Už budu točit jen ve 3D, říká proslulý režisér Wim Wenders

ČTK ČTK
13. 2. 2015 10:58
Legenda evropského filmu získala na Berlinale Zlatého medvěda za celoživotní dílo a zároveň Wendersův nejnovější film Every Thing Will Be Fine usiluje o vítězství v soutěži.
Wim Wenders a jeho Zlatý medvěd za celoživotní dílo.
Wim Wenders a jeho Zlatý medvěd za celoživotní dílo. | Foto: Reuters

Berlín - Německý režisér Wim Wenders sice čtvrtek večer na Berlinale převzal čestného Zlatého medvěda za celoživotní dílo, svou režijní práci ale nepovažuje za uzavřenou. Kromě natáčení nových snímků se ale zaměřuje i na restaurování těch starých, aby i u nich mladým divákům nabídl plnohodnotný zážitek.

Wenders na Berlinale představuje kromě starších snímků i svůj nový film Every Thing Will Be Fine (Všechno bude dobré), který urychleně dokončil právě kvůli jeho uvedení v soutěžní sekci festivalu. "Byla to skvělá příležitost nakreslit čáru mezi minulostí a budoucností. Ukázat, že má práce pokračuje, že není dokončena. Ani zdaleka není dokončena," řekl devětašedesátiletý režisér.

Wenders také potvrdil, že i když ho kritika často vnímá jako klasického autora německé kinematografie, nebrání se novým filmařským trendům. Jeho nový film je natočen ve 3D a režisér chce v natáčení touto technikou pokračovat. "Nejspíš všechno, co ještě natočím, bude ve 3D, protože této metodě věřím," řekl Wenders. "Neznamená to ale, že se ve 3D musí dělat každý film," zdůraznil s tím, že pro některé snímky to není vhodné.

Režisér se v poslední době kromě natáčení zabývá i restaurování svých starších filmů. "Když jdete do kina a vidíte, že je film poškozený, že jsou na něm škrábance a podobně, hned si řeknete, že to je filmová historie, a vnímáte ho přes tento filtr. Já ale chci, aby to diváky mých filmů nezatěžovalo," řekl Wenders. "Chci, aby se mladí lidé při sledování nezabývali tím, zda je film starý. Chci, aby měli pocit, že to bylo dokončeno den před uvedením do kin," dodal.

Foto: Reuters

Wenders je považován za jednoho z nejvýznamnějších německých filmových režisérů. Mezi jeho nejznámější filmy patří Nebe nad Berlínem z roku 1987 nebo Alice ve městech z roku 1974. Právě tento snímek označil dnes Wenders za přelomový ve své kariéře.

"Tím, že jsem natočil Alici ve městech, jsem se stal filmovým režisérem. Do té doby jsem se jím jen snažil být, ale nebyl jsem jím doopravdy, protože jsem nenatáčel podle sebe, ale podle toho, jak to dělali jiní," řekl. Vyzdvihl přitom dětskou představitelku titulní role Yellu Rottländerovou, jejíž herectví podle něj přispělo k úspěchu snímku. "Yella Rottländerová mě v jistém smyslu umělecky vytvořila," prohlásil.

 

Právě se děje

před 24 minutami

MPSV nepočítá se zvýšením úhrad za sociální služby od klientů

Ministerstvo práce nepočítá se zvýšením ceny, kterou mohou lidé platit za sociální služby. Vyhlášku se stanovením maximálních úhrad za pobyt v domově pro seniory či za pečovatelskou službu upravovat nebude. Do novely o sociálních službách ale navrhne model automatického navyšování částek za určitých podmínek. Na jednání sněmovního sociálního výboru to ve čtvrtek odpoledne řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD).

Vyhláška stanovuje nejvyšší možné částky, jaké mohou lidé za domov seniorů, stacionář, pečovatelskou službu, stravování či pomoc s nákupem dát. Ceny platí od roku 2014. Kraje, obce i poskytovatelé péče si stěžují na nedostatek peněz. Poukazují na rostoucí náklady, ale i na zvyšování penzí a příspěvků na péči. Sněmovna loni ministerstvu uložila vyhlášku do konce září novelizovat, resort předpis nezměnil.

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

Sparta zadarmo přivedla slovenského brankáře Holce

První posilou sparťanských fotbalistů na příští sezonu se stal gólman Dominik Holec. Pětadvacetiletý člen širšího kádru slovenské reprezentace přišel na Letnou jako volný hráč z Žiliny, která je kvůli koronavirové krizi v likvidaci. S Pražany Holec podepsal smlouvu do konce června 2023.

"Dominik má velký podíl na tom, že Žilina byla před přerušením soutěží druhá v tabulce slovenské ligy s druhým nejnižším počtem inkasovaných gólů. Žilina přitom hraje hodně ofenzivním stylem. Dominik měl v poslední sezoně druhý nejvyšší počet úspěšných zákroků ze všech brankářů v tamní lize," řekl pro klubový web sportovní ředitel Sparty Tomáš Rosický.

"U nás dostane příležitost, aby prokázal své schopnosti. Jeho příchodem budeme mít na brankářském postu výraznou konkurenci, která ze všech gólmanů vymáčkne maximum," doplnil Rosický.

Holec strávil prakticky celou kariéru v Žilině, pouze si odskočil na pár hostování. V tomto ročníku slovenské ligy nastoupil k 22 zápasům a připsal si 11 nul.

"Těším se na nové výzvy ve skvělém týmu, ve skvělém městě a s výbornými fanoušky. Ty pocity jsou opravdu skvělé, těžko to vylíčit slovy. Ještě si to asi úplně neuvědomuju, teprve to na mne dolehne. Věřím, že spolu budeme úspěšní a mužstvu pomůžu co nejvíc," uvedl Holec.

"Odmalička jsem zvyklý bojovat o místo v bráně, nikdy jsem neměl nic jisté. Vím, jak velká je tu konkurence, ale to člověka posouvá dopředu, můžete se zlepšovat," dodal rodák z Českých Budějovic, který si už od českého trenéra Pavla Hapala vysloužil pozvánku do slovenské reprezentace, ale start si zatím nepřipsal.

Žilina z finančních důvodů po přerušení soutěže kvůli pandemii koronaviru ukončila s hráči smlouvu. Ze stejného klubu už na začátku května získala Viktoria Plzeň Filipa Kašu a Miroslava Káčera. Všichni tři hráči budou moci v českých klubech nastoupit až v příští sezoně a s týmy zatím budou jen trénovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy