Biblický Exodus Ridleyho Scotta uchvátil americká kina

15. 12. 2014 11:00
Nejnavštěvovanějším filmem víkendu se ve Spojených státech dle očekávání stal film Exodus: Bohové a králové.
Exodus míří i do českých kin
Exodus míří i do českých kin | Foto: Twentieth Century Fox

Praha – Nejnavštěvovanějším filmem uplynulého víkendu se v severoamerických kinech podle očekávání stal premiérový biblický velkofilm Exodus: Bohové a králové. Snímek utržil 24,5 milionů dolarů. V porovnání s žánrově obdobným snímkem Noe, jsou však tržby slabší. Noe za první víkend utržil 43,7 milionů dolarů.

Druhou pozici obsadil snímek Hunger Games: Síla vzdoru 1. část s 13,2 miliony dolarů. Celkové tržby filmu podle populární knižní předlohy se blíží k 300 milionům dolarů.

Podívejte se na ukázku z filmu Hunger Games: Síla Vzdoru 1. část.
Podívejte se na ukázku z filmu Hunger Games: Síla Vzdoru 1. část. | Video:

Na třetí příčku spadli animovaní Tučňáci z Madagaskaru, kteří utržili 7,3 milionů dolarů, což je pokles o více než 30 % oproti minulému víkendu.

Komedie Top Five režiséra a herce Chrise Rocka je na čtvrtém místě s 7,2 miliony dolarů. Ve filmu hrají Adam Sandler, Rosario Dawson nebo Whoopi Goldberg. Do českých kin se snímek nechystá.

Podívejte se na trailer k Nolanovu filmu Interstellar.
Podívejte se na trailer k Nolanovu filmu Interstellar. | Video:

V top 10 nalezneme animovanou Velkou šestku, která dorazí do českých kin 22. ledna 2015. V žebříčku se po šesti týdnech drží sci-fi Interstellar Christophera Nolana. O více než čtyřicet procent se propadla komedie Šéfové na zabití 2.

Žebříček uzavírá drama Divočina, které čerstvě získalo nominaci na Zlatý glóbus pro Reese Whiterspoon v kategorii Nejlepší ženský herecký výkon v dramatu. Snímek do našich kin dorazí 5. března 2015.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO). Odložení případu ale ještě přezkoumá státní zastupitelství. Na webu to ve středu uvedla Česká televize na základě informací Vrchního státního zastupitelství v Praze. Trestní oznámení podával premiér Andrej Babiš (ANO), který zakázku na známky označoval za předraženou.

"Věc byla policejním orgánem odložena," řekl nyní ČT státní zástupce Marek Bodlák. Pražské Vrchní státní zastupitelství však rozhodnutí policie ještě prověří. "Spisový materiál dosud nebyl kompletně přezkoumán," uvedl Bodlák.

Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI) v lednu oznámil, že IT části systému elektronických dálničních známek, včetně e-shopu a mobilní aplikace, vytvoří firma Asseco Central Europe. Systém měla také firma následně čtyři roky provozovat a celkem měla od státu dostat 401 milionů korun. Zakázka byla vedena v utajovaném režimu a nebyla vyhlášena klasická veřejná soutěž. Kritizovali to opoziční poslanci, a poté i premiér uvedl, že je zakázka předražená a SFDI o ní vládu neinformoval. Zakázka byla zrušena, Babiš navrhl odvolání Kremlíka a kvůli tendru podal trestní oznámení.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Europoslanci varovali vlády před ovlivňováním nezávislosti médií

Vlády některých států Evropské unie se podle europoslanců pokoušejí umlčovat nezávislá média a omezovat jejich pluralitu. Evropský parlament ve středu vyzval Evropskou komisi, aby pravidelně hodnotila nezávislost médií v členských zemích a jejich vlastnické struktury. Poslanci v usnesení přijatém výraznou většinou hlasů také odsoudil násilí, pronásledování a nátlak, kterým čelí novináři v některých členských státech EU.

"Média by měla sloužit pravdě, nikoli lži. Měla by sloužit voličům, nikoli těm, kteří jsou u moci, a moc by měla kontrolovat," prohlásila zpravodajka přijatého usnesení Magdalena Adamowiczová zastupující v EP polskou opozici. Rezoluce konstatuje, že v některých případech se vlády snaží tuto roli médiím komplikovat a oslabovat jejich nezávislost a pluralitu. Parlament je "hluboce znepokojen sílícími politickými útoky na média a odsuzuje nedostatečnou ochranu jejich zdrojů". Poslanci kritizovali i stav veřejnoprávních médií v některých zemích, která jsou podle nich "ukázkou provládní propagandy".

Evropská komise od letošního roku posuzuje pluralitu médií v členských zemích v rámci ročního hodnocení stavu právního státu. Ve většině zemí je podle Bruselu situace vyhovující. V Polsku, Maďarsku, Bulharsku a na Maltě má však komise obavy z možného vlivu vládnoucích politiků na veřejnoprávní i soukromá média. Česka, Bulharska a Kypru se zase týkaly výtky spojené s nedostatečnou transparentností vlastnictví médií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy