Vila Tugendhat se opět mění v kino či divadlo. Na jaře se tu začne natáčet film Skleněný pokoj

Hana Slívová Hana Slívová
26. 1. 2018 11:07
Brněnská funkcionalistická vila manželů Grety a Fritze Tugendhatových, kterou navrhl architekt Ludwig Mies van der Rohe, začíná cyklus letošních filmových projekcí černobílým oscarovým snímkem s Paulem Newmanem Někdo tam nahoře má mě rád. Snímek z roku 1956 režíroval Robert Wise.
Brněnská vila Tugendhat.
Brněnská vila Tugendhat. | Foto: David Židlický

Filmová projekce se 21. února uskuteční v technickém podlaží Vily Tugendhat, kde si návštěvníci také mohou dát něco v baru. Součástí večera bude krátká prohlídka hlavního obytného prostoru vily, vstupenky za 250 korun je potřeba zakoupit dopředu.

S projekcemi počítá instituce i nadále, další termíny oznámí vždy zhruba s měsíčním předstihem.

Podle tiskového mluvčího Petra Dvořáka má však nyní přednost natáčení filmu podle knižního bestselleru Simona Mawera Skleněný pokoj, který vypráví o osudech této slavné brněnské budovy. Natáčení zřejmě začne v březnu, ve snímku by se měl objevit například Karel Roden.

Ještě do konce měsíce bude vila Tugendhat patřit dětem a rodičům, 29. ledna a potom 12. února se tu ve spolupráci se souborem ProArt má konat "tanečně-hudebně-divadelní zimní pohádkové rendez-vous". Ve skleněném pokoji vily prý návštěvníci mimo jiné potkají pohádkové postavy nebo Oscara Wilda, Igora Stravinského či Bohuslava Martinů.

V dubnu, květnu, září a říjnu se ve vile uskuteční VI. ročník koncertů hudebního tělesa Brno Contemporary Orchestra vedeného dirigentem Pavlem Šnajdrem. Letošní akce je inspirovaná rytmem a africkým folklorem.

Jak dodává mluvčí Petr Dvořák, Tugendhat se v červnu chystá na celovečerní filmovou událost a v plánu má i připomínku osmičkového roku. Podrobnosti ale teprve budou zveřejněny.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Hokejový útočník Frk podepsal novou smlouvu s Los Angeles

Hokejový útočník Martin Frk podepsal novou dvouletou smlouvu s Los Angeles. Šestadvacetiletý hráč by si v příštích dvou letech měl v NHL vydělat celkem 1,45 milionu dolarů. Kings o tom informovali na svém oficiálním webu.

Odchovanec Karlových Varů zamířil do Los Angeles před sezonou, v předešlých letech působil v kanadsko-americké soutěži v organizaci Detroitu. Za Kings Frk zatím odehrál osm zápasů, vstřelil pět branek a přidal asistenci. Většinu sezony působil na farmě v týmu Ontario Reign v nižší AHL.

Frk působí v zámoří od roku 2010, po třech letech v juniorské soutěži QMJHL se snažil prosadit do kádru Detroitu, což se mu stabilně podařilo jen v sezoně 2017/18, kdy za Red Wings odehrál 68 utkání s bilancí jedenácti branek a čtrnácti asistencí. Většinu času strávil útočník s vyhlášenou tvrdou střelou na farmách v AHL a ECHL. Celkem zatím v NHL nastoupil k 108 utkáním (17+20).

Loni se rodák z Pelhřimova domluvil na smlouvě s Los Angeles, která mu v případě pobytu v NHL zajišťovala plat 700.000 dolarů. Podle nového kontraktu si mírně polepší, podle webu capfriendly.com má ale garantovaný stejný plat v NHL i AHL.

před 1 hodinou

V Afghánistánu začala platit sedmidenní dohoda o omezení násilí, v zemi zůstává relativní klid

V Afghánistánu v sobotu začala platit dohoda o sedmidenním omezení násilí. V některých částech země se sice bojovníci radikálního hnutí Tálibán střetli s afghánskými bezpečnostními silami, celkově však byla situace poměrně klidná a střety ani na jedné straně nevyvolaly žádné znepokojení. Informují o tom zahraniční média.

Tálibán má 29. února před mezinárodními pozorovateli v katarské metropoli Dauhá podepsat mírovou dohodu se Spojenými státy. Podmínkou podpisu je ale dodržení dohody o omezení násilí v Afghánistánu. Tu Spojené státy považují za test, zda Tálibán skutečně dokáže udržet své bojovníky pod kontrolou, upozornila agentura DPA.

Podpis mírové dohody by mohl být prvním krokem ke stažení části z asi 13 tisíc amerických vojáků působících v Afghánistánu. Spojené státy v roce 2001 v odvetě za teroristické útoky na New York a Washington svrhly v Afghánistánu vládu Tálibánu. Ta poskytovala útočiště teroristické organizaci Al-Káida, jež stála za útoky z 11. září 2001.

Další zprávy