V Torontu vyhrál Belfast. Branaghův film líčí dospívání v Severním Irsku

ČTK Kultura ČTK, DPA, AP, Kultura
19. 9. 2021 12:54
Vítězným filmem letošního festivalu v kanadském Torontu se stalo rodinné drama ze Severního Irska. Jmenuje se Belfast a natočil ho Kenneth Branagh. "Jsem nadšený, poctěný a hluboce vděčný," poděkoval.
Částečně autobiografického protagonistu Belfastu ztvárnil mladý Jude Hill.
Částečně autobiografického protagonistu Belfastu ztvárnil mladý Jude Hill. | Foto: CinemArt

Na 46. ročníku zřejmě nejvýznamnější kinematografické přehlídky pořádané mimo Evropu, která skončila v sobotu, se představilo více než 130 titulů. Obvykle jich bývá až 250, píše agentura DPA.

Vítěze v Torontu místo odborné poroty vybírá publikum. Tentokrát si ho získal černobílý film o dospívání chlapce z dělnické rodiny v Belfastu koncem 60. let minulého století. Námět inspirovalo dětství šedesátiletého režiséra Branagha, který je zároveň známý herec.

Poslední dekády účinkoval v Dunkerku, Pirátech na vlnách, Valkýře, Harrym Potterovi a Tajemné komnatě, seriálu Wallander nebo Vraždě v Orient expresu, kterou sám natočil podle předlohy Agathy Christie.

Branagh už dříve režíroval Thora, Popelku nebo vloni rodinného Artemise Fowla. Někdejší člen Královské shakespearovské společnosti zároveň zfilmoval několik děl známého alžbetince, například Hamleta, Mnoho povyku pro nic nebo Jindřicha V. Belfast, ve kterém účinkují Jamie Dornan, známý z erotické trilogie Padesát odstinů, nebo Judi Denchová, proslulá jako M z bondovské ságy, uvedou česká kina 2. prosince.

Branagh řekl časopisu Variety, že ke vzpomínkám ho přivedla loňská izolace způsobená koronavirem.

"Začal jsem kvůli ní přemýšlet o něčem, co mě za těch skoro 50 let neopustilo," uvedl a dospívání v Severním Irsku přirovnal k podobné zkušenosti, kdy tehdejšími usazenými životy otřásl náhlý konflikt mezi protestanty a katolíky. Ten posléze trval desítky let.

Vztah k tématu má i devětatřicetiletý Jamie Dornan. "Odjel jsem z Belfastu, když mi bylo devatenáct, ale pořád na něj myslím a pořád tam žije má rodina," dodal herec, který před spoluprací s Branaghem sám zkoušel napsal scénář o událostech v Severním Irsku.

Film Belfast začnou česká kina promítat 2. prosince. | Video: CinemArt

O dospívání pojednává i kanadské drama Scarborough, na němž se podíleli tvůrci Shasha Nakhaiová a Rich Williamson, které v Torontu skončilo na druhém místě.

Vítězům desetidenního festivalu se opakovaně daří získat nominaci na americkou cenu Oscar. Platilo to o devíti posledních vítězích divácké ceny, z nichž 12 let v řetězech, Zelená kniha a Země nomádů dokonce dosáhly na Oscara pro nejlepší film. Sám Branagh byl na cenu nominován pětkrát, nezískal ale ani jednu.

Letošní ročník torontské přehlídky byl kvůli pandemii koronaviru komornější, promítalo se zčásti v kinosálech a zčásti na internetu. Loni se akce téměř kompletně konala virtuálně. Podle agentury AP testy mezi návštěvníky festivalu do soboty odhalily jediný případ pozitivní na nemoc covid-19.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 18 minutami

Muže v lese na Novojičínsku vážně zranil traktor, přimáčkl ho na strom

Letecky čtyřiašedesátiletého muže přepravili do Fakultní nemocnice Ostrava. Novináře o tom v neděli informoval mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl. Neštěstí se stalo v obci Spálov. Muž pracoval v lese a traktor ho tam přimáčkl ke stromu. Na místo byla vyslána pozemní i letecká posádka.

"Pacient zůstal při vědomí, utrpěl však život ohrožující poranění. Zasahující lékař při prvotním vyšetření zjistil mnohočetná poranění, a to v oblasti hrudníku, břicha a pánve," uvedl Humpl. Posádky muži na místě poskytly neodkladnou péči a poté byl letecky přepraven do traumatologického centra fakultní nemocnice.

před 28 minutami

Vláda projedná změnu zákona o nakládání s geneticky modifikovanými organismy

Úprava má zahrnout změny vyplývající z evropské směrnice například v souvislosti s ochranou některých údajů žadatelů o oprávnění. Uvádí to materiál, který má ČTK k dispozici. Návrh vládě v pondělí předloží ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Podle materiálu evropská směrnice zavádí dílčí změny ve dvou oblastech. První je forma, v níž se podávají oznámení o způsobech nakládání s geneticky modifikovanými organismy. Jde o zavedení tzv. standardních datových formátů, které mají přispět k efektivnímu zpracování žádostí doručovaných Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin, stojí v překládací zprávě.

Další oblastí je podle materiálu ochrana některých údajů, které musí žadatel o oprávnění k nakládání s geneticky modifikovanými organismy uvádět, ale jejich zveřejnění by ho mohlo poškodit v rámci konkurence. Může proto požádat o důvěrné zacházení s těmito informacemi. Nově se místo výčtu informací, které za důvěrné označit nelze, uvádí ty, u nichž je to možné. "Dále se doplňují případy, v nichž lze výjimečně i chráněné údaje zveřejnit," stojí v dokumentu.

před 1 hodinou

Senát na rozdíl od Sněmovny zpřístupní ve čtvrtek své sídlo veřejnosti

Při příležitosti státního svátku, který připomíná vznik samostatného československého státu v roce 1918, si lidé si budu moci prohlédnout Valdštejnský a Kolovratský palác v centru Prahy. Budou ale muset dodržovat protiepidemická opatření. Kancelář Senátu to uvedla na svém webu. Sněmovna na státní svátek 28. října zůstane uzavřena. Důvodem jsou podle informací tiskového odboru zejména pokračující oprava fasád sněmovních budov na Malostranském náměstí i nynější protikoronavirová opatření.

Sídlo Senátu bude otevřeno od 9:00 do 16:00. Ve Valdštejnském paláci si budou moci návštěvníci prohlédnout nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Rytířská síň, Audienční síň nebo Mytologická chodba. Podívat se budou moci také do jednacího sálu, kde dříve byly ustájeni koně vévody Albrechta z Valdštejna a kde nyní senátoři schvalují zákony. V Kolovratském paláci nahlédnou příchozí mimo jiné do Růžového a Zeleného salonku, kde zasedala prvorepubliková vláda.

Další zprávy