VIDEO Náckové ve sklepě, rebélie i démon Rumsfeld v Ji.hlavě

VIDEO Náckové ve sklepě, rebélie i démon Rumsfeld v Ji.hlavě
Retrospektiva Kidlata Tahimika.
Ji.hlavu navštíví také „otec filipínského nezávislého filmu“, režisér, herec, scenárista a producent Kidlat Tahimik. Zakladatel tzv. filipínské nové vlny a vlivný glosátor postkolonialismu a nerovnováhy moci ve světě. 
Součástí retrospektivy bude i Tahimikova Navoněná noční můra - směs deníkového filmu, dokumentárních postupů a filmového eseje. Tahimik si tímto filmym získal pověst objevitele, jehož pronikavá kritika rozdílů mezi bohatými a chudými a dalších sociálních problémů vyvěrá z jemného humoru, všednodennosti i lásky k dětským hrám a hrátkám se slovy.
Buenos Aire Free Party (r. Homero Cirelli), sekce Opus Bonum.
Banální výjevy z přípravy a průběhu freetechno party cyklicky střídá frenetický sled záběrů událostí z historie Argentiny evokujících hypnotický stav děsivého tripu. Estetika videoklipu zachycující stav entropie vs. syrový záznam reality.
Dopisy Maxovi (r. Eric Baudelaire), sekce Opus Bonum.
Bývalý ministr zahraničí samostatné Abcházie – země, kterou v její nezávislosti na Gruzii uznává jen několik států světa – Maxim Gvinjia je přítelem režiséra Erica Baudelaira, který mu od roku 2012 posílá dopisy z Francie. Intimní film o geopolitickém paradoxu.
Dvacetník (r. Tiago Tambelli), sekce Opus Bonum.
São Paulo, červen 2013: rozhodnutí městské samosprávy zvýšit cenu lístků městské dopravy o 20 centů vyvolává vlnu sociálních nepokojů. Ty jsou jen výrazem obecnější nespokojenosti pracujících se životními podmínkami. Étos karnevalu střídá atmosféra guerillových bojů, dvacetník jako metafora rozbouřené doby.
Foto: Aktuálně.cz
14. 10. 2014 11:53
Festival dokumentů v Jihlavě zveřejnil letošní program. Podívejte se na ukázky z nejzajímavějších filmů.

Video - Už po osmnácté nabízí Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava obrovskou škálu možností jak ukojit touhou po kvalitních nejen dokumentárních zážitcích. Od 23. do 28. října nabídne přes 200 filmů ze 42 zemí.

O ocenění nejlepší český dokument 2014 v sekci Česká radost se utká nejen dokument Danielův svět o pedofilním studentovi, který by však dítěti nikdy neublížil, svérázný povídkový film Gottland vycházející z reportáží polského novináře Mariusze Szczygiela nebo Tučkův Plán odhalující zákoutí developerství a politického rozhodování o veřejných věcech.

V kategorii Opus Bonum se sešli aspiranti na nejlepší světový dokumentární film. Mezi nimi je například francouzský dokument Rock v kostech, jehož autorka se nechala inspirovat ruskou nezávislou hudební scénou, punkrockem i politikou. Buenos Aire Free Party je svědectví o přípravách a průběhu freetechno party kombinované se záběry z historie Argentiny. Brazilský dokument Dvacetník se vrací do loňského června, kdy v Sao Paulu padlo rozhodnutí zvýšit cenu jídzného v hromadné dopravě.

Mezi moři, tak se jmenuje nová soutěžní sekce, ve které budou čtyři porotci hledat nejlepší dokument střední a východní Evropy. Témata se různí, od situace na Ukrajině (Euromajdan: hrubý sestřih), přes sociologický výzkum, který dokazuje, že mezi jakýmikoliv dvěma lidmi řetězec známých o maximálně šesti článcích (6 kroků od sebe), až po odhalování tajemství rakouských sklepů v režii Ulricha Seidla (Ve sklepě).

Podívejte se na ukázky z nejočekávanějších filmů MFDF Ji.hlava 2014!

 

Právě se děje

před 19 minutami

Novým bezpečnostním poradcem Trumpa by se měl stát vyslanec pro záležitosti rukojmích O´Brian

Trump oznámil, že hodlá do funkce svého bezpečnostního poradce jmenovat Roberta O'Briena, dosavadního zvláštního vyslance pro záležitosti rukojmích. O'Brien, jenž například nedávno dohlížel na soudní proces s rapperem A$AP Rockym ve Švédsku, byl jedním z prezidentových favoritů. Poslední poradce John Bolton rezignoval 10. září kvůli názorovým neshodám s Trumpem. 

před 1 hodinou

Zeman jmenoval Václava Čapku předsedou Vrchního soudu v Olomouci

Prezident Miloš Zeman na Pražském hradě jmenoval Václava Čapku novým předsedou Vrchního soudu v Olomouci. Současný místopředseda olomouckého soudu od října nahradí ve funkci Roberta Grygu, kterému končí sedmileté funkční období. Prezident zároveň jmenoval 29 soudců, kteří budou působit na obecných soudech. Nejvíce nováčků zamíří do obvodu pražského městského soudu.

Další zprávy