VIDEO Satanisti, Mengele i prostituti míří do Světozoru

VIDEO Satanisti, Mengele i prostituti míří do Světozoru
Čarodějnice ze Zugarramurdi režiséra Álexe de la Iglesia pražskou část přehlídky. Jedná se o bláznivou komedii, která v sobě spojuje humor, morbiditu, satiru na klišé o španělském machismu i ironický náhled na separatistické tendence některých oblastí. Snímek byl nominován na cenu Goya v deseti kategoriích, osm z nich získal.
Děj se točí kolem skupiny přátel, kteří se rozhodnou pro poněkud neobvyklé přepadení. Po loupeži se zastaví v navarrské vesnici Zugarramurdi, kde byla v 16. století odhalena údajná komunita 40 čarodějnic. A řada z nich v očekávání příchodu matky všech čarodějnic provozuje černou magii až do současnosti.
Podívejte se na ukázku z filmu Čarodějnice ze Zugarramurdi.
Hra. Kuba není země pro mladé gaye. Film Hra se odehrává v Havaně, v chudinské čtvrti, na fotbalových hřištích. A je o zapovězené lásce. Ústřední dvojicí jsou prostitut a gambler Reinier a pohledný mladík Yosvani, který se nechává vydržovat svou přítelkyní. I Reinier má manželku a dítě. Vzájemné lásce se ale ani jeden z nich neubrání. Tato španělsko-kubánská koprodukce je dalším z filmů zachycujících neúprosnou degradaci Havany a pokrytecké přihlížení destrukci životů mnoha mladých lidí, kterým systém nenabízí smysluplnou budoucnost. Ústřední zápletka je založena na skutečných událostech, se kterými se režisér setkal při hledání námětu v prostředí havanských prostitutů. Ve filmu se kromě neherců v hlavních rolích objeví i Španěl Toni Cantó známý z filmu Vše o mé matce nebo Kubánec Luis Alberto García, kterého známe ze snímků Stevena Soderbergha nebo Benicia del Tora.
Podívejte se na ukázku z filmu Hra.
Foto: La Película
Kultura Kultura
17. 2. 2014 17:51
Vybrali jsme 10 nejzajímavějších titulů festivalu španělských filmů La Película. Přehlídka letos nezůstane jen v Praze, projekce se uskuteční i v Brně, Hradci Králové a Ostravě.

Foto, video - Devátý ročník festivalu španělských filmů La Película letos nabídne celkem devatenáct filmů včetně dvou letošních oscarových kandidátů v kategorii cizojazyčných snímků. Vybrali jsme deset nejzajímavějších snímků festivalu. Podívejte se na ukázky a fotografie.

V Praze se budou festivalové filmy promítat od 18. do 23. února v kině Světozor, 20. února začne přehlídka v Brně 24. února pak ještě v Ostravě a Hradci Králové.

Vstupenky stojí 80 až 110 korun, kompletní program je na webu festivalu.

 

Právě se děje

před 38 minutami

Kaczyński: Protesty proti omezení potratů budou stát mnoho životů

Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) v prohlášení varoval, že protesty proti nálezu ústavního soudu, kterým se prakticky ruší možnost legálních potratů, budou stát životy mnoha lidí. Polsko podobně jako jiné evropské země zažívá strmý nárůst případů koronavirové infekce.

Lidé, kteří protesty svolávají, se podle Kaczyńského dopouštějí veřejného ohrožení, tedy trestného činu. "Vážného trestného činu," podotkl šéf PiS, který od nedávna zastává i post vicepremiéra, jenž dohlíží na resorty obrany, vnitra a spravedlnosti.

"Stát má právo, ale také povinnost se takovým akcím postavit," řekl šéf národně-konzervativní strany, který je považován za nejmocnějšího politika v Polsku.

Vlna protestů se v Polsku zvedla poté, co ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných PiS, minulý týden shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy