Česká kina opět ovládl animák. Tentokrát třetí pokračování úspěšného snímku Kung Fu Panda

ČTK ČTK
21. 3. 2016 15:30
V čele víkendové návštěvnosti tuzemských kin je další animovaný film. Snímek Zootropolis: Město zvířat vystřídal Kung Fu Panda 3. Na druhém místě je další novinka, česká komedie Dvojník. Třetí místo patří animáku Zootropolis.
Foto: Dream Works

Praha - Pokračování jedné z nejúspěšnějších animovaných sérií na světě Kung Fu Panda 3 přilákalo o víkendu do tuzemských kin přes 51 000 diváků, kteří v pokladnách nechali téměř sedm milionů korun. Oznámila to Unie filmových distributorů.

Na druhém místě je další novinka, česká komedie Dvojník s Ondřejem Sokolem v hlavní, kterou o premiérovém víkendu navštívilo 28 000 zájemců. Na třetí místo z prvního klesl příběh o prvním králíkovi v policejním sboru zvířecí metropole, který za tři týdny vidělo již bezmála 129 000 lidí. Čtvrtý je dokumentární film Trabantem do posledního dechu, v němž český cestovatel Dan Přibáň a posádky dvou žlutých trabantů, polského Fiatu, čezety, jawy a dokonce i dvou invalidních vozíků vyrazily z australského Perthu. Snímek, v němž během půlroční výpravy cestovatelé projeli Východní Timor, Indonésii, Malajsii a Thajsko, o víkendu vidělo přes 18.000 lidí. 

Na pátém místě je americká novinka a předposlední díl Série Divergence: Aliance. Dobrodružný sci-fi film za dva týdny přilákal do kin 40 000 diváků.

V první dvacítce tabulky nejnavštěvovanějších filmů je nebývalé množství šesti českým snímků. Na sedmém místě je hororově laděná Polednice, na osmém nová česká pohádka Řachanda. Dvanáctou příčku obsadila Renčova Lída Baarová, třináctý je koprodukční Rudý kapitán. Na devatenáctém místě skončila hudební komedie Decibely lásky a dvacítku uzavírá komedie Padesátka, která má v TOP 20 i nejvyšší návštěvnost. Za jejích 13 týdnů ji vidělo téměř 402 000 lidí.

Filmový recenzent Kamil Fila si myslí, že český snímek o nejznámější české masové vražedkyni Já, Olga Hepnarová měl být ještě o něco odvážnější. | Video: Kamil Fila
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy