Ve sto letech zemřel producent Artur Brauner. Jeho filmy mají Oscara i Zlatý globus

ČTK ČTK
7. 7. 2019 22:31
Filmový producent Artur Brauner se narodil v Polsku a po druhé světové válce se stal jedním z nejúspěšnějších producentů v Německu. Produkoval mimo jiné i film českého režiséra Františka Čápa Stopa vede do Berlína a německo-český film Poslední vlak, který režírovali Joseph Vilsmaier a Dana Vávrová. Podílel se rovněž na snímcích natočených podle knih Karla Maye Old Shatterhand a Žut, či německém filmu Der brave Soldat Schwejk podle knihy Jaroslava Haška.
Artur Brauner.
Artur Brauner. | Foto: ČTK

Brauner se narodil v židovské rodině v polském městě Lodž. Za války ztratil v koncentračních táborech 49 příbuzných a řada filmů, které produkoval, vypráví o osudech obětí holokaustu. Film Agnieszky Hollandové Evropa, Evropa získal Zlatý glóbus a nominaci na Oscara za nejlepší scénář.

Spolupodílel se na produkci oscarového filmu Zahrada Finzi-Continiů, který režíroval Vittorio de Sica. Nominaci na Oscara za nejlepší zahraniční film dostaly také jím produkované filmy Bittere Ernte režisérky Hollandové a Hanussen Istvána Szabóa.

Po válce založil v Německu společnost CCC Film, která vytvořila kolem 700 filmů a televizních pořadů. Produkoval rovněž filmy natočené podle knih Karla Maye Old Shatterhand a Žut či německý film Der brave Soldat Schwejk natočený podle knihy Jaroslava Haška.

 

Právě se děje

Další zprávy