V Cannes se utkají slavní. Wenders, Kaufman, Eastwood

Irena Hejdová Irena Hejdová
13. 5. 2008 9:25
Co nabízí letošní soutěž nejslavnějšího festivalu?
Cannes: Julianne Mooreová ve filmu Slepota (Blindness)
Cannes: Julianne Mooreová ve filmu Slepota (Blindness) | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Dvaadvacet filmů se letos utká o Zlatou palmu. Loni si ji z Cannes odvezl film považovaný spíše za outsidera - strhující rumunské drama 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny od mladého režiséra Cristiana Mungiu.

Tentokrát ovšem soutěž příliš nováčků nenabízí. Jediným režisérským debutantem je v ní Američan Charlie Kaufman - i když v tomto případě nejde o neznámé jméno, naopak.

Jde o scenáristu ceněných snímků Věčný svit neposkvrněné mysli či V kůži Johna Malkoviche. Kaufman přiveze Synecdoche, New York, v němž newyorského divadelního režiséra ztvárnil Philip Seymour Hoffman.

Foto: Reuters
SPECIÁL: Vše o festivalu v Cannes - Cannes, s'il vous plaît!

V soutěži je naopak řada filmů od těch, co už Palmu mají na poličce. Wim Wenders, který ji získal v roce 1984 za slavný snímek Paříž, Texas, přiveze letos Palermo Shooting, příběh prominentního fotografa a jeho cesty z Düsseldorfu do Palerma. Ve filmu hrají Milla Jovovich, Dennis Hopper, Patti Smith či Lou Reed.

Cannes: Angelina Jolie ve filmu Clinta Eastwooda The Exchange
Cannes: Angelina Jolie ve filmu Clinta Eastwooda The Exchange | Foto: Aktuálně.cz

Steven Soderbergh, držitel Zlaté palmy z roku 1989 za Sex, lži a video, ukáže životopisného Che. Kubánského revolucionáře v něm ztvárnil Benicio del Toro, jeho německou kolegyni Tamaru Bunke pak Franka Potente.

Belgičtí bratři Dardennové, kteří Cannes ovládli s filmy Rosetta a Dítě, letos zkoušejí štěstí s Lorniným tichem (Le Silence de Lorna) o útrapách Albánky žijící v Belgii a toužící po vlastním bistru.

Slavná jsou i další jména. Herec a režisér Clint Eastwood nabídne Changeling - v thrilleru podle skutečných událostí hraje Angelina Jolie ženu, které je vrácen její unesený syn, ale ona má pocit, že jde o cizí dítě.

Z USA přijede ještě James Gray - loni představil snímek Noc patří nám, letos přiveze Two Lovers - romantické drama z Brooklynu, v němž Joaquin Phoenix volí mezi dívkou, kterou mu vnucují rodiče, a krásnou novou sousedkou. Ve filmu hrají Gwyneth Paltrow či Isabella Rossellini.

Cannes: Joaquin Phoenix ve filmu Two Lovers (James Gray)
Cannes: Joaquin Phoenix ve filmu Two Lovers (James Gray) | Foto: Aktuálně.cz

Velké zastoupení má v soutěži Francie. Tvůrce snímku Esther Kahnová a Učená pře aneb můj pohlavní život Arnaud Desplechin nabídne rodinné drama s Catherine Deneuve a Chiarou Mastroianni Vánoční příběh (Un Conte De Noel).

Další francouzský snímek Třída od Laurenta Canteta  vypráví o středoškolském učiteli. A do třetice francouzská Hranice úsvitu (La Frontiere de L´aube) Philippa Garrela je příběhem mladé herečky zanedbávané svým manželem.

V soutěži se sešli hned čtyři jihoameričané. Argentinu zastoupí Pablo Trapero s vězeňským dramatem Leonera o těhotné vražedkyni a Lucrecia Martel s thrillerem Bezhlavá žena (The Headless Woman).

Z Brazílie přiletí režisér Hlavního nádraží a Motocyklových deníků Walter Salles -přiveze Line of Passage, příběh čtyř bratrů ze Sao Paula. Brazílii zastoupí i tvůrce Města bohů Fernando Meirelles se zahajovacím snímkem Slepota s Julianne Mooreovou.

Cannes: Synecdoche New York (Charlie Kaufman)
Cannes: Synecdoche New York (Charlie Kaufman) | Foto: Aktuálně.cz

Dva filmy zastupují Itálii a téma odvrácené strany nedávné minulosti. Gomorra režiséra Mattea Garroneho vypráví o neapolské mafii, Il Divo Paula Sorrentina o kontroverzním ministerském předsedovi Giuliovi Andreottim.

V Cannes dobře známý Kanaďan Atom Egoyan přiveze Zbožňování (Adoration) o dospívajícím chlapci, který znovu objevuje svůj život na internetu.

Exotičtější kinematografie zastoupí Turek Nuri Bilge Ceylan s rodinným dramatem Tři opice a Číňan Jia Zhangke s filmem Er Shi Si Cheng Ji o tom, jak do životů hrdinů zasáhne bourání staré továrny, která musí ustoupit luxusnímu komplexu.

Singapurec Eric Khoo uvede My Magic, jehož hrdina se po odchodu manželky vrátí ke své staré profesi - kouzelnictví, zatímco Filipínec Brillante Mendoza přiveze rodinné drama Serbis.

Cannes: Lornino mlčení od bratří Dardennů
Cannes: Lornino mlčení od bratří Dardennů | Foto: Aktuálně.cz

Izrael zastoupí animovaný dokument Valčík s Bashirem o traumatu z války s Libanonen. Natočil ho režisér Ari Folman, mimo jiné autor snímku Svatá Klára podle románu Pavla Kohouta uvedeného před lety v Karlových Varech.

Pro Cannes stále nejspíš exotickou východoevropskou kinematografii letos zastupuje pouze maďarský snímek Delta režiséra Kornéla Mundruczó o mladém muži, který se vrací na rodný venkov a poznává tu sestru, s níž naváže poněkud neobvyklý vztah.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Vlak u Nymburka srazil člověka. Železniční provoz je omezen

Osobní vlak ve čtvrtek ráno srazil na železniční trati mezi Nymburkem a Poděbrady člověka. Nehoda se stala u nádraží v Nymburce, sražený člověk na místě zemřel. Provoz vlaků v uvedeném úseku byl zhruba hodinu zastaven, od 6:30 jezdily po jedné koleji, v 7:00 byl provoz obnoven bez omezení. Na webu to uvedly České dráhy. Nehoda se stala před 05:30 a omezení se dotklo dálkových i regionálních vlaků. "Nehoda se stala blízko zastávky, takže nebylo nutné povolávat evakuační autobus. Lidé z vlaku vystoupili a došli na nádraží pěšky," řekl mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

před 25 minutami

Muchová je ve čtvrtfinále Korea Open, Babosové povolila jen pět her

Karolína Muchová potvrdila na Korea Open roli nasazené trojky, když v osmifinále vyřadila Maďarku Timeu Babosovou po setech 6:2, 6:3. V dalším kole se utká s Australankou Priscillou Honovou, jež stejně jako Babosová postoupila od hlavní fáze turnaje z kvalifikace a dnes vyřadila nasazenou pětku Ajlu Tomjlanovicovou. 

Tenisový turnaj žen v Soulu (tvrdý povrch, dotace 250.000 dolarů):

Dvouhra - 2. kolo: Muchová (3-ČR) - Babosová (Maď.) 6:2, 6:3, Honová (Austr.) - Tomljanovicová (5-Austr.) 6:3, 5:7, 6:1.

Další zprávy