V Cannes se utkají slavní. Wenders, Kaufman, Eastwood

Irena Hejdová Irena Hejdová
13. 5. 2008 9:25
Co nabízí letošní soutěž nejslavnějšího festivalu?
Cannes: Julianne Mooreová ve filmu Slepota (Blindness)
Cannes: Julianne Mooreová ve filmu Slepota (Blindness) | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Dvaadvacet filmů se letos utká o Zlatou palmu. Loni si ji z Cannes odvezl film považovaný spíše za outsidera - strhující rumunské drama 4 měsíce, 3 týdny a 2 dny od mladého režiséra Cristiana Mungiu.

Tentokrát ovšem soutěž příliš nováčků nenabízí. Jediným režisérským debutantem je v ní Američan Charlie Kaufman - i když v tomto případě nejde o neznámé jméno, naopak.

Jde o scenáristu ceněných snímků Věčný svit neposkvrněné mysli či V kůži Johna Malkoviche. Kaufman přiveze Synecdoche, New York, v němž newyorského divadelního režiséra ztvárnil Philip Seymour Hoffman.

Foto: Reuters
SPECIÁL: Vše o festivalu v Cannes - Cannes, s'il vous plaît!

V soutěži je naopak řada filmů od těch, co už Palmu mají na poličce. Wim Wenders, který ji získal v roce 1984 za slavný snímek Paříž, Texas, přiveze letos Palermo Shooting, příběh prominentního fotografa a jeho cesty z Düsseldorfu do Palerma. Ve filmu hrají Milla Jovovich, Dennis Hopper, Patti Smith či Lou Reed.

Cannes: Angelina Jolie ve filmu Clinta Eastwooda The Exchange
Cannes: Angelina Jolie ve filmu Clinta Eastwooda The Exchange | Foto: Aktuálně.cz

Steven Soderbergh, držitel Zlaté palmy z roku 1989 za Sex, lži a video, ukáže životopisného Che. Kubánského revolucionáře v něm ztvárnil Benicio del Toro, jeho německou kolegyni Tamaru Bunke pak Franka Potente.

Belgičtí bratři Dardennové, kteří Cannes ovládli s filmy Rosetta a Dítě, letos zkoušejí štěstí s Lorniným tichem (Le Silence de Lorna) o útrapách Albánky žijící v Belgii a toužící po vlastním bistru.

Slavná jsou i další jména. Herec a režisér Clint Eastwood nabídne Changeling - v thrilleru podle skutečných událostí hraje Angelina Jolie ženu, které je vrácen její unesený syn, ale ona má pocit, že jde o cizí dítě.

Z USA přijede ještě James Gray - loni představil snímek Noc patří nám, letos přiveze Two Lovers - romantické drama z Brooklynu, v němž Joaquin Phoenix volí mezi dívkou, kterou mu vnucují rodiče, a krásnou novou sousedkou. Ve filmu hrají Gwyneth Paltrow či Isabella Rossellini.

Cannes: Joaquin Phoenix ve filmu Two Lovers (James Gray)
Cannes: Joaquin Phoenix ve filmu Two Lovers (James Gray) | Foto: Aktuálně.cz

Velké zastoupení má v soutěži Francie. Tvůrce snímku Esther Kahnová a Učená pře aneb můj pohlavní život Arnaud Desplechin nabídne rodinné drama s Catherine Deneuve a Chiarou Mastroianni Vánoční příběh (Un Conte De Noel).

Další francouzský snímek Třída od Laurenta Canteta  vypráví o středoškolském učiteli. A do třetice francouzská Hranice úsvitu (La Frontiere de L´aube) Philippa Garrela je příběhem mladé herečky zanedbávané svým manželem.

V soutěži se sešli hned čtyři jihoameričané. Argentinu zastoupí Pablo Trapero s vězeňským dramatem Leonera o těhotné vražedkyni a Lucrecia Martel s thrillerem Bezhlavá žena (The Headless Woman).

Z Brazílie přiletí režisér Hlavního nádraží a Motocyklových deníků Walter Salles -přiveze Line of Passage, příběh čtyř bratrů ze Sao Paula. Brazílii zastoupí i tvůrce Města bohů Fernando Meirelles se zahajovacím snímkem Slepota s Julianne Mooreovou.

Cannes: Synecdoche New York (Charlie Kaufman)
Cannes: Synecdoche New York (Charlie Kaufman) | Foto: Aktuálně.cz

Dva filmy zastupují Itálii a téma odvrácené strany nedávné minulosti. Gomorra režiséra Mattea Garroneho vypráví o neapolské mafii, Il Divo Paula Sorrentina o kontroverzním ministerském předsedovi Giuliovi Andreottim.

V Cannes dobře známý Kanaďan Atom Egoyan přiveze Zbožňování (Adoration) o dospívajícím chlapci, který znovu objevuje svůj život na internetu.

Exotičtější kinematografie zastoupí Turek Nuri Bilge Ceylan s rodinným dramatem Tři opice a Číňan Jia Zhangke s filmem Er Shi Si Cheng Ji o tom, jak do životů hrdinů zasáhne bourání staré továrny, která musí ustoupit luxusnímu komplexu.

Singapurec Eric Khoo uvede My Magic, jehož hrdina se po odchodu manželky vrátí ke své staré profesi - kouzelnictví, zatímco Filipínec Brillante Mendoza přiveze rodinné drama Serbis.

Cannes: Lornino mlčení od bratří Dardennů
Cannes: Lornino mlčení od bratří Dardennů | Foto: Aktuálně.cz

Izrael zastoupí animovaný dokument Valčík s Bashirem o traumatu z války s Libanonen. Natočil ho režisér Ari Folman, mimo jiné autor snímku Svatá Klára podle románu Pavla Kohouta uvedeného před lety v Karlových Varech.

Pro Cannes stále nejspíš exotickou východoevropskou kinematografii letos zastupuje pouze maďarský snímek Delta režiséra Kornéla Mundruczó o mladém muži, který se vrací na rodný venkov a poznává tu sestru, s níž naváže poněkud neobvyklý vztah.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy