Vidím Libuši, jak míří do kin coby moudrá dcera elfky

Kamil Fila Kamil Fila, kf
18. 8. 2009 13:20
Koprodukční film si notně pohrává s českou legendou
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Do českých kin přijde 15. října snímek Kněžna Libuše. Bude v angličtině a s příběhem známým od Aloise Jiráska (či ještě dříve z Kosmovy kroniky) bude mít podle všeho málo společného. Ostatně už jen synopse zveřejněná na internetu a hlásající, že "král Přemyl (sic!) pak vládl zemi železnou pěstí", věští nezáměrnou zábavu.

Snímek, jenž se v originále jmenuje Pagan Queen (Pohanská královna), produkovala neznámá americká společnost Amok a distribuovat ji budou další dvě pochybné společnosti. Zahraniční distribuci má na starost Boll Kino Beteilgubgs, kterou vlastní Uwe Boll, označovaný za nejhoršího režiséra a producenta na světě.

Českou distribuci pak přebírá Atypfilm, což je firma soustřeďující se na distribuci vzpomínkových filmů na DVD a jejíž distribuce filmů do kin má spíše rozměr blamáže. Tituly z jejího portfolia obvykle nelze nalézt ani v přehledech programů kin a na jejich oficiální stránce je položka Distribuce do kin stále "ve výstavbě".

Film režíroval debutující Constantin Werner, který dosud produkoval v Německu jen televizní seriály typu Der Puma. "Část mojí rodiny byli česko-němečtí průmyslníci z Ústí nad Labem. Historie Čech a jejich pověsti jsou tudíž součástí mého kulturního dědictví," vysvětloval v médiích volbu tématu.

Foto: Aktuálně.cz

Nápad natočit snímek ovšem přišel od investorky, která je "ochránkyně životního prostředí a nezávisle myslící žena". Proto ji prý "zajímaly duchovní aspekty příběhu s ohledem na ženskou moudrost v časech před křesťanstvím" a ve filmu je "spousta detailů o přírodě, specifické kouzelné rostliny, rituály typické pro slovanské kmeny".

"Udělali jsme rozsáhlý roční výzkum, abychom především tyto detaily měli správně," dodává Werner, jenž čerpal pro scénář i z divadelních her Franze Grillparzera a Clemense Brentana. Založení Prahy a vznik rodu Přemyslovců jsou tu podle něj navíc znázorněny jako konec starých pohanských časů a následně konec osobní svobody, které se slovanské kmeny těšily.

Film, původně nazývaný Koruna Vyšehradu, se natáčel v Česku s rozpočtem okolo milionu eur výhradně v exteriérech - filmaři využili zrekonstruovaná slovanská obydlí zejména okolo Brd, Dobříše a Berounky.

Foto: Aktuálně.cz
Foto: Aktuálně.cz
Foto: Pavel Kroulík

Do hlavní role kněžny Libuše, jež má mít podle zveřejněné ukázky za předky elfy, obsadil režisér herečku Winter Ave Zoli, která se dosud objevovala hlavně v malých rolích v koprodukčních filmech natáčených Praze (Liga výjimečných, Hellboy, Tristan a Isolda). I ona má stejně jako režisér zčásti české kořeny.

Přemysla bude hrát maďarský herec s uměleckým pseudonymem Csaba Lucas a Vlastu Lea Mornar. Tetu ztvární Věra Filátová (naposledy hrála ve snímku Zabijáci lesbických upírek) a Kazi Veronika Bellová (objevila se v komparsu Dětí Duny či Hanibalovi). V roli Vršovce se objeví nikdy nechybějící maskot Marek Vašut a jako Domaslav zase Pavel Kříž.

"Doufám, že má interpretace otevře dveře celosvětovému zájmu o mytologii Prahy," vzkazuje před premiérou režisér.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 57 minutami

Generál Řehka na Vítkově symbolicky převzal velení armády

Nastupující náčelník generálního štábu Karel Řehka ve čtvrtek na pražském Vítkově symbolicky převzal funkci od svého předchůdce Aleše Opaty. Při oslavách Dne ozbrojených sil mu dosavadní šéf armády předal bojový prapor generálního štábu. Oficiálně se funkce Řehka ujme od pátku. Funkci ve čtvrtek podobným způsobem převzal i nový náčelník Vojenské policie Otakar Foltýn.

Sedmačtyřicetiletý Řehka, kterého prezident Miloš Zeman minulý týden jmenoval do hodnosti generálmajora, přichází do čela armády z pozice ředitele Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Vrací se do ní po dvou letech, kvůli vedení NÚKIB odešel do civilu. Dříve působil u speciálních sil v Prostějově, kterým i velel. Vyslán byl na několik zahraničních misí na Balkáně a v Afghánistánu a působil i ve velitelských strukturách v NATO. Absolvoval několik zahraničních kurzů včetně prestižního Rangers v USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy