Nabarvené ptáče jde do českých kin. Co na něj říkají osobnosti českého filmu?

Magdaléna Medková ČTK Magdaléna Medková, ČTK
Aktualizováno 11. 9. 2019 13:31
V pražském Kongresovém centru bude mít tuto středu českou premiéru film Václava Marhoula Nabarvené ptáče. Zítra ho pak začnou promítat kina. Po premiéře na Benátském filmovém festivalu sklízí po světě ohlas, přestože nedosáhl na žádnou z cen. Podívejte se, jak Marhoulův snímek komentují osobnosti české kinematografie.
Foto: Bioscop

 

Foto: Aktuálně.cz

Filmový kritik Kamil Fila: Benátky jsou dnes prestižnější než Oscaři

"Je to historický úspěch samostatné České republiky, nic takového se ještě nestalo. Naposledy měl mezinárodní úspěch film Jiřího Menzela Obsluhoval jsem anglického krále, který byl na berlínském Berlinale," říká pro Aktuálně.cz filmový kritik Kamil Fila.

"Benátky a Cannes jsou prestižnější než Oscaři. Na Oscarech není podstatné, jestli je ten film premiéra. Jsou tam i filmy staré několik let, navíc se do nich může přihlásit kdokoliv." 

Film Nabarvené ptáče hodnotí Fila také z produkčního hlediska. "Snímek má za sebou velkého evropského producenta. Nevím, kolik přesně stál, ale odhaduji, že to bylo více než 100 milionů korun, možná dvě stě. V Česku by tenhle typ filmu nikdo nezaplatil, ty doby jsou už pryč," říká Fila. 

Film podle něj přesahuje hranice České republiky, ale zároveň jako by odkazoval na 60. léta. Dobu, kdy měli čeští režiséři světový úspěch. "Nabarvené ptáče se navíc dostalo také na festival v Torontu, to je klíčový festival pro nominaci na Oscary. "

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 4 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy