Ve filmu o radaru vystupuje Bush i ochočený divočák

Irena Hejdová Irena Hejdová
23. 9. 2008 7:30
Tvůrci Českého snu natáčejí dokument o boji o radar
Český mír: George W. Bush
Český mír: George W. Bush | Foto: Hypermarket film

Praha - Déle než rok už autoři Českého snu Vít Klusák a Filip Remunda natáčejí dokument Český mír. Součástí filmu, který popisuje "český boj o radar" a vstoupí do kin na jaře, bude i americká cesta s Mirkem Topolánkem a setkání s Georgem Bushem.

Topolánek prý Bushovi vezl darem kulovnici...
Když pan Topolánek letěl za panem Bushem a jako dárek mu vezl tu flintu, byli jsme řádně akreditováni a měli premiéra doprovázet ve vládním letadle. Pak někomu na tiskovém odboru došlo, že jsme příliš špatně řiditelní: nespadáme pod žádnou redakci, vydavatele, ředitele…

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Nové dokumenty zachytí boj o radar i o Kaplického
Po Českém snu Klusák a Remunda zkoumají Český mír

Nejdříve vyrazili zvukaře, že není místo, pak Filipa a den před odletem i Víta (aby se prý vešel ministr dopravy). Letadlo pak dle svědků do Washingtonu odletělo poloprázdné. A nám nezbylo než delegaci stíhat turistickou linkou. Mrzí nás to moc, protože premiér si prý s tou kulovnicí během letu hrál, "střílel" letušky i novináře. To by "šlo do filmu" - jak říkáme.

Nakonec jste se ale dostali až do Bílého domu na setkání Bushe s  Topolánkem - jak na vás prezident naživo působil?
Zjistili jsme například, že George Bush nemá rád malé fotoaparáty. Po složité bezpečnostní prohlídce se nás ujala tisková sekretářka a začala kontrolovat, s jakou technikou budeme pana prezidenta natáčet a fotografovat. Nekompromisně vyřazovala malé digitální fotoaparáty a dovnitř vpouštěla jen zrcadlovky. Obraz malých přístrojů je prý podle Bushe nekvalitní a nepřípustný pro Bílý dům.

Kdo ještě ve filmu vystupuje?
Ivan Martin Jirous, George W. Bush, Dáša Vokatá s kytarou, aktivisté hnutí NE ZÁKLADNÁM, americké bojové hračky, opilí novináři na Summitu NATO, aktivisté hnutí NECHCEME RADARY - CHCEME RAKETY, zbrojní lobbyisté, Vlasta Parkanová a Jan Vyčítal, vojenští policisté, co nám při zatýkání kroutili rukama, 2 homosexuální skinheadi, kteří v objetí zpívají Kde domov můj, Václav Klaus a Václav Havel a ochočený divočák Jonáš. A jiní.

Český mír
Český mír | Foto: Hypermarket film

Český mír má být filmem o české zbabělosti i odvaze - komedií o českém pojetí války i míru. Co je na přetahování o radar nejkomičtější?
Komedie proto, že na světě jde o to přežít. Jde o to přežít a být pokud možno šťastný. Film by měl přispívat k harmonii a nezanášet svět pocitem bezmoci. Z filmu by nikomu nemělo být špatně. Chceme o vážných tématech uvažovat s humorem a otevřenou myslí. Když je něco k smíchu, tak nás to provokuje k myšlení. Smějeme se ve chvílích, když proradarový aktivista Jan Šinágl protestuje na haškologické konferenci proti odkazu Dobrého vojáka Švejka, když s americkou vlajkou v ruce vysvětluje, že demokracii je třeba bránit krví a smějeme se, když úředník z ministerstva zahraničních věcí prozrazuje, že radar je samozřejmě proti Rusku s tím, že jeho ministr to nesmí nikdy takto otevřeně prohlásit. Vtipné je taky třeba to, že Alexandr Vondra je údajně placeným agentem KGB…

Český mír: Ivan Martin Jirous
Český mír: Ivan Martin Jirous | Foto: Hypermarket film

V písni, která ve filmu zazní, mimo jiné zní: "Kuš, mistr Bush, trhněte si nohou, yankee go home" - vyjadřuje tato píseň i váš vztah k umístění radaru na českém území?
Tady by bylo dobré zmínit, jak radar obecně funguje: nějakým směrem vyšle obrovské kvantum energie, část té síly se odrazí a letí zpátky a radar vyhodnotí, do čeho se trefil. Vezmeme-li to jako metaforu, tak už tu radar dávno máme: dohady o jeho ne/umisťování prozářily českou společnost a v každém se to odráží trochu jinak: spousta lidí se bouří, jiní radar nadšeně vítají, politici, vědci i aktivisté se přou a úctyhodný počet muzikantů tohle téma pohnulo k tvorbě. Vždyť o radaru vzniklo už nejméně 10 písní! Od "Hej, ty kundo v Bílým domě" přes dar ministryně obrany panu Bushovi "Vítej radare z hvězd a pruhů" až po "Radar je pozpátku zase radar". Píseň našim dokumentárním srdcím nejbližší nechť rozklíčuje citlivý divák filmu.

Dokončení rozhovoru ZDE

 

Právě se děje

před 10 minutami

Vrtulník, při jehož nehodě v USA zemřel Petr Kellner a další lidé, před pádem pomalu manévroval těsně nad vrcholem hřebene, uvedli vyšetřovatelé

Vrtulník, při jehož nehodě na Aljašce zemřel na konci března většinový vlastník investiční skupiny PPF Petr Kellner a další čtyři lidé, před pádem po několik minut pomalu manévroval těsně nad vrcholem horského hřebene. Vyplývá to z úterý zveřejněné předběžné zprávy amerického Národního úřadu pro bezpečnost v dopravě (NTSB).

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy