Vidím Libuši, jak míří do kin coby moudrá dcera elfky

Kamil Fila Kamil Fila, kf
18. 8. 2009 13:20
Koprodukční film si notně pohrává s českou legendou
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Do českých kin přijde 15. října snímek Kněžna Libuše. Bude v angličtině a s příběhem známým od Aloise Jiráska (či ještě dříve z Kosmovy kroniky) bude mít podle všeho málo společného. Ostatně už jen synopse zveřejněná na internetu a hlásající, že "král Přemyl (sic!) pak vládl zemi železnou pěstí", věští nezáměrnou zábavu.

Snímek, jenž se v originále jmenuje Pagan Queen (Pohanská královna), produkovala neznámá americká společnost Amok a distribuovat ji budou další dvě pochybné společnosti. Zahraniční distribuci má na starost Boll Kino Beteilgubgs, kterou vlastní Uwe Boll, označovaný za nejhoršího režiséra a producenta na světě.

Českou distribuci pak přebírá Atypfilm, což je firma soustřeďující se na distribuci vzpomínkových filmů na DVD a jejíž distribuce filmů do kin má spíše rozměr blamáže. Tituly z jejího portfolia obvykle nelze nalézt ani v přehledech programů kin a na jejich oficiální stránce je položka Distribuce do kin stále "ve výstavbě".

Film režíroval debutující Constantin Werner, který dosud produkoval v Německu jen televizní seriály typu Der Puma. "Část mojí rodiny byli česko-němečtí průmyslníci z Ústí nad Labem. Historie Čech a jejich pověsti jsou tudíž součástí mého kulturního dědictví," vysvětloval v médiích volbu tématu.

Foto: Aktuálně.cz

Nápad natočit snímek ovšem přišel od investorky, která je "ochránkyně životního prostředí a nezávisle myslící žena". Proto ji prý "zajímaly duchovní aspekty příběhu s ohledem na ženskou moudrost v časech před křesťanstvím" a ve filmu je "spousta detailů o přírodě, specifické kouzelné rostliny, rituály typické pro slovanské kmeny".

"Udělali jsme rozsáhlý roční výzkum, abychom především tyto detaily měli správně," dodává Werner, jenž čerpal pro scénář i z divadelních her Franze Grillparzera a Clemense Brentana. Založení Prahy a vznik rodu Přemyslovců jsou tu podle něj navíc znázorněny jako konec starých pohanských časů a následně konec osobní svobody, které se slovanské kmeny těšily.

Film, původně nazývaný Koruna Vyšehradu, se natáčel v Česku s rozpočtem okolo milionu eur výhradně v exteriérech - filmaři využili zrekonstruovaná slovanská obydlí zejména okolo Brd, Dobříše a Berounky.

Foto: Aktuálně.cz
Foto: Aktuálně.cz
Foto: Pavel Kroulík

Do hlavní role kněžny Libuše, jež má mít podle zveřejněné ukázky za předky elfy, obsadil režisér herečku Winter Ave Zoli, která se dosud objevovala hlavně v malých rolích v koprodukčních filmech natáčených Praze (Liga výjimečných, Hellboy, Tristan a Isolda). I ona má stejně jako režisér zčásti české kořeny.

Přemysla bude hrát maďarský herec s uměleckým pseudonymem Csaba Lucas a Vlastu Lea Mornar. Tetu ztvární Věra Filátová (naposledy hrála ve snímku Zabijáci lesbických upírek) a Kazi Veronika Bellová (objevila se v komparsu Dětí Duny či Hanibalovi). V roli Vršovce se objeví nikdy nechybějící maskot Marek Vašut a jako Domaslav zase Pavel Kříž.

"Doufám, že má interpretace otevře dveře celosvětovému zájmu o mytologii Prahy," vzkazuje před premiérou režisér.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných, z toho několik vážně, si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následný požár v obytném domě. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné. Informovala o tom švédská média.

Podle televizní stanice SVT bylo 23 zraněných dopraveno do nemocnice, ale jen pět z nich převezly sanitky. Většinou se jedná o lehčí zranění, nicméně některá jsou vážná. Veřejnoprávní rozhlas SR hlásil, že hospitalizováno bylo 25 lidí.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Probíhá evakuace několika stovek lidí, někteří vyskočili z oken domu, sdělil SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů. Požár, který se po výbuchu rozhořel, zatím není pod kontrolou.

Zdroj: ČTK
před 26 minutami

Před pařížským soudem začínají svědčit oběti teroristických útoků z roku 2015

Před pařížským soudem ohledně teroristických útoků z listopadu 2015 začnou v úterý svědčit oběti a poškození. Informoval o tom místní tisk. Podle odhadů organizací, které jim poskytují pomoc, by před soudem mohlo vystoupit až 300 obětí útoků, při kterých zemřelo v Paříži a okolí 130 lidí.

Hlavním obviněným je Salah Abdeslam, který je považovaný za jediného přeživšího přímého spolupachatele atentátů.

Podle serveru France24 by každý den mělo vystoupit před soudem se svým svědectvím zhruba 15 lidí. Každý z nich bude mít zhruba 30 minut na to, aby popsal útok a další okolnosti. Slyšení poškozených by mělo trvat pět týdnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Paušální daň pro příští rok vychází 5994 korun měsíčně

Paušální daň pro drobné podnikatele vychází pro příští rok 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč. Vyplývá to z informací na internetových stránkách ministerstva financí. Pro letošní rok je paušální daň stanovena na 5469 korun za měsíc. K paušální dani je přihlášeno zhruba 75 000 podnikatelů.

Paušální daň je určena pro živnostníky, neplátce DPH s ročními příjmy z podnikání do milionu korun. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) nedávno uvedla, že budu usilovat o rozšíření paušální daně také pro podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy