičákem konečně dohromady a v tom základním nemění optiku. Žádné velké drama, trocha stokrát omletého hloubání na téma, že lidé a monstra si mohou pomáhat, a nad tím vším obří porce bláznivých nápadů v intenzivním, byť nikterak překvapivém provedení.

Film Godzilla vs. Kong začnou kina promítat ve čtvrtek. | Video: Vertical Ent.

Podobně jako třetí původní japonský godzillovský snímek King Kong vs. Godzilla z roku 1962 sešel z dramatické cesty a vypustil na plátno vedle oblud také bláznivou japonskou grotesku, i americká novinka přichází s patřičně vyšinutým scénářem a hrdinou, který v podcastech varuje před chováním korporací a preventivně sebe i okolí polévá savem, aby odklonil zlé energie.

Paradoxně je poslední snímek této série lepší než předchozí dva právě proto, že se už vzdal hry na temnotu a ambice. Kong: Ostrov lebek mísil excesivní, béčkové, opojné akční šílenství s traumaty válečných filmů z vietnamské džungle. A následný snímek Godzilla: Král monster neustále nabaloval nové postavy i obludy a vymýšlel rodinné drama tam, kde lidé hráli druhé housle a divák jen kroutil hlavou, proč se tu tak plýtvá třeba talentem mladé herečky Millie Bobby Brownové, známé ze seriálu Stranger Things, když nemá žádný prostor.

V novince Brownová také nedostane tolik prostoru a navíc se tato hloubavá mladá dívka spojí právě s bláznivým podcasterem, aby se vydali hledat pravdu tam, kde korporace tutlají, jaké mají s monstry doopravdy úmysly.

Je to obvyklá hollywoodská zápletka, že outsideři, podivíni a lidé z okraje bojují s představiteli oficiálních institucí. Zrovna v dnešní době a v tomto provedení se ale nabízí otázka, jestli člověk věřící konspiracím má být tím pravým vzorem mládeže a hrdinou z lidu.

Jenže ve zběsilém tempu snímku ani nelze říct, zda film občas nenaznačuje, že hrdinův fanatismus jsou jen obranné mimikry. Veškerou energii tvůrci upínají k přiznaně brakovému dobrodružství, které svou hrdě na odiv stavěnou přitroublostí vzdoruje jakýmkoli dotazům.

O lidi tu opět vůbec nejde - snad až na občasné doteky dojemné mezidruhové vzájemnosti mezi obřím chlupáčem Kongem a malou hluchou holčičkou, která s ním umí komunikovat. Ale ne proto, aby se snímek povznesl do sfér, kde se monstra mohou pohybovat s takřka monumentální vznešeností nad lidskými hlavami, tak jako v Godzille od Garetha Edwardse. Ale proto, aby se mohli hlava nehlava mlátit ještěři, opice a robotičtí ještěři vším, co mají po ruce - třeba jinými létajícími ještěry, použitými jako kyj.

Na snímku jsou Godzilla a King Kong.
Na snímku jsou Godzilla a King Kong. | Foto: Warner Bros.

Když dojdou ještěrčí kyje, monstra používají chvaty z brazilského džúdžucu a dalších bojových umění. Lhostejno, zda v jakémsi prehistorickém světě pod povrchem země, kde se bizarně mění gravitace, nebo uprostřed velkoměst, kde se mrakodrapy kácí jako domečky z karet.

Je to monstrfilm, v pravý čas vypuštěný na plátna kin. Jako zhmotnělý důkaz, že pouze takovéto snímky se pro domácí obrazovky netočí a nikdy nebudou. Jsou až příliš drahé, rozmarné a nesmyslné, než aby někdo podobný spektákl financoval čistě pro digitální platformy.

Ale kdy jindy než teď se nechat opájet monumentální přihlouplostí, která se nebere vážně? Po skončení titulků a vyzvednutí mozku z úschovny jistě přijdou mnohá "ale". Proč si však kazit tento lunapark marnosti a marnivosti, který se snaží spojit snad všechny atrakce snímků o monstrech?

Godzilla vs. Kong

Režie: Adam Wingard
Vertical Ent., česká premiéra 10. června.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Pomoc Červeného kříže Sýrii soustředí na obnovu pomocí osiva a ovcí

Humanitární pomoc Sýrii se začíná soustředit na menší projekty, jejichž cílem je pomoci obyvatelům válkou zdevastované země pěstovat zemědělské plodiny, chovat ovce a najít si způsob obživy. Podle agentury Reuters to dnes řekl šéf Mezinárodní federace společností Červeného kříže a Červeného půlměsíce (IFRC) Jagan Chapagain.

Přímá humanitární pomoc Sýrii v podobě léků a potravin bude podle Chapagaina pokračovat. Doplnil, že je nutné přejít také k zajišťování nepřímé pomoci. "Chceme začít přecházet na podporu obživy," řekl v rozhovoru v Ženevě po návratu ze syrských měst Homs a Dúmá, jež byla povstaleckými baštami, ale dobyla je zpět vojska loajální k vládě prezidenta Bašára Asada.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo potlačení prodemokratických demonstrací v roce 2011, si vyžádala statisíce obětí na životech a přiměla 11 milionů lidí, tedy zhruba polovinu populace, opustit domovy. Největší výzvou pro prezidenta Asada, kterému se podařilo obnovit kontrolu nad zhruba 70 procenty syrského území, je zdevastovaná ekonomika.

Někteří západní dárci ale nejsou ochotni financovat obnovu syrského území kontrolovaného Asadem. Ten minulý měsíc zvítězil ve volbách a získal čtvrtý mandát. Podle Západu však volby poznamenaly podvody.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi v polovině prosince

Rusko odstoupí od dohody o otevřeném nebi 18. prosince, oznámilo podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Záměr opustit skupinu tří desítek zemí, které si umožňují provádět vzájemné kontrolní přelety, v květnu schválil ruský parlament a tento měsíc příslušný zákon podepsal prezident Vladimir Putin.

Dohoda o otevřeném nebi, jejímž signatářem je i Česká republika a Slovensko, platí od roku 2002 a jejím původním cílem bylo posílit důvěru mezi Ruskem a západními státy. Loni od dohody odstoupily Spojené státy, což tehdejší americký prezident Donald Trump zdůvodnil porušováním závazků ze strany Ruska. Moskva obvinění odmítla s tím, že její omezování letů nad ruským územím dohoda připouští a že USA zavedly ještě přísnější omezení pro kontrolní lety nad Aljaškou.

Moskva doufala, že nový americký prezident Joe Biden, který dříve odstoupení USA kritizoval, k dohodě opět přistoupí. Minulý měsíc ale Washington oznámil, že se k dohodě o otevřeném nebi vrátit nehodlá. Rusko reagovalo rozhořčeně a náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov to tehdy označil za "další politickou chybu" USA a "novou ránu systému evropské bezpečnosti". Rjabkov též popřel, že by Rusko dohodu porušovalo.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

K dohodě ohledně dolu Turów zatím nedošlo, jednání budou pokračovat příští týden

Expertní týmy České republiky a Polska zatím nedospěly k dohodě o hnědouhelném dole Turów poblíž českých hranic. Jednání o mezivládní smlouvě, která má obsahovat české podmínky pro případné zpětvzetí žaloby u Soudního dvora EU, budou pokračovat příští týden. V tiskové zprávě to po dvoudenním jednání uvedlo ministerstvo životního prostředí.

"Polští političtí představitelé ve čtvrtek nepochybně deklarovali snahu se mimosoudně dohodnout, stejně tak jako česká strana deklarovala, že nechce zavírat důl Turów nebo Polsku diktovat jeho energetický mix. Diskutujeme již konkrétní návrh dohody a podmínek a v jednáních budeme pokračovat i příští týden," uvedl náměstek ministra životního prostředí Vladislav Smrž.

V pátek odpoledne se bilaterálně znovu sešli ministři obou zemí - Richard Brabec (ANO) a Michal Kurtyka. "Jednání jsou velmi náročná, ale opět jsme si s ministrem Kurtykou potvrdili, že naším cílem je dohoda," řekl Brabec

Zdroj: ČTK
Další zprávy