V Budapešti se natáčí seriál o Picassovi s Banderasem v hlavní roli. Premiéra bude v dubnu

ČTK ČTK
23. 3. 2018 13:42
Ve velkých filmových ateliérech v Budapešti se natáčí americký televizní seriál Génius - Picasso, v němž si hlavní roli Pabla Picassa zahraje Antonio Banderas. Ten, stejně jako malíř, pochází ze španělského města Málaga. Desetidílný seriál má nabídnout "širší pohled na Picassa jako člověka a umělce".
Pablo Picasso.
Pablo Picasso. | Foto: Aktuálně.cz

Seriál o životě a dílu Pablo Picassa (1881-1973) se začal natáčet v říjnu, před budapešťskou zastávkou se točilo v Paříži, Barceloně a Málaze, což jsou města, která byla v Picassově životě důležitá. Pokračovat se bude na Maltě. Seriál má mít premiéru 23. dubna ve Francii, o den později v USA na kanálu National Geographic. Cílem tvůrců prý bude "pobavit a vyprávět dobrý příběh".

Hlavní scenárista a režisér Kenneth Biller udělal z malířova života epos 20. století. "Zachytili jsme skutečný příběh Pabla Picassa a vykreslili drama, emoce a napětí. Naše dialogy vycházejí z toho, co víme o tom, co různí protagonisté říkali," vysvětlil Biller. Celý seriál je podle něj založený na skutečných událostech, připustil však jisté "odchylky", například zrychlení určitých částí umělcova života. 

Maďarská metropole, kde se točila řada filmových trháků včetně posledního Terminátora, láká filmaře daňovými výhodami a špičkovými zařízeními. Maďarsko bylo jednou z prvních zemí bývalého komunistického bloku, která v roce 2004 přijala výhodný systém daňových pobídek a dotací. Filmařům nabízí náhradu čtvrtiny nákladů.

Budapešť většinou soutěží s Prahou. "Bulharsko a Rumunsko jsou levnější, ale nedokážou dodržovat průmyslové standardy," řekla spoluproducentka seriálu o Picassovi Ildikó Keményová. 

Loni se v Maďarsku natáčelo 285 snímků, z toho 64 v zahraniční produkci. Souběžně s tím prožívá dobré období i maďarská kinematografie: snímek Saulův syn z roku 2015 získal Oscara a loňský film O těle a duši uspěl na festivalu v Berlíně. 

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Obránce Jeřábek dal v KHL dva góly a byl strůjcem výhry Podolsku

Jakub Jeřábek se po dvou letech opět zapsal v Kontinentální hokejové lize mezi střelce. Obránce, který se v létě vrátil ze zámoří do Viťazu Podolsk, se v domácím utkání s Čerepovcem trefil hned dvakrát, připsal si i asistenci a velkou měrou se podílel na výhře 4:1. Na jediný gól poražených přihrál další český bek Libor Šulák.

Brankář Marek Langhamer dlouho držel čisté konto a naději Chabarovsku na vítězství v Minsku, ale tři vteřiny před koncem prodloužení mu vstřelil jediný gól zápasu Kanaďan Marc-Andre Gragnani. Český brankář předtím zneškodnil 17 střel domácích hráčů.

před 8 hodinami

Americká centrální banka snížila základní úrok o čtvrt procenta

Americká centrální banka (Fed) dnes podle očekávání snížila svou základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu do rozpětí 1,75 až 2,00 procenta. Snaží se tak podpořit ekonomiku Spojených států, která se potýká s negativními důsledky slabšího globálního hospodářského růstu a obchodní války mezi Washingtonem a Pekingem.

Další zprávy