VIDEO Jak akceptovat soudobou hudbu? ptá se nový dokument

jlp
11. 2. 2015 17:11
Komu je soudobá hudba určena? Kdo ji skládá a proč? Má se vůbec líbit? Odpovědi na tyto otázky hledá filmový režisér Jan Hubáček ve svém dokumentu Akcept.
Podívejte se na ukázku z dokumentu Akcept. | Video:

Praha - Nejznámější skladbou soudobé hudby je 4’33 z pera Johna Cage, trvá čtyři a půl minuty a za celou dobu nezazní jeden jediný tón, slyšitelné je jen naprosté ticho. Další známou skladbou je Helicopter String Quartet - symfonie pro čtyři helikoptéry a smyčcové kvarteto od skladatele Karlheinze Stockhausena. Právě tímto hudebním dílem připravovaný film Akcept začíná a postupně své diváky se soudobou hudbou seznamuje.

Akcept.
Akcept. | Foto: Aktuálně.cz

Hubáček chce odpovídat otázku, proč je soudobá hudba celosvětově většinovou společností ignorována nebo přímo zavrhována? Proč skladatelé brojí proti melodii a používají všemožné metody jako třeba hraní na ohnutý plech nebo zvukové vibrace zaznamenávané anální sondou? Prostřednictvím rozhovorů s laickou veřejností i nizozemskými, německými či americkými odborníky na soudobou hudbu Hubáček konstruuje složitou existenci osobitého „hudebního umění“.

„Prostě do toho řež, žádné orchestrální hraní,“ vysvětluje bubeníkovi mladá komponistka soudobé hudby a absolventka Janáčkovy akademie v Brně Lucie Vítková, která je ústřední postavou Hubáčkova filmu a nezasvěceného diváka provází světem soudobé hudby. V době natáčení pracovala Vítková na své absolventské skladbě určené pro velký orchestr nazvané Akcept.

„Skladba Akcept se stala páteří našeho dokumentu. V tom slově je obsaženo skoro všechno, co se snažím v dokumentu o soudobé hudbě říct – přijetí, otevřenost, souhlas k zažití situace, nepředpojaté sledování procesu nebo snaha protestovat. Chceme tak společně s divákem poodhalit nechtěnost nové hudby,“ vysvětluje Hubáček volbu tématu i titulu pro vznikající dokument.

Mekkou soudobé hudby u nás je festival Ostravské dny, jehož zakladatelem je český skladatel soudobé hudby Petr Kotík, žijící v New Yorku, který přirovnává pražskou hudební scénu ke smetišti. „Ale i na smetišti může vykvést růžička,“ dodává v jedné z ukázek.

Akcept.
Akcept. | Foto: Aktuálně.cz

Drtivou většinu residentů festivalu Ostravských dnů tvoří zahraniční studenti, skladatelé, pedagogové a hudebníci. „Mysleli jsme, že vrcholem sledování skladby bude premiéra Akceptu na Ostravských dnech. Pokračovali jsme ale dál, protože Lucie Vítková tím teprve zahájila své mezinárodní působení,“ říká režisér.

Nezávislý dokumentární film Akcept vzniká v režii Jana Hubáčka už několik let. “Nyní jsme ve fázi postprodukce, kdy se snažíme vytáhnout z padesáti hodin materiálu to nejlepší,“ vysvětlila produkční Zdeňka Kujová současnou situaci. O spolupráci na projektu projevila zájem Česká televize Ostrava a premiéra bude ještě letos.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ski Tour skončila absolutním triumfem Norů, Bolšunov vyhořel

Premiérová severská Ski Tour skončila absolutním triumfem norských běžců na lyžích. Vítězství v miniseriálu vybojovali Paal Golberg a suverénní Therese Johaugová, jejich krajané obsadili v Trondheimu i zbylá místa na stupních vítězů. Mužům dokonce patřilo prvních šest příček. Seveřané odsunuli v závěrečném stíhacím závodě na 30 km klasicky na sedmé místo průběžného lídra a vedoucího muže Světového poháru Alexandra Bolšunova z Ruska. Michal Novák, který figuroval na 39. pozici, do poslední etapy nenastoupil.

Johaugová průběžné vedení hravě udržela a stíhačku vyhrála s naprostou převahou. Vedoucí závodnice SP dorazila do cíle s náskokem tří minut a 40 sekund před Heidi Wengovou, třetí skončila Ingvild Flugstad Östbergová.

Jednatřicetiletá Johaugová byla ve finále Ski Tour i při výrazném vstupním náskoku podle očekávání nejrychlejší ženou na trati. Nejvíce se k ní časem přiblížila další Norka Astrid Uhrenholdt Jacobsenová, jež byla o 44,8 sekundy pomalejší a cílem proběhla jako pátá za Švédkou Ebbou Anderssonovou. Jediná česká účastnice v ženské kategorii Kateřina Janatová Ski Tour plánovaně ukončila po 21. místě v úterním sprintu v Aare.

Bolšunov měl na startu stíhačky náskok 34 sekund na Golberga, ale už po čtyřech kilometrech bylo pořadí opačné. Ruský favorit evidentně promazal a v cíli měl ztrátu téměř minutu a tři čtvrtě. Před Bolšunova se postupně dostali i další medailisté Simen Hegstad Krüger a Hans Christer Holund a také Emil Iversen, Martin Löwström Nyenget a Johannes Hösflot Klaebo.

Iversen, který měl na startu stíhačky na Bolšunova bez dvou sekund tříminutovou ztrátu, dosáhl nejrychlejšího času. Golberg se díky třísetbodové porci za vítězství v seriálu posunul v hodnocení SP ze šestého místa na třetí za Klaeba. Bolšunov dál vede s komfortním náskokem přes 400 bodů.

SP v běhu na lyžích v Trondheimu (Norsko):

Muži - stíhací závod 30 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Golberg 1:23:51,6, 2. Krüger -28,9, 3. Holund -30,1, 4. Iversen -32,3, 5. Nyenget -32,9, 6. Klaebo (všichni Nor.) -34,2, 7. Bolšunov (Rus.) -1:41,0, 8. Niskanen (Fin.) -1:48,2, 9. Röthe (Nor.) -25,8, 10. Cologna (Švýc.) -3:00,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Bolšunov 1948 b., 2. Klaebo 1531, 3. Golberg 1202, 4. Röthe 1124, 5. Krüger 1123, 6. Niskanen 1047, …60. Novák 71, 100. Pechoušek 21, 128. Černý 5, 131. Knop 5, 134. Fellner (všichni ČR) 5.

Ženy - stíhací závod 15 km klasicky a konečné pořadí Ski Tour:

1. Johaugová 41:13,8, 2. H. Wengová -3:40,8, 3. Östbergová (všechny Nor.) -3:41,5, 4. Anderssenová (Švéd.) -5:54,3, 5. Jacobsenová (Nor.) -6:14,8, 6. Digginsová (USA) -8:40,1, 7. Pärmäkoskiová (Fin.) -9:12,4, 8. T. Wengová (Nor.) -9:14,5, 9. Ribomová (Švéd.) -9:32,1, 10. Maubetová Bjornsenová (USA) -9:43,8.

Průběžné pořadí SP (po 29 z 40 závodů): 1. Johaugová 2268 b., 2. H. Wengová 1611, 3. Něprjajevová (Rus.) 1260, 4. Jacobsenová 1202, 5. Digginsová 1074, 6. Östbergová 1065, …27. Razýmová 255, 39. Janatová 119, 55. Nováková 67, 81. Beranová (všechny ČR) 15.

před 1 hodinou

Na Karlovarsku spadl strom na autobus, lehce zraněni byli dva lidé

V Krásném Jezu na Karlovarsku spadl vinou silného větru strom na autobus v zastávce u železniční stanice. Lehce zraněni byli dva lidé, řekl krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Záchranáři je ošetřili na místě.

Muž údajně upadl ve vozidle a na ženu spadla větev při vystupování z vozidla. "Autobus stál v zastávce. Místo na silnici I/20 (hlavní tah z Plzně na Karlovy Vary) je průjezdné," dodal.

Další zprávy