V Underworldu přebývá selanka 21. věku

Richard Klíčník
4. 3. 2006 14:30
Recenze - Druhý díl úspěšného filmu z roku 2004 přináší stylové pokračování příběhu i všech postupů.

Film začíná v dávném středověku a snaze osvětlit původ upírů a vlkodlaků. Jedna z prvních vět pochopitelně zní: "Dneska to všechno skončí". První krásné klišé, na které budou navazovat další; v dokonalém sledu až do konce filmu.

Je jasné, že ten den nic neskončilo: upíři i vlkodlaci přežijí do dneška, kde se také odehrál první díl. Teď se upírka Selene (Kate Beckinsaleová) v přiléhavém oblečku společně s novopečeným křížencem obou pekelných ras Michaelem (Scott Speedman) snaží zjistit, kdo, kdy a proč zapřičinil události, které vedly k tisícileté válce a k vyvraždění její rodiny. A situace není vůbec jednoznačná...

Kříženec v akci
Kříženec v akci | Foto: Aktuálně.cz

Postav jako na orloji

Z Underworldu by byla skvělá fantasy kniha. Filmaři počítají s tím, že jejich náctiletí fanoušci znají první díl do nejmenších detailů. A tak servírují děj natolik propletený, že ti ostatní nemají šanci pochopit všechny narážky. Dokonce budou mít vůbec co dělat, aby jim došla hlavní dějová linie, kterou stále "zpestřují" další a další nápady.

Ale nakonec to vlastně tak složité není. Jde o to, že Beckinsaleová je v obepnutém oblečku krásná a sexy a prakticky všichni, kteří se objeví, ji chtějí zabít. Pročež je na plátně hodně často - což můžeme stejně tak přičíst tomu, že režisér Len Wiseman ji po natáčení prvního dílu pojal za manželku.

Foto: Sony Pictures

K čemu jsou ti kříženci

Bohužel tato volba (míníme dějově) byla na úkor rozvinutí příběhu Michaela, údajně prvního křížence mezi vlkodlakem a upírem, kterého se po celý první díl -  tehdy samozřejmě coby člověka - snažil kdosi zlikvidovat.

To se film odehrával ve městě; nyní se děj přesouvá na venkov a Michael se také jako tupý venkovan chová. Režisér si neodpustil ani scénu, kdy se tenhle novopečený nesmrtelný snaží z odporu ke krvi pozřít lidské jídlo - a s nedobrou se potáže. Ale naštěstí se žánrové inovace nekonají: v posledních minutách filmu Michael pozná svou opravdovou sílu a zachrání Selene i celou budoucnost.

Kate Beckinsale jako upírka z filmu Underworld bojuje s monstrem
Kate Beckinsale jako upírka z filmu Underworld bojuje s monstrem | Foto: Aktuálně.cz

Do té doby se ještě musí stát spousta věcí. Diváci s hrůzou zjistí, že Michael není jediný kříženec vlka a netopýra, že původní vlkodlaci se neuměli proměňovat do lidské podoby a že nejsou těmi, kdo vyvraždili Seleninu rodinu. Na scénu vstupují staré síly, které staletí dřímaly v hibernaci a teď chtějí ovládnout obě rasy i celé lidstvo.

Že by myšleka? Proč?

Tehdy také vyjde najevo, že Michael a Selena představují zástupce nového věku - onu evoluci z podtitulu filmu. Jsou mladší, vyskočí dál a vyletí výš, to je sdělení celého filmu a okamžik, ke kterému vše spěje po celých 106 minut. K tomu se pochopitelně do sebe zamilují...

Herci ve filmu nosí i "veselá brnění"
Herci ve filmu nosí i "veselá brnění" | Foto: Aktuálně.cz

Pokud už ten film navštívit, pak zasednout do kina a vypnout; sledovat krásnou upírku bojující s monstry v kanadských lesích a veselé představy amerických filmařů o tom, jak vypadala středověká zbroj. Ta je daleko víc efektní než funkční, a tak je to i s celým filmem. Pátrat blíž by byla veliká chyba.

Underworld Evolution je milostný příběh pro teenagery, ve kterém cílová skupina najde úplně všechno, co k životu potřebuje: od lásky a sexu přes magii až po hi-tec udělátka. V tomto smyslu je to vlastně povedený titul svého žánru. Honička začíná...

 

Právě se děje

před 48 minutami

Libanonský premiér večer oznámí rezignaci své vlády kvůli výbuchu v Bejrútu

Libanonský premiér Hasan Dijáb brzy oznámí demisi své vlády. Podle agentury Reuters to dnes uvedl libanonský ministr zdravotnictví Hamad Hasan. Libanon se v posledních dnech potýká s masivními protivládními protesty po ničivé explozi v přístavu v hlavním městě Bejrútu, při níž přišlo o život více než 160 lidí a dalších více než 6000 bylo zraněno.

"Celá vláda rezignovala," řekl podle agentury AP Hasan novinářům po jednání vlády. Premiér Dijáb podle něj nyní pojede za prezidentem, aby mu za celý kabinet podal demisi.

Kancelář premiéra uvedla, že Dijáb "promluví k národu" v 19:30 místního času (18:30 SELČ).

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy