Odešel první James Bond. Ve věku 90 let zemřel skotský herec Sean Connery

ČTK Kultura ČTK, Kultura
31. 10. 2020 13:36
Ve věku 90 let zemřel skotský herec sir Sean Connery, první představitel Jamese Bonda a hvězda filmů jako Hon na ponorku, Skála či Indiana Jones a Poslední křížová výprava. Byl držitelem Oscara, kterého získal za roli irského policisty v Neúplatných, a dále tří Zlatých glóbů nebo dvou cen BAFTA.
Sean Connery na snímku z roku 1987, kdy mluví o své roli ve středověké detektivce Jméno růže.
Sean Connery na snímku z roku 1987, kdy mluví o své roli ve středověké detektivce Jméno růže. | Foto: ČTK/AP

O úmrtí informovala britská BBC. Podle svého syna zemřel Sean Connery na Bahamách, kde žil, a to pokojně ve spánku. Již nějaký čas mu nebylo dobře. "Je to smutný den pro všechny, kdo mého otce znali a milovali, a smutná ztráta pro lidi na celém světě, kteří oceňovali, jaké měl mimořádné herecké nadání," uvedl Jason Connery.

Sean Connery jako James Bond.
Sean Connery jako James Bond. | Foto: ČTK/PA

Sean Connery chtěl být nejdřív fotbalistou a živil se jako model, roku 1950 dokonce skončil třetí v kulturistické soutěži Mr. Universe. Nakonec se našel na filmovém plátně. Letos 25. srpna oslavil 90. narozeniny.

"Za to, že jsem stále k poznání a zachovalý, vděčím dobré skotské whisky," odpovídal na dotaz, jak se udržuje v kondici. Byl znám jako skotský patriot a fanoušek fotbalového týmu Glasgow Rangers. Roku 2000 jej královna Alžběta II. pasovala na rytíře.

Stal se prvním představitelem Jamese Bonda, agenta 007 s povolením zabíjet, elegantního svůdce schopného s přehledem vyřešit tu nejzapeklitější situaci a neztratit při tom eleganci ani humor.

Connery jej prvně hrál roku 1962 v relativně nízkorozpočtovém snímku Dr. No, po jehož komerčním úspěchu následovalo pět dalších: Srdečné pozdravy z Ruska, Goldfinger, Thunderball, Žiješ jenom dvakrát a Diamanty jsou věčné z roku 1971.

Po dvanáctileté pauze si Connery roli zopakoval ve filmu Nikdy neříkej nikdy režiséra Irvina Kershnera, ten však do bondovského kánonu nebývá vždy řazen, neboť jej po sporech o práva na adaptaci románu Iana Fleminga vyrobila jiná společnost.

Autor knižní předlohy Fleming si jako představitele Bonda zprvu vysnil Caryho Granta, nakonec ale souhlasil s obsazením tehdy třicetiletého Conneryho. Ten postavě vetknul šarm a hravost. Stál u začátku bondovské ságy a také s ní vyrostl: zatímco za Dr. No dostal honorář v desítkách tisíc dolarů, devět let nato už měl plat přes milion a k tomu procenta ze zisku.

Fanoušci ságy spočítali, že Sean Connery jako James Bond na plátně políbil 18 žen, zabil 56 padouchů a čtyřikrát se představil slavnou větou: "Bond, James Bond."

Za roli Bonda byl Connery vděčný, také ale řekl, že k jejímu zvládnutí stačila jen dobrá kondice a umění líbat.

Letos v srpnu britský časopis Radio Times uspořádal anketu o tom, kdo byl nejlepším představitelem agenta 007. Přes 14 tisíc respondentů vybralo právě Conneryho.

"Bond. James Bond." Slavná scéna z Dr. No, kde se Sean Connery poprvé představí. | Video: United Artists

Kromě Jamese Bonda ztvárnil Sean Connery spoustu charismatických mužů, pro něž jsou fyzické dispozice stejně zásadní jako přirozená inteligence a zdravý úsudek. Tak to bylo ve fantasy akčním Highlanderovi z roku 1986 či následující dekádu ve thrillerech Skála, kde hrál po boku Nicolase Cage, a Past, kam byl obsazen vedle o mnoho let mladší Catherine Zety-Jonesové.

Ze stejného těsta byl i policista Jim Malone z dramatu Briana De Palmy Neúplatní (1987), který Connerymu vynesl Oscara za vedlejší roli. "Za půlstoletí u filmu jsem dostal jednoho Oscara a 31 dalších ocenění včetně Zlatého glóbu a k tomu 14 nominací. Nejvíc si však cením té jediné zlaté sošky. A ne proto, že je to pocta pro herce nejvyšší, ale i za to, jak výbornou roli mi tehdy svěřili v tak skvělém filmu," řekl muž, kterému prý až postava chicagského policisty Malonea konečně pomohla definitivně prolomit "bondovské" prokletí.

Sean Connery v červenci 1966 při natáčení bondovky Žiješ jenom dvakrát.
Sean Connery v červenci 1966 při natáčení bondovky Žiješ jenom dvakrát. | Foto: ČTK/AP

Dobrodružná, napínavá i akční je i středověká detektivka Jméno růže z roku 1986, v níž Connery ztvárnil Viléma z Baskervillu. Při této příležitosti se setkal s autorem předlohy, spisovatelem Umbertem Ecem. "Během natáčení jsme měli spoustu času, a tak zatímco se připravoval záběr a nám mrzly zadky, my debatovali o templářích," vzpomínal.

Z Conneryho filmografie dále vynikají snímky Vražda v Orient expresu (1974), První velká vlaková loupež (1978) či Indiana Jones a Poslední křížová výprava (1989), kde hrál otce neohroženého archeologa ztvárněného Harrisonem Fordem. I díky tomu film celosvětově utržil téměř půl miliardy dolarů, což bylo víc než oba předešlé díly bez Conneryho.

V Indiana Jonesovi a Poslední křížové výpravě z roku 1989 ztvárnil Connery otce neohroženého archeologa. | Video: Lucasfilm Ltd.

Definitivní sbohem kinematografii dal ve sci-fi Liga výjimečných, které roku 2003 osobně uvedl také v Praze, kde se část filmu natáčela v době povodní z roku 2002. Tvůrci nakonec část výtěžku z premiéry věnovali ve prospěch veřejné sbírky na pomoc obětem. Connery měl při návštěvě Česka převzít cenu za přínos světové kinematografii na festivalu v Karlových Varech, tam ale nakonec nedorazil, neboť ho během natáčení schvátila viróza. 

Podle britského Guardianu měl Connery, který snímek spoluprodukoval, při natáčení zásadní neshody s režisérem Stephenem Norringtonem.

Sean Connery na snímku z roku 1964.
Sean Connery na snímku z roku 1964. | Foto: ČTK/AP

Po dokončení Ligy výjimečných odešel do důchodu a pět let nato se nenechal přemluvit už ani k účinkování ve čtvrtém díle Indiana Jonese. Do posledních let aktivní kariéry si udržoval popularitu. Ještě roku 1999 ho časopis People označil za Nejvíce sexy muže století, jak připomíná server Variety.com, a v novém tisíciletí se stal tváří módní značky Louis Vuitton.

Jednou se Connery také posadil na režisérskou stoličku - při tvorbě dokumentu o skotské loďařské firmě, jíž hrozil krach. Snímek se jmenoval Buřinky a čepice (buřinky nosili úředníci, čepice dělníci) a premiéru měl v roce 1967. Connery doufal, že film přispěje k záchraně loďařského průmyslu a zachování tisíců pracovních míst.

Sean Connery dostal jméno po irském dědečkovi. Narozen 25. srpna 1930 jako Thomas Sean Connery vyrůstal v chudobě. Jako třináctiletý opustil školu a v šestnácti vstoupil do britského Královského námořnictva. Odtud po třech letech odešel kvůli žaludečním vředům a jako památku na moře si odnesl dvě tetování, hlásající jeho životní hesla: "Skotsko navždy" a "Máma a táta".

Podle své autobiografie nazvané Býti Skotem, která v českém překladu vyšla roku 2009, si na živobytí vydělával i jako mlékař, leštič rakví nebo model aktů. Ze všeho nejvíc prý ale toužil stát se fotbalistou. "Chtěl jsem pracovat, vydělávat peníze a hrát fotbal," napsal. "Neměl jsem žádné ambice stát se hercem, toužil jsem jen po penězích a zábavě."

V dramatu Neúplatní z roku 1987 hrál Connery policistu Jima Malonea. | Video: Paramount Pictures

V té době si urostlého mladíka vybrali do komparzu hry Báječné dny v edinburském divadle Empire. Pak zkusil konkurz do muzikálu Jižní Pacifik. "Jediné, co po člověku chtěli, bylo, aby vypadal jako Američan a udělal pár přemetů," vzpomínal. Ale stále ho víc bavil fotbal, byť se nakonec rozhodl pro hraní.

Mezery ve vzdělání se snažil odstranit četbou a knihy zdolával po tuctech. "Vzpomínám si, že jsem se sám sebe ptal, jak může člověk hrát inteligentní lidi, když je sám hloupý," vysvětloval. Jednou z jeho prvních hlavních filmových rolí byl korespondent BBC ve válečném milostném dramatu Jiný čas, jiné místo z roku 1958, kde se po objevil po boku Lany Turnerové.

Sean Connery s Oscarem, kterého roku 1988 získal za Neúplatné.
Sean Connery s Oscarem, kterého roku 1988 získal za Neúplatné. | Foto: ČTK/AP

V době konkurzu na Jamese Bonda byl takřka neznámým, převážně televizním hercem. Podle autora předlohy Iana Fleminga vypadal spíše jako řidič kamionu nebo kaskadér. O jeho obsazení nakonec rozhodla manželka producenta Alberta Broccoliho, jíž vytáhlý Skot připadal "prostě báječný". A tak Connery strávil devět let s agentem 007.

"Mám rád ženy. Nerozumím jim, ale líbí se mi," říkal idol něžného pohlaví, který byl nejprve v letech 1962 až 1973 ženatý s australskou herečkou Diane Cilentovou. Druhou manželku, francouzsko-marockou malířku Micheline Roquebrunovou, poznal na golfovém turnaji. Vzali se roku 1975. Z prvního manželství má syna Jasona.

Sean Connery se dlouhodobě vyslovoval pro skotskou nezávislost, byl hrdým členem nacionalistické Skotské národní strany známé pod zkratkou SNP. Před referendem v roce 2014 řekl, že pokud by si Skotové odhlasovali odtržení od Velké Británie, vrátí se kvůli tomu z Baham, kde žil přes půl století. Ke skotskému původu se hlásil též nošením národního oděvu, tedy kiltu.

Ve filmu Hon na ponorku ztvárnil Sean Connery litevského kapitána Marka Ramiuse. | Video: Paramount Pictures
 

Právě se děje

před 2 minutami

Návrat Boeingu 737 MAX nabírá na tempu, létá jich už přes 100

Počet letadel Boeing 737 MAX zpět v provozu už přesáhl stovku. Informovala o tom v pátek agentura Bloomberg. Provoz těchto strojů byl před dvěma lety v celém světě zastaven po tragických nehodách v Indonésii a v Etiopii, při kterých zemřelo celkem 346 lidí. Novou certifikaci letadlu dosud udělili mimo jiné regulátoři ve Spojených státech, Evropské unii, Británii, Brazílii, Kanadě, Austrálii či ve Spojených arabských emirátech.

Letadla 737 MAX uskutečnila do 3. března už 1300 letů, z toho 400 připadá na leteckou společnost American Airlines, vyplývá z dat analytické společnosti Cirium. Jako první do provozu stroj vrátily brazilské nízkorozpočtové aerolinky Gol. Jejich osm letadel bylo minulý týden nejvytíženějších, ve vzduchu strávily v průměru 11 hodin denně.

Letadla 737 MAX na začátku roku 2019 nejprve z provozu vyřadila Čína. Tyto stroje tam novou akreditaci zatím neobdržely.

Zdroj: ČTK
před 16 minutami

Úřady rozšíří kvůli daňovým přiznáním provozní dobu podatelen

Finanční správa kvůli blížícímu se termínu pro přiznání daně z příjmu rozšíří od 22. března do 1. dubna provozní dobu podatelen, a to na každý den od osmi do 17 hodin. Nicméně správa doporučuje odevzdat daňové přiznání elektroniky. V tiskové zprávě o tom v pátek informovala finanční správa. Pracoviště v tzv. optimalizovaném režimu 2+2 budou uzavřena. Stejně tak správa letos nebude organizovat výjezdy pracovníků finančních úřadů do vybraných obcí.

Přiznání je třeba letos odevzdat do 1. dubna, v případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Nově je pak od letoška i další lhůta, pro ty kteří podají přiznání elektronicky. Těm se termín prodlužuje o měsíc, tedy do 3. května.

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby. Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů nebo do sběrných boxů, poštou nebo elektronicky. Nově je také možné letos podat přiznání přes on-line finanční úřad, který funguje od neděle.

Zdroj: ČTK
Další zprávy