V předvánočním shonu za mořem koukají na mimozemšťany

15. 12. 2008 13:00
Žebříček vyhrála sci-fi Den, kdy se zastavila Země
Foto: archiv

Los Angeles - Letošní předvánoční nabídka v amerických kinech není příliš bohatá. Zdá se, že studia čekají přímo na období kolem 24. a 25. prosince, kdy Američané rádi chodí na filmy.

Očekávaným vítězem žebříčku návštěvnosti se stala o uplynulém víkendu katastrofická sci-fi Den, kdy ze zastavila Země (The Day The Earth Stood Still). Otvírací tržby 31 milionů víceméně odpovídají hvězdnému potenciálu Keanu Reevese v hlavní roli i dlouhodobému zájmu o sci-fi.

Nicméně, nejde přímo o skvělý výsledek - produkční náklady (bez reklamy) byly 80 milionů dolarů, a lze se navíc domnívat, že první týden již ukojil zvědavost většiny lidí, které zajímalo, jak remake stejnojmenné klasiky z roku 1951 dopadl.

Foto: archiv

Ohlasy běžných návštěvníků kin vyznívají poměrně vlažně a recenzenti snímek doslova rozcupovali. Nová verze příběhu mimozemšťana Klaatua, který přijde pozemšťany varovat, aby se chovali ekologičtěji, jinak bude lidstvo v zájmu celého vesmíru vyhlazeno, se líbí především divákům a divačkám mladším 18 let.

Naopak lidé starší 45 let hodnotí film podstatně negativněji. Původní snímek z 50. let totiž mají velmi dobře zafixovaný z mnoha televizních repríz a nechtějí se smířit s tím, co s ním filmaři provedli.

Velké debaty se vedou okolo toho, že nový film si namátkově půjčuje z mnoha jiných děl, Spielbergových Blízkých setkání třetího druhu, Carpenterova Starmana, Cameronova Terminátora 2, Emmerichova Dne nezávislosti či knih Michaela Crichtona Koule a Kořist (Prey), aniž by sám přinesl něco originálního.

Poměrně velké znechucení vyvolává rovněž to, že do jinak komorního vyprávění zasahuje velmi viditelně product placement - přímo se tu objevují obří loga firem Microsoft, LG, Honda či Seiko a na obrazovkách počítačů se hrají hry Halo a World of Warcraft. Vrcholem pak je konverzační scéna v McDonaldu, kde okatě svítí typicky zakulacené velké M.

Foto: archiv

Recenzenti si všímají i celkové změny poselství filmu oproti originálu. K ekologickému ladění poznamenal například žertovně Adam Tobias z Watertown Daily Times: „Můžete skoro přísahat na to, že v remaku má prsty někdo z Obamovy kampaně."

Mimozemská tematika rovněž dráždí hledače různých spiknutí a vlivu sekt, takže se objevují spekulace o možném scientologickém podtextu snímku, či vlivu dalších teorií a věrouk.

Nejpozitivnější recenze vycházejí každopádně z toho, že Keanu Reeves je svým vzhledem a hereckým projevem ideální představitel mimozemšťana a že nový film respektuje originál v tom, že jde rovněž o konverzační drama, kde si dva lidé na útěku s cizincem vyměňují filozofické dialogy. Bohužel se zcela vytratil polo-dokumentární styl, jímž byl natočen film Roberta Wise z 50. let.

Foto: Aktuálně.cz

Zřejmě nejtvrdší a nejironičtější odsudek napsal známý recenzent Richard Schickel z magazínu TIME, když označil Den, kdy se zastavila Země za „zřejmě nejhorší velký studiový film ve zřejmě nejkatastrofálnějším roce moderní hollywoodské historie". Celá recenze s bohatě rozvinutými argumenty je k přečtení zde.

Druhé místo o víkendu měla přesně na sezónu načasovaná komedie Čtvery Vánoce s Vincentem Vaughem a Reesee Witherspoonovou. Utržila 13, 3 milionu dolarů a po třech týdnech už má na kontě 88 milionů.

Třetí se upířími zuby nehty drží romantický horor pro teenagery Stmívání (Twilight). Za víkend získal 8 milionů a v celkových tržbách se přehoupl přes 150 milionů. Čtvrtý je animovaný Disneyho superpes Bolt se 7, 5 miliony za poslední víkend a 89 miliony celkem.

Austrálie
Austrálie | Foto: archiv

Pátý se potácí romantický velkofilm Austrálie, který s víkendovými tržbami 4, 3 milionů a celkovou sumou 38 milionů nemá sebemenší šanci splatit obří rozpočet 135 milionů a zařazuje se nešťastně po bok největších propadáků letošního roku.

Bondovka Quantum of Solace si pomalu přikusuje další miliony. Celkem jich má v Americe 158 a v ostatních státech po celém světě 357. Půlmiliardová hranice tedy již padla a producenti nesmyslně předraženého spektáklu, který přišel na více než čtvrtmiliardy, si oddechli. Padesát procent dostali kinaři a nyní se investoři ze studia MGM snad už dostávají do pozitivní finanční bilance.

Až sedmý skončil další typicky vánoční film - Nothing Like Holidays (Nic podobného jako svátky), který při premiéře utržil mizivých 3, 5 milionu dolarů. Těžko říct, proč snímek postavený na hispánských hercích (John Leguziamo, Alfred Molina, Louis Guzmán, Jay Hernande, Fredy Rodriguez, Vanessa Ferlito) neuspěl. Podobných průměrných komedií o důležitosti rodiny vzniká každoročně více a bývají rentabilní.

Milk
Milk | Foto: archiv

Osmou příčku má Madagaskar dvojka, devátou oscarový favorit Milk a desátou akční výplach Transporter 3.

Do kin byli rovněž v limitovaném počtu nasazeni laureáti výročních anket, kteří se již třesou na Glóby a na Oscary: Doubt (ten dostal 15 kin), Gran Torino (6 kin), The Reader (8 kin) a Che (2 kina).

Vrcholným propadákem tohoto týdne a rovněž jedním z hlavních propadáků roku se stal animák Delgo, který byl naopak nasazen do 2160 kin a utržil v premiérovém víkendu směšných 916 tisíc dolarů; stačilo to na šestnácté místo.

Delgo
Delgo | Foto: archiv

Delgo doplatil jak na svou žánrovou nevyhraněnost (podivná akční fantasy komedie), tak nesmírně ošklivou grafiku, jakou svět animovaných filmů už dlouho neviděl.

Každopádně, komerční výsledky snímků premiérovaných kolem Díkůvzdání dokazují, že být filmovým producentem je velice nejistý byznys.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Trump příkazem usiluje o snížení právní ochrany sociálních sítí

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil přezkoumat zákon, který chrání sociální sítě před převzetím zodpovědnosti za obsah zveřejněný jejich uživateli. Exekutivní příkaz podepsal v reakci na krok společnosti Twitter, která označila několik jeho zpráv za nepřesné. Podle názorů odborníků nemá jeho pokus valnou šanci na úspěch, napsaly světové agentury.

Trump příkazem útočí na ustanovení zákona z roku 1996, které dává společnostem Facebook, Twitter, Youtube a Google de facto imunitu vůči žalobám spojeným s veřejným obsahem, neboť jim udílí status pouhé platformy. Cílem prezidentova příkazu je změnit způsob, jakým je zákon využíván. Regulačním úřadům chce umožnit, aby se mohly vyjádřit k tomu, jak jednotlivé společnosti spravují obsah na sítích.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Odložený klimatický summit bude v listopadu 2021 v Glasgowě

Příští klimatický summit se uskuteční v první polovině listopadu 2021 ve skotském městě Glasgow. Na twitteru o tom dnes informoval britský ministr Alok Sharma, který má organizaci akce na starosti. Vrcholná schůzka se měla v Glasgowě uskutečnit už letos na podzim, kvůli pandemii byla ale v dubnu odložena.

Klimatický summit (COP26) se bude konat od 1. do 12. listopadu. Naposledy se představitelé zemí světa na vrcholné klimatické schůzce setkali loni v prosinci v Madridu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Letadlo z Karáčí před pádem třikrát narazilo do ranveje

Pilot pákistánského letadla, které se minulý týden zřítilo v Karáčí, při prvním pokusu o přistání kontrolní věži neoznámil, že mu nejde vysunout podvozek. Třikrát pak narazil do ranveje, než stroj zvedl a při druhém pokusu přistát havaroval. Podrobnosti z posledních chvil před neštěstím ve čtvrtek zveřejnila pákistánská vláda.

Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, se zřítil minulý pátek jen zhruba 1,5 kilometru od ranveje. Při nehodě zemřelo 97 lidí; dva pasažéři neštěstí přežili.

Pilot se poprvé pokusil přistát na letišti v pákistánském velkoměstě, neoznámil však nefunkční podvozek. Třikrát se při tomto pokusu dotkl motory ranveje. "Nebyl ve správné výšce … Kontrolní věž mu řekla, nejste ve vyžadované výšce, snižte svou výšku," uvedl pákistánský ministr pro civilní letectví, podle kterého pilot na toto odpověděl, že "to zvládne".

Pilot pak sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje a že má problém udržet výšku. Očekává se proto, že vyšetřovatelé zkontrolují, zda motory byly při nárazech poškozeny. Ve spodní části motoru se nachází klíčové komponenty, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Česko odpovědělo EU na výtku k voucherům, podle ministerstva jsou v pořádku

Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) v termínu odeslalo Evropské komisi odpověď na vytýkací dopis k voucherům za zájezdy zrušené kvůli koronavirové krizi. Podle odpovědi jsou poukazy v pořádku. Komise Česku vytýká uzákonění možnosti pro cestovní kanceláře, vydávat za zrušené cesty vouchery na zájezdy místo hotovosti. V odpovědi ministerstvo předložilo právní argumenty, které podle úřadu svědčí o souladu české legislativy s právem Evropské unie, sdělil mluvčí MMR Vilém Frček.

Ministerstvo podle něj v dopise mimo jiné dokládá, že česká legislativa zranitelným spotřebitelům zachovává veškerá dosavadní práva, která mají u zájezdů zaručena. "Ostatním spotřebitelům tato práva neodepírá, pouze v zájmu naplnění účelu směrnice EU i za koronavirové situace odkládá možnost jejich vymáhání za předpokladu, že by spotřebitelé nevyužili alternativní nabídku voucherů namísto okamžité kompenzace za zrušení zájezdu z důvodu vyšší moci," uvedl Frček.

Česko umožnilo cestovním kancelářím místo hotovosti za zaplacené zálohy na zrušené zájezdy s plánovaným odjezdem od 20. února do 31. srpna vydávat klientům poukazy. Podle komise mají ale lidé právo na vrácení peněz.

Nárok na vrácení hotovosti budou mít čeští klienti, kteří poukaz nevyužijí do 31. srpna příštího roku k úhradě jiné cesty. Odmítnout mohou poukaz lidé ve věku nad 65 let, zdravotně postižení, nezaměstnaní, rodiče na mateřské nebo rodičovské dovolené, samoživitelky a samoživitelé či lidé, kteří nemohou kvůli koronaviru pracovat. Peníze mohou rovnou požadovat také školy v případě školních zájezdů.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Agentura Fitch zhoršila úvěrový rating vlastníka Komerční banky

Mezinárodní ratingová agentura Fitch Ratings ve čtvrtek zhoršila hodnocení úvěrové spolehlivosti francouzské bankovní společnosti Société Générale, která v Česku vlastní Komerční banku. Rating dlouhodobých závazků francouzského podniku snížila o jeden stupeň na úroveň A-. Tato ratingová známka se nachází na dolní hranici pásma vyšší střední kvality a stále signalizuje nízké riziko nesplácení závazků.

Zhoršení ratingu podle agentury odráží mimo jiné předpokládaný negativní vliv koronavirové krize na ziskovost společnosti Société Générale. Výhled ratingu je stabilní, což signalizuje, že jeho další snížení Fitch prozatím nepředpokládá.

Úvěrový rating je důležitým vodítkem pro investory, neboť jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost řádného splácení půjček. Má významný vliv na ochotu věřitelů příslušnému subjektu půjčovat a rovněž na podmínky půjčky, například na úrokovou sazbu.

Société Générale koncem dubna oznámila, že se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 326 milionů eur (8,8 miliardy Kč) po zisku 686 milionů eur před rokem. Firma kvůli koronavirové krizi ztrojnásobila rezervy na ztrátové úvěry a její výnosy klesly. Société Générale vlastní podíl 60,4 procenta v Komerční bance, která patří mezi největší banky v České republice.

Agentura Fitch upozornila, že hospodářské výsledky Société Générale byly v prvním čtvrtletí ovlivněny zhoršujícími se ekonomickými podmínkami a vrtkavostí na finančních trzích. Předpověděla, že provozní výsledky banky letos zůstanou pod tlakem a v příštím roce oživí pouze částečně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy