Útěk do divočiny: Frankie Dlouhán umírá na Aljašce

Pavel Turek
25. 4. 2008 9:30
Sean Penn jako režisér polemizuje s americkým mýtem
Foto: Aktuálně.cz

Recenze -  Nejlepší bude začít písničkou: Měl kapsu prázdnou Frankie Dlouhán, po Státech toulal se jen sám, a že byl veselej, tak každej měl ho rád - bla bla - a každej, kdo s ním chvíli byl, tak dlouho se pak smál…

Životní příběh Christophera McCandlesse se totiž nejlépe dá shrnout cajdákem od Sázavy -  s tím rozdílem, že on ho nechtěl zpívat, ale žít.

Sean Penn se ve svém  čtvrtém režijním kuse rozhodl sáhnout po skutečném příběhu nedávné americké historie z počátku devadesátých let. Po dobrodružství čerstvého absolventa antropologie a historie, který se vzdal všech úspor, odmítl dostudovat, roztrhal řidičák i kreditní kartu, opustil zámožné měšťácké rodiče a natruc se vydal na kerouacovskou pouť Spojenými státy.

Potud by bylo vše v pořádku - ovšem snílek, který se začne představovat jako Alexander Supertramp, hodlá svou pouť korunovat kontemplativním pobytem na Aljašce. Tedy v drsných podmínkách daleko od falešné a pokrytecké společnosti.

Foto: Aktuálně.cz

Ve chvíli, kdy se McCandless loučí s chlapíkem, který ho svezl až na konec cesty Stampede Trail a byl posledním člověkem, jenž Supertrampa viděl živého, začíná příběh, který poetickou naivitou spěje k nevyhnutelné katastrofě.

Utábořený ve vraku autobusu s minimální výbavou uprostřed hor, rekapituluje McCandless v podání Emila Hirsche zastavení, která ho dovedla až sem. Hirschův parádní výkon je v tom ohledu klíčový, protože pokud zrovna není v interakci s lidmi, jež mu přivedla cesta, existuje pouze sám pro sebe.

Dojem odtažitosti a bytí výhradně pro své já stvrzuje i hlas vypravěče. Tím je McCandlessova sestra, která nemá o bráškovi žádné zprávy a jen se domnívá a dohaduje, zatímco divák v kině to doopravdy vidí. 

Kamera se de facto po většinu upíná na člověka, který tu není pro nikoho, není nikdo, kdo by se na něj díval, ale také to vždycky nejsou okamžiky nějakého vnitřního emotivního prožívání. Tudíž Hirsch prostě musel být jen tím, kdo se toulá, tím, kdo nese batoh odněkud někam, přitom nepůsobit jen jako profesionální šerpa Tenzing.

Vyloupne se pouze v letmém doteku s lidmi, které doslova a do písmene míjí. Zestárlá hipísačka v podání Catherine Keenerové, která v něm spatřuje ztraceného syna, náctiletá holka s kytarou (Kristen Stewartová) z něj chce mít milence.

Bývalému oficírovi v důchodu, co doma v garáži ryje do kůže ozdobné ornamenty, vlije tolik životního elánu, že by ho chtěl adoptovat (Hal Holbrook byl za tuto roli nominován na Oscara) a se šmelinářem, jehož si zahrál Vince Vaughn, zase vedou diskuze o společnosti a přetvářce.

A jako v té úvodní písničce, McCandlessova naivita nakažlivě prosakuje do okolí. Sledujeme jeho schopnost pootočit životy těch druhých, ovšem za daň vlastní netečnosti a nepoučitelnosti, jež umanutě směřuje k finální zkáze. McCandless je ve svém základě typická americká figura: upovídaný fousatý backpacker, kterého potkáte v každém evropském hostelu, sice si z Kalkaty přivezl průjem, ale bylo to tam "awesome".   

Naprosto přesná je proto i volba frontmana Pearl Jam Eddieho Veddera, který pro film vytvořil patřičně "on the road" soundtrack. Jeho dvouminutové etudy přiživují rikitanovskou čundr náladu i předzvěst katastrofy.

 

Foto: Aktuálně.cz

Pennův Útěk do divočiny vede inteligentní polemiku se silným a do extrému dohnaným stereotypem prvních dobyvatelů Západu. Jejich entuziasmus a pionýrství reprezentuje americká literatura od Thoreaua po beatniky a zračí se i ve fotografiích Ansela Adamse; napření fyzických sil v boji s přírodou a následná duchovní odměna.

Avšak tady se pohybujeme na opačných frontách. Očekávání duchovní odměny přinese především zmar všech fyzických sil. McCandlessova krosna plná ruských klasiků vás před vyhladověním nezachrání ani vás nenaučí rozlišovat, které bobule jsou jedovaté a které se dají pozřít.

Ta literatura vás totiž vůbec nechce vyhnat do sibérie - a jestli ano, zasloužil by autor potrestat. Romantické gesto útěku do divočiny je jen jiný způsob, jak se vztáhnout zpět ke kultuře, jak s ní vyjednávat.

Příroda je metafora, což si hlavní hrdina začíná uvědomovat příliš pozdě - až ve chvíli, kdy mu hrozí vyhladovění.  Stále platí, že pro většinu západního světa je divočina nejpodnětnější, když ji sleduje na kanálu National Geographic.

Útěk do divočiny (Into the Wild, USA 2007). Režie Sean Penn. Hrají: Emile Hirsch, William Hurt, Vince Vaughn, Hal Holbrook. Hudba: Michael Brook, Eddie Vedder.  ad. 140 minut, distribuce Bontonfilm. Česká premiéra 24. dubna 2008.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci jen 500 lidí

Spolek Milion chvilek vpustí na úterní demonstraci v centru Prahy pouze 500 lidí, přestože kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí chystá správní žalobu. Na videu na facebooku spolku to dnes večer oznámil jeho předseda Mikuláš Minář. Kvůli dodržení omezení Milion chvilek ruší také pochod k sídlu vlády, který měl být součástí demonstrace. Policie dnes odpoledne na twitteru oznámila, že nebude lidem bránit ve shromažďování kvůli mimořádným opatřením ministerstva zdravotnictví. Pokud policisté zjistí porušení hygienických podmínek, věc zadokumentují a předají hygienické stanici.

Kvůli riziku nákazy novým koronavirem jsou v Česku zakázané hromadné akce nad 500 osob. Spolek Milion chvilek je ale přesvědčen o tom, že příslušné nařízení ministerstva zdravotnictví se nevztahuje na právo shromažďovací. "Vláda tvrdí opak, proto podáme správní žalobu," uvedl dnes Minář. Podle názoru právníků spolku je omezení nezákonné a protiústavní.

Minář je také přesvědčen o tom, že omezení má za cíl zdiskreditovat protestní akce. "Vláda na nás šije 'boudu' a chce protesty jednou provždy u většiny národa zdiskreditovat. Nedejme jí teď tu záminku," uvedl. Organizátoři demonstrace na Staroměstském náměstí proto dodrží podmínku maximálního počtu účastníků. "Na úterní akci proto skutečně vpustíme pouze 500 osob," upozornil předseda spolku.

Ze stejného důvodu se neuskuteční ani plánovaný pochod ke Strakově akademii, který měl být součástí úterní demonstrace. "O to důležitější bude, aby se po celé republice uskutečnilo co nejvíc lokálních akcí, které se do 500 lidí pohodlně vejdou," řekl dnes Minář.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Francouzská armáda zabila velitele Al-Káidy v severní Africe

Francouzská armáda zabila v Mali velitele teroristické organizace Al-Káida v islámském Maghrebu (AQIM) Abdal Malika Drúkdala. Oznámila to dnes ministryně obrany Florence Parlyová. Francie stojí od roku 2013 v čele mezinárodní koalice proti islamistům v této africké zemi.

"Dne 3. června zabily francouzské armádní síly s podporou místních partnerů během operace v severním Mali emíra Al-Káidy v islámském Maghrebu Abdal Malika Drúkdala a několik jeho nejbližších spolupracovníků," uvedla Parlyová na twitteru. Informaci následně potvrdila agentura AFP, podle níž byl Drúkdal zabit poblíž malijského města Tessalit u hranic s Alžírskem, kde se údajně dlouhodobě skrýval.

Drúkdal byl považován za jednoho z nejzkušenějších militantních džihádistů v severní Africe. V roce 2012 patřil k hlavním organizátorům převzetí severovýchodní části Mali pod kontrolu islamistů, po němž v zemi intervenovala francouzská armáda. Ta sice ve spolupráci s místními silami zatlačila džihádisty zpět, bezpečnostní situace v zemi na severozápadě Afriky je nicméně dlouhodobě nestabilní a islamistům se daří podnikat útoky nejen v severní, ale i centrální a jižní části státu.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

AstraZeneca začíná s výrobou vakcíny proti koronaviru, i když testování ještě neskončilo

Britská farmaceutická společnost AstraZeneca oznámila, že začíná s výrobou potenciální vakcíny proti nemoci covid-19. Ačkoli klinické testování očkovací látky není dosud u konce, a není tedy jasné, zda je vakcína funkční, chce firma mít k dispozici zásoby pro případ, že by testy dopadly dobře. Stanici BBC to dnes řekl šéf společnosti Pascal Soriot. AstraZeneca si zajistila kapacity pro dodávku celkem dvou miliard dávek testované vakcíny.

"Začínáme s výrobou vakcíny ihned - musíme ji mít připravenou ve chvíli, kdy budou výsledky (testování)," řekl Soriot. "Samozřejmě, že toto rozhodnutí s sebou nese riziko, ale jde o finanční riziko, pokud vakcína nebude funkční… Pak by všechen materiál, všechny vyrobené vakcíny přišly vniveč," dodal.

AstraZeneca vyvíjí vakcínu s pracovním názvem AZD1222 ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou a v současnosti ji testuje na 10 000 dobrovolnících v Británii. Výsledky zkoušek by měla znát do srpna.

Firma se zavázala, že polovinu dávek očkovací látky, které se chystá vyrobit, poskytne chudším zemím. Ve čtvrtek oznámila, že uzavřela další dva kontrakty, přičemž jeden z nich ve výši 750 milionů dolarů s nadacemi filantropů Billa a Melindy Gatesových. Z celkem jedné miliardy dávek očkování určených pro chudší země by mělo být 400 milionů k dispozici ještě před koncem letošního roku.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Na Teplicku skončil první den senátních voleb, účast byla asi 12 procent

Volební místnosti na Teplicku, kde voliči vybírají nástupce Jaroslava Kubery (ODS), se ve 22:00 pro dnešek uzavřely. První kolo doplňovacích voleb bude pokračovat v sobotu od 8:00 do 14:00. Účast je zatím podle předběžného odhadu v průměru kolem 12 procent, řekla Pavla Doksanská z teplického magistrátu, která má na starosti organizační zabezpečení voleb.

Hlasování doprovází kvůli epidemiologické situaci zvýšená hygienická opatření. Lidé musí mít při vstupu do budov roušky, které si sejmou jen kvůli ověření totožnosti.

Nástupce Jaroslava Kubery, který nečekaně v lednu zemřel, lidé vybírají z devíti kandidátů. Pokud žádný z nich nezíská v prvním kole nadpoloviční většinu, o vítězi rozhodne za týden finále mezi dvěma nejúspěšnějšími uchazeči z kola prvního. Vítěz voleb se ujme mandátu v horní parlamentní komoře na zbytek Kuberova funkčního období, tedy do 13. října 2024. Mandát chtějí získat například teplický primátor Hynek Hanza (ODS), ústecký hejtman Oldřich Bubeníček (KSČM) nebo ředitel teplického gymnázia Zdeněk Bergman (za Senátor 21 s podporou TOP 09, Liberálně ekologické strany a Strany zelených).

Zdroj: ČTK
Další zprávy