Už potřebujeme vizi. Síť kin CineStar vloni přišla o 650 milionů korun

ČTK ČTK
3. 4. 2021 18:40
Kvůli tomu, že je pandemie koronaviru donutila zavřít, zaznamenala česká multikina stamilionové ztráty. Nepomohlo ani loňské obnovení provozu na několik měsíců. Kvůli celosvětovému útlumu branže nebylo dost "velkých" filmů, které by diváky přilákaly zpět ve vyšších počtech.
Dezinfekce interiérů jednoho z kin sítě CineStar vloni v květnu.
Dezinfekce interiérů jednoho z kin sítě CineStar vloni v květnu. | Foto: CineStar

Podle zástupců filmového průmyslu přitom vstupenky tvořily až 70 procent příjmů biografů, které dále žijí z prodeje občerstvení nebo pronájmů. Teď, kdy jsou kina v Česku zavřená, roste zájem o on-line videotéky a televize.

Vláda loni 12. března kvůli ochraně před koronavirem vyhlásila v Česku nouzový stav, který zahrnoval také zavření kin. Ta klasická mohla provoz za omezených podmínek obnovit 11. května. Síť multikin CineStar uvedla do chodu všech 13 poboček v zemi. Konkurenční Cinema City otevřela 12 multiplexů a jeden megaplex 25. června.

Znovu jsou kina zavřená od loňského 12. října. Vládní zákaz provozu trvá, zatím není známo, kdy by se lidé do biografů mohli vrátit. V Česku před pandemií fungovaly tři desítky multikin, které měly přibližně tříčtvrtinový podíl na trhu.

"Potřebujeme, aby se situace co nejdříve stabilizovala a my mohli začít hrát co nejdříve," říká Jan Bradáč, šéf sítě CineStar a zároveň distribuční společnosti Falcon. "Víme, že i když stát bude vymýšlet nové dotační programy, tak je to o vzniku dluhu na příští období. Skutečně potřebujeme vidět nějaké světlo na konci tunelu v podobě toho, že nám stát dovolí hrát," zdůrazňuje.

Bradáč si podle svých slov uvědomuje, že v současné pandemické situaci si nikdo netroufne otevřít kinosály. "Ale potřebujeme od státu vidět nějakou vizi. Za celou dobu komunikace s ním se zdá, že stát je pořád dva kroky za covidem, a to je problém," shrnuje.

Podle Unie filmových distributorů loni do kin kvůli epidemii koronaviru přišlo nejméně návštěvníků v historii. Vstupenek se prodalo 6,38 milionu, tedy zhruba o dvě třetiny méně než v roce 2019. Téměř o dvě třetiny také klesly tržby, bezmála o polovinu se snížil počet představení.

Jan Bradáč, šéf sítě CineStar.
Jan Bradáč, šéf sítě CineStar. | Foto: Lukáš Bíba

"Je to nejhorší období po stránce ekonomické i obsahové, síť multikin CineStar za rok 2020 přišla o 650 milionů korun na tržbách a stát nám nebyl schopen kompenzovat více než deset procent této částky," vypočítává Bradáč.

Provozovatelé kin loni dohromady vykázali čisté tržby zhruba 906 milionů korun, což představuje meziroční pokles o víc než 65 procent. Kvůli opatřením proti šíření nemoci covid-19 byly kinosály zavřené dohromady víc než čtyři měsíce. Diváci se přesunuli k televizorům a na placené on-line videotéky.

Z dat Českého statistického úřadu za uplynulý rok vyplývá, že víc než trojnásobně přibylo lidí využívajících placené on-line videotéky, jako jsou Netflix, HBO GO či Amazon Prime.

České on-line videopůjčovně Aerovod loni meziročně vzrostly tržby šestinásobně. Desetinásobně se zvýšil počet jejích předplatitelů.

Sledovanost televize podle dat Asociace televizních organizací v jarní vlně koronaviru narostla meziročně o čtvrtinu, v podzimní vlně přibližně o pětinu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy