VIDEO Kate Winslet upravuje pro krále zahrady ve Versailles

Kultura Kultura
19. 12. 2014 16:04
Podívejte se na ukázku z dobového dramatu A Little Chaos, kde Kate Winslet hraje architektku, která navrhla slavné zahrady ve Versailles.
Kate Winslet jako designérka Sabine De Barra.
Kate Winslet jako designérka Sabine De Barra. | Foto: Lionsgate films

Praha Alan Rickman se proslavil rolí nevraživého profesora Snapea z fantasy ságy o kouzelnickém učňovi Harrym Potterovi. Natočil však již druhý film, jehož ukázku tvůrci zveřejnili.

Podívejte se na ukázku z filmu A Little Chaos s Kate Winslet v hlavní roli
Podívejte se na ukázku z filmu A Little Chaos s Kate Winslet v hlavní roli | Video:

Dobové drama A Little Chaos, což lže přeložit jaký „Drobný zmatek“, je zasazeno do 17. století do vlády Ludvíka XIV., kterého hraje Rickman. Film vypráví o zahradní architektce jménem Sabine De Barra (Kate Winslet), která dostane za úkol od slavného architekta Le Nôtrea (Matthias Schoenaerts) navrhnout hlavní část zahrady u zámku ve Versailles, který byl sídlem francouzského dvora. Žena se ocitá ve zcela novém prostředí plném intrik a přísné etikety a také zjišťuje, že jí Le Nôtre začíná být sympatický.

Podle traileru film vypadá na solidní kostýmní drama s osvědčenými herci. Ve vedlejších rolích se objeví Stanley Tucci (Hunger Games), Jennifer Ehle (30 minut po půlnoci) nebo Helen McCrory (Skyfall).

Světová premiéra filmu se odehrála v září na filmovém festivalu v Torontu, kde film získal vesměs pozitivní reakce. Do amerických kin snímek dorazí 27. března 2015, na Slovensko 14. dubna. Česká premiéra zatím není známa.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Plzeňská práva od ledna povede bývalý ústavní soudce Stanislav Balík

Novým děkanem Fakulty právnické Západočeské univerzity v Plzni bude v dalších čtyřech letech pedagog, advokát a bývalý soudce Ústavního soudu Stanislav Balík. Rozhodlo o tom 15 ze 16 hlasů členů akademického senátu fakulty. Balík byl jediným kandidátem. Po jmenování děkanem povede fakultu od 25. ledna 2020, řekla mluvčí ZČU Šárka Stará.

Balík, narozený v roce 1956, absolvoval v roce 1979 Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a v roce 1981 obor archivnictví na Filozofické fakultě stejné univerzity. Do roku 1989 pracoval jako podnikový právník, poté se věnoval advokacii. V letech 2002 až 2003 vedl Českou advokátní komoru. V roce 2004 byl jmenován soudcem Ústavního soudu ČR. Po desetiletém mandátu se vedle akademického působení vrátil k advokacii.

Funkci Balík převezme po děkanovi Janu Paulym, který fakultu vede od ledna 2012 a kandidovat už nemohl.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Federer se zúčastní tenisového turnaje na OH v Tokiu

Grandslamový rekordman Roger Federer potvrdil, že se příští rok v Tokiu hodlá zúčastnit popáté v kariéře olympijského tenisového turnaje. Zlato z olympijské dvouhry je jedinou velkou trofejí, která fenomenálnímu Švýcarovi ve sbírce chybí.

"Posledních pár týdnů, možná spíš měsíců, jsem se bavil se svým týmem o tom, co mám dělat příští rok v létě mezi Wimbledonem a US Open. Nakonec rozhodlo moje srdce o tom, že bych chtěl ještě jednou hrát na olympiádě," uvedl dnes během sponzorské akce v Tokiu Federer, jenž krátce po skončení tenisového turnaje na OH oslaví devětatřicáté narozeniny.

Federer se poprvé představil pod pěti kruhy v Sydney v roce 2000, kde skončil čtvrtý. O čtyři roky později, kdy byl stejně jako v Pekingu 2008 vlajkonošem švýcarské výpravy, ho nečekaně ve 3. kole vyřadil Tomáš Berdych. V Číně získal Federer zlato ve čtyřhře po boku Stana Wawrinky, v Londýně 2012 prohrál na trávě ve Wimbledonu finále s Andym Murraym a před třemi lety v Riu de Janeiro nestartoval kvůli zranění kolena.

Další zprávy