Chtěli si splnit americký sen. V seriálu Netflixu jim stalker dělá peklo ze života

Jan Gregor Jan Gregor
31. 10. 2022 17:00
Ryan Murphy začíná naplňovat očekávání manažerů videotéky Netflix, která s ním před čtyřmi roky podepsala výhradní smlouvu. Americký showrunner neboli člověk odpovědný za každodenní tvorbu seriálů zažívá pohádkový podzim.

Před měsícem zveřejnil hranou sérii Monstrum: Příběh Jeffreyho Dahmera, která je už teď druhým nejsledovanějším anglickojazyčným titulem v historii platformy. Syrovou rekonstrukci života nechvalně známého kanibala nyní v mnoha zemích včetně Česka vytlačuje z žebříčku sledovanosti Murphyho novinka.

Seriál nazvaný Vidím vás je výrazně odlehčenější podívaná, vykazuje ale většinu znaků autorova rukopisu. Vypráví o středostavovské rodince, která si koupí obří staré budovy na předměstí chce splnit americký sen. Námět o prokletém domě připomíná jeden z Murphyho průlomových počinů, první řadu seriálu American Horror Story. A jako většina jeho děl novinka přeskakuje mezi žánry. V tomto případě thrillerem, satirou a v menší míře hororem. Murphy se spoluscenáristou Ianem Brennanem balancují na hraně vážnosti a frašky, jejich přepálená poetika koketuje s kýčem a absurditou.

Je těžké ztotožnit se s ústřední dvojicí, manželským párem Brannockových, jimž tajemný stalker dělá peklo ze života. Jejich charaktery podléhají cynickému drobnohledu tvůrců, kteří vynášejí na světlo nejen zranitelnost, ale také pózy a slabosti protagonistů.

Dean hraný Bobbym Cannavalem je právník se zkušeností s osobním bankrotem, který si vysněný dům za tři miliony dolarů úplně nemůže dovolit. Co by ale neudělal pro svou ženu Noru v podání Naomi Wattsové. Jí a dvěma dětem chce dopřát idylický, bezpečný azyl na klidném předměstí. Tam ale záhy začnou dostávat dopisy od anonyma označujícího se za strážce domu, synovi někdo zabije fretku a všichni kolem se chovají jako bizarní postavičky ze seriálu Twin Peaks od Davida Lynche. Doslova každá vedlejší postava má dobrý motiv k tomu, aby šla Brannockovým po krku a pokusila se je vyštvat z nového bydlení.

Ne že by samo o sobě bylo moc útulné. Interiéry viktoriánského domu by působily stísňujícím dojmem, i kdyby nebyly propojené s vnějším světem skrytým tunelem a kdyby se tu nepromenádovali nezvaní vetřelci typu mentálně hendikepovaného souseda Jaspera, kterého hraje Terry Kinney a jenž se rád schovává v kuchyňském výtahu.

Jeho sestra Pearl, ztvárněná Miou Farrowovou, je samozvanou šéfkou památkářského sdružení, co má jediný cíl: zabránit Brannockovým v jakékoli rekonstrukci domu a zahrady. Sousedi Mo a Mitch, zpodobení Margo Martindaleovou a Richardem Kindem, tráví celé dny ve stejných teplákových soupravách na lehátkách před domem a sarkasticky glosují nové sousedy.

Seriál Vidím vás je na Netflixu s českým dabingem i titulky. | Video: Netflix

Nořině dávné spolužačce a realitní makléřce Karen, kterou hraje Jennifer Coolidgeová, by se zase moc hodilo snížit cenu nemovitosti, aby ji mohla sama zakoupit. Její přítel, detektiv Chamberlain představovaný Christopherem McDonaldem, je asi nejlaxnější policajt pod sluncem.

Před nebohými manželi, a stejně tak diváky, se vrší čím dál víc otázek. Jaký cíl sleduje bývalá jazzová zpěvačka Theodora, která se v alkoholické léčebně zblázní do seriálů o skutečných zločinech a rozhodne se stát soukromou vyšetřovatelkou? A je údajný bývalý majitel domu, který v duchu konspirační teorie QAnon oblaží Deana historkou o sousedské sektě vraždící batolata, blázen, nebo najatý herec? Tak jako tak Dean pomalu podléhá obsesi hraničící s posedlostí.

Nejen díky obsazení sedmasedmdesátileté Mii Farrowové, někdejší hvězdy filmů Woodyho Allena, série připomíná paranoidní klasiky 60. a 70. let minulého století typu Rosemary má děťátko.

Pocit apokalypsy číhající za dveřmi natvrdo formuluje tajemná postava, kterou pán domu nachytá u ledničky a jež se vydává za stavební dozor při rekonstrukci kuchyně. Před Deanem pronáší monolog o civilizaci v plamenech, opevňování ve vlastních domech a teorii takzvaného čtvrtého obratu, podle které v USA velké krize přicházejí v intervalu po přibližně 80 letech - a jedna taková prý právě nastává.

Chvíli není jisté, jestli si Dean hlasatele zkázy nepředstavuje. Vyklube se z něj někdo, jehož story tvůrci opsali podle skutečného příběhu.

Mezitím se Dean bezmocně noří do protichůdných vysvětlení o identitě autora anonymních dopisů, podobně jako na internetu mnozí padají do králičích děr konspiračních teorií. Zneklidňující tušenou existenci stalkera lze považovat za metaforu toho, jak ve světě sociálních sítí nikdy nejsme anonymní.

Scenáristé drží prst na tepu doby. Nahazují spoustu témat, která hýbou nejen Amerikou, akorát se žádného nedotknou do hloubky. Motivy jako ztráta pocitu bezpečí, rozdělení společnosti na nesmiřitelné tábory nebo zrádná přitažlivost hoaxů tak bohužel zůstávají jenom ornamenty v jinak slastně béčkové thrillerové zápletce.

Luke David Blumm jako Carter, Isabel Marie Gravittová coby Ellie, Bobby Cannavale v roli Deana a Naomi Wattsová jako Nora.
Luke David Blumm jako Carter, Isabel Marie Gravittová coby Ellie, Bobby Cannavale v roli Deana a Naomi Wattsová jako Nora. | Foto: Eric Liebowitz

Vidím vás je ten druh seriálu, který byl solidně natočený a zahraný. Jen u něj člověk musí vypnout mozek, aby si užil dějové excesy či všechny možné zvraty a neřešil díry v logice nebo nejasnosti v motivacích postav.

Ryan Murphy má až populistický čich na to, co se divákům může líbit. Tahle guilty pleasure, provinilé potěšení ve stylu detektivek Joa Nesbøho na steroidech, je přesně ten typ zážitku, na který si týden po zhlédnutí ani nevzpomenete - ale cestu k báječně ambivalentnímu finále si náramně užijete.

Seriál

Vidím vás
Tvůrci: Ryan Murphy a Ian Brennan
Seriál je k vidění na Netflixu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 33 minutami

Tipsport ligu vyhráli Bohemians

Fotbalisté Mladé Boleslavi triumf v Tipsport lize neobhájili. Středočeský prvoligový tým v závěrečném třetím utkání skupiny A jen remizoval s Varnsdorfem 2:2 a po první ztrátě v přípravném turnaji přišel o šanci na celkové prvenství. Tipsport ligu poprvé od roku 2014 vyhráli Bohemians Praha 1905

Bohemians ovládli ligu díky vyššímu počtu vstřelených branek, něž mělo rovněž bodově stoprocentní Brno ve skupině E. Pražané za triumf dostanou odměnu 200 tisíc korun. Celkem 20 účastníků 26. ročníku turnaje bylo rozděleno do pěti čtyřčlenných skupin, celkový vítěz Tipsport ligy vzešel z jedné společné tabulky..

před 1 hodinou

Radě OSN pro lidská práva bude poprvé předsedat Čech. Od 1. ledna se funkce ujme velvyslanec Bálek

Stálý představitel Česka při Organizaci spojených národů (OSN) v Ženevě Václav Bálek se od Nového roku stane předsedou Rady OSN pro lidská práva. Poprvé jí bude předsedat Čech, uvedlo v páteční tiskové zprávě ministerstvo zahraničí.

Česká republika v radě v květnu nahradila Rusko, jemuž bylo členství pozastaveno kvůli invazi na Ukrajinu. Moskva následně 47člennou radu opustila.

Předsedu volí členové rady ze svých řad vždy na období jednoho roku, Bálek vystřídá Argentince Federica Villegase. O tom, že Česko usiluje o pozici předsedy rady, informovala česká diplomacie už na konci června.

"Zvolení pana velvyslance Bálka je vyústěním dlouhodobého zájmu Česka o lidská práva, našeho aktivního angažmá v Radě pro lidská práva i důrazu, které na ochranu a podporu lidských práv klade současná vláda," uvedl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti).

Bálek poznamenal, že se bude snažit o to, aby rada plnila svoji preventivní roli a aby skrze dialog a spolupráci předcházela porušování lidských práv. "Budeme klást důraz na to, aby rada fungovala efektivně a aby se jejího fungování mohli zúčastnit všichni relevantní aktéři, včetně zástupců malých zemí a občanské společnosti," podotkl velvyslanec.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vlakové expresy zvládnou nově cestu z Prahy do Budějovic za hodinu a 40 minut

Vlakové expresy zvládnou od neděle, kdy začne platit nový jízdní řád, cestu z Prahy do Českých Budějovic za hodinu a 40 minut. Z Prahy do Tábora to bude 59 minut. Cesta tak bude asi o 20 minut rychlejší. Jde o rekordní časy v historii zdejší železniční dopravy, vyplývá z tiskové zprávy Českých drah (ČD). Rychlost na trase bude skoro 100 kilometrů za hodinu. Zrychlí se i cestování do Milevska, Bechyně či Jindřichova Hradce, tedy do dalších zastávek na 4. železničním koridoru i mimo něj.

"Cesta vlakem mezi Prahou a jihočeskou metropolí bude zhruba o 20 minut kratší než v končícím jízdním řádu. Oproti 80. letům se však jízdní doba zkrátila dokonce na polovinu. Tehdy se cestovalo z Prahy do Českých Budějovic zhruba tři a půl hodiny. Nové cestovní časy tak umožňují pohodlnější denní dojíždění za prací nebo do školy na trase České Budějovice - Tábor - Praha a zpět," řekl člen představenstva ČD a náměstek pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

U všech spojů EuroCity a InterCity sjednotil národní dopravce maximální rychlost na 160 kilometrů za hodinu. Ve vlacích bude jídelní vůz, wifi nebo zásuvky pro dobíjení cestovní elektroniky. Linka Ex 7 Jižní expres bude patřit k nejrychlejším v Česku a podle ČD konkurovat provozu na silnicích, kde často vznikají kolony. Cestovní průměrná rychlost vlaků dosáhne 98 kilometrů za hodinu. Mezi Prahou a Táborem překročí 100 kilometrů za hodinu. "Cesta vlakem tak bude rychlejší než autem. Lidé se navíc vyhnou častým kolonám na silnici I/3 a na dálnici D1 a problémům s parkováním v aglomeracích, ve kterých vlaky zastavují," uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Rumunsko se zlobí kvůli zablokování vstupu do Schengenu, povolalo si velvyslance v Rakousku

Rumunsko povolalo ke konzultacím svého velvyslance v Rakousku. Podle ministerstva zahraničí v Bukurešti je krok vyjádřením protestu proti rozhodnutí Vídně zablokovat vstup Rumunska do schengenského prostoru.

Rakousko na čtvrtečním zasedání ministrů vnitra členských zemí Evropské unie odmítlo podpořit vstup Rumunska do Schengenu. Rozhodnutí zdůvodnilo tím, že přes Rumunsko vedou cesty, po kterých převaděči pašují migranty do EU a do Rakouska. Vídeň také poukazuje na to, že Rumuni zaujímají čtvrté místo mezi zeměmi, odkud pašeráci pocházejí. Spolu s Rumunskem musí na vstup dál čekat také Bulharsko, obě země přitom podle Evropské komise splňují potřebné podmínky už více než deset let.

"Vzhledem k postoji Rakouska hlasovat proti přistoupení Rumunska do schengenskému prostoru byl povolán ke konzultacím mimořádný a zplnomocněný velvyslanec Rumunska v Rakouské republice Emil Hurezeanu," uvedla v prohlášení rumunská diplomacie. Snížení úrovně diplomatických vztahů je podle ministerstva "politickým gestem, které zdůrazňuje rozhodný nesouhlas s jednáním Rakouska".

Zdroj: ČTK
Další zprávy