VIDEO: Druhý Hobit láká na opulentní triky i Šmaka

Kultura Kultura
12. 6. 2013 8:00
Podívejte se na první ukázku z druhého Jacksonova Hobita
Bilbo Pytlík (Martin Freeman).
Bilbo Pytlík (Martin Freeman). | Foto: Warner Bros.

Preview - První Hobit dopadl jako chytrá horákyně. S celosvětově utrženou rovnou miliardou byl úspěšný, producenti však s příplatky za 3D a desetiletou inflací čekali zásadně větší úspěch než nejnižší americké tržby v sérii.

S hodnocením 8.1/10 na IMDb.com jde o jasně kladně přijímaný film, s 65% poměrem kladných recenzí na metakritickém serveru Rottentomatoes.com (od „top kritiků" už jen 44 %) však přichází na mysl, že tohle už nebude všemi milovaná série jako předchůdce. Správně lákat na další díl je nyní proto tím zásadnější.

Po prvním videodeníku sledujícím Gandalfa v Dol Gulduru a pár pohledech do zákulisí přichází vizuálně sdílný teaser. Jako by Peter Jackson už věděl, co sneseme, takže je především přeplněný opulentními vizuálními efekty, jichž se propagace jedničky zprvu relativně bála.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Zatímco na Neočekávanou cestu se tedy lákalo především novozélandskými krajinkami snažícími se vytvořit paralelu ke Společenstvu prstenu, tentokrát tvoří značnou část upoutávky přesně ty trikové scény, jejichž „přeplácanost" byla již před rokem touto dobou terčem dohadů. Nyní však víme, jak do Hobita pasují, takže jimi již nejsme překvapeni a můžeme v klidu hádat, co se za kterým záběrem skrývá.

Překvapivě nejvíc prostoru získal Orlando Bloom coby Legolas. V předloze se tento člen Společenstva vůbec nevyskytuje, víme však, že Jackson se po diskutovaném rozdělení knihy na tři díly rozhodl využít vše, co jen Tolkienův svět nabízí. Navíc se na starou známou postavu může podařit nalákat o pár fanoušků navíc.

Vlastně by se dalo říct, že čistě podle teaseru se Bloom jeví zásadnější pro děj než Martin Freeman v hlavní roli, ale to se samozřejmě v samotném filmu uvede do pořádku.

Připomeňte si na fotografiích prvního Hobita při čekání na druhého:

Ve dvou minutách se daří představit i několik nových charakterů. Lee Pace coby elfský král Thranduil se objevil už v prologu Neočekávané cesty a trpaslíci s ním mají nevyřízené účty. Poprvé poznáváme Legolasovu společnici Tauriel v podání Evangeline Lilly (proslavená seriálem Ztraceni). Ta je zcela původní postavou, která nevystupuje v žádném z Tolkienových příběhů. Naopak Bard (Luke Evans) patří mezi nejzásadnější postavy dalších dílů Hobita.

Foto: Warner Bros.

Notoricky známou scénou z knihy je úprk v sudech po řece, v Jacksonově podání očividně velmi akční. Naopak další přidanou scénou je výprava Gandalfa a Radagasta do Dol Gulduru, kde budou rozplétat tajemství neznámého nekromanta.

Dál se krom neurčitých epických a akčních záběrů, v nichž mohou rozpoznávat jednotlivé scény a lokace jen znalci knihy, především představí drak Šmak, jemuž poprvé vidíme do tváře. Tady se sluší podotknout, že upoutávky nevznikají ze zcela hotových záběrů a úroveň triků, jež za těch 120 vteřin značně kolísá, může být ve výsledném snímku jiná.

Jde o upoutávku na tak raný stupeň propagace nečekaně sdílnou. Fanoušci Tolkiena jejím rozborem jistě stráví pěkných pár minut, protože tolik nových obrazů na tak malé ploše Jackson nenabízí často. 

Ze strany Jacksona i studia jde nejspíš o nutnou snahu zavděčit se. Vlastně se má za to, že i onu miliardu se Neočekávané cestě podařilo nastřádat jen díky tomu, že ostatní produkce se bály jít do střetu s návratem do Středozemě, v prosinci byla proto kina konkurencí vyklizena.

12. 12. 2013, kdy Hobit: Šmakova dračí poušť dorazí do našich kin, už bude mít pozici nepochybně těžší. Třetí díl přijde do kin 17. prosince 2014.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy