Nový český film Úsměvy smutných mužů: hořká tragikomedie s převážně terapeutickým účinkem

Tomáš Stejskal Tomáš Stejskal
11. 7. 2018 17:12
Nový český film podle autobiografické předlohy Josefa Formánka dovede vykreslit koloběh závislosti a prostředí léčebny natolik věrně, že pozornost diváků udrží až do konce.
Režisér Svátek dovede zobrazit nervní euforii pitky i nebezpečí, které se za ní skrývá. | Video: Bontonfilm

Muž sedí v koupelně a z očí mu vyzařuje hrůza. Ta scéna by mohla patřit do nějakého hororu, ale v českém snímku Úsměvy smutných mužů, který od zítřka začnou hrát kina, je jediným démonem alkohol.

Režisér Dan Svátek vyšel ze stejnojmenné autobiografické prózy spisovatele Josefa Formánka, který spolupracoval též na scénáři. A největší devízou tohoto spojení je neustálý pocit, že divák sleduje něco hodně reálného.

Hlavní hrdina, spisovatel a alkoholik Josef, se ocitne v léčebně, kde potkává svérázné i úplně obyčejné lidi - bývalého sportovce, matematika se zálibou v konspiračních a jiných divných teoriích či plachou nemluvnou ženu, za jejímž úzkostným obličejem se skrývá tragédie. Za všemi těmi tvářemi je však jedna společná věc: závislost.

Téma Úsměvů smutných mužů není v české kinematografii originální ani ojedinělé. Tíživé osudy a konce alkoholiků vykreslil už například Martin Frič ve filmu Dnes naposled z roku 1958, František Filip v televizním dramatu Tažní ptáci z roku 1983 či Dušan Klein v předrevolučním dramatu Dobří holubi se vracejí. A nověji se tématu alkoholismu svým typickým stylem dotkl Petr Zelenka ve snímku na pomezí dokumentu a fikce Rok ďábla, s nímž roku 2002 vyhrál karlovarský festival.

Nynější film Dana Svátka nedosahuje kvalit těchto snímků, protože vedle vyobrazení závislosti na alkoholu už netematizuje nic dalšího. Na druhou stranu dovede koloběh závislosti a prostředí léčebny vykreslit natolik věrně, že pozornost diváků udrží až do konce. Mimo jiné díky hereckým výkonům. Vedle Davida Švehlíka v hlavní roli stojí za zmínku úsporný Ondřej Malý, který chce závislost doslova vyběhat, či docela civilní Jaroslav Dušek.

Další důvod, proč film umí překvapit: hlavní hrdina Josef je intelektuál, který se cítí být nad věcí, v plné míře si nepřipouští vlastní závislost, má pocit, že je jiný než ostatní pacienti. Což prosakuje na povrch v drobných interakcích, v pár dialozích. Jenže pokud jsou si všichni lidé někde zcela rovni, tak právě na "odvykačce".

Mikroklima léčebny, kde ani poslední postavička není směšná, protože nakonec mezi sebou všichni s vědomím společného boje mají jistý vzájemný respekt, dovede být zrádné. Může navodit pocit, že venku to bude v pohodě. A samozřejmě že není. Josef tak svádí boj nejen s alkoholem, ale také o vlastní rodinu, jejíž pochopení má své meze.

Úsměvy smutných mužů

Režie: Dan Svátek
Bontonfilm, distribuční premiéra 12. července

Dan Svátek natočil koloběh osudu průměrného alkoholika, včetně proměny intelektuála ve zvíře a zpět, bez přílišných manýr, i když se scénám na efekt nevyhne. Jeho film je spíše terapií a mementem než silnou uměleckou výpovědí. Zdařile evokuje pocit, že stát se otrokem jakékoliv drogy může zničit život komukoliv, ale nic víc.

Svátek dovede zachytit nervní euforii pitky i nebezpečí, které se za ní skrývá - k čemuž mu dopomáhá nejen manický střih, ale především hudba Ondřeje Havlíka, známého jako En.Dru, založená na smyčkách a beatboxu. Dovede vyvolat hřejivě lidský pocit s příchutí nekonečného marasmu.

A takový nakonec Svátkův film je: s opatrně dávkovanou nadějí se odvíjí jako hřejivá i hořká tragikomedie o tom, že i když se člověk snaží změnit sebevíc, od jistého bodu už výhra nikdy není jistá.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Místopředsedkyně Senátu Horská navrhuje 24. červen jako den památky vyhlazených obcí

Mezi významné dny v českém kalendáři by se měl nově zařadit 24. červen jako Den památky obcí a sídel vyhlazených během nacistické okupace. V novele zákona o státních svátcích to navrhla místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (KDU-ČSL). Na navržené datum připadá výročí vypálení obce Ležáky na Chrudimsku, kterou vyhladili nacisté v roce 1942 v souvislosti s atentátem na Reinharda Heydricha. Návrhem novely by se měl Senát v prvním čtení zabývat příští čtvrtek.

Podle Horské zůstává ve stínu lidických událostí nejen obec Ležáky, ale i další místa, která se stala obětí nacistické brutality na sklonku druhé světové války. Horská připomíná například vypálení moravské osady Ploština 19. dubna 1945, jejíž obyvatelé podporovali partyzány z 1. československé partyzánské brigády Jana Žižky. Při akci bylo zastřeleno nebo zaživa upáleno 27 civilistů. 

Zdroj: ČTK
před 25 minutami

USA neprosadily v Radě bezpečnosti OSN prodloužení zbrojního embarga vůči Íránu

Spojeným státům se nepodařilo v Radě bezpečnosti OSN prosadit prodloužení zbrojního embarga proti Íránu. Z 15 členů se pro prodloužení kromě USA vyslovila ještě Dominikánská republika. Proti byly Rusko a Čína a zbývající země, včetně Francie, Británie a Německa, se zdržely, napsala agentura Reuters. Embargo, které je zakotveno v jaderné dohodě Íránu se světovými mocnostmi z roku 2015, má vypršet v říjnu.

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa prodloužení zbrojního embarga OSN vůči Íránu prosazuje již delší dobu. Míní totiž, že jeho zrušení islámské republice umožní získat zbraně, které mohou přispět k eskalaci konfliktů na Blízkém východě. Washington pohrozil, že pokud RB OSN embargo neprodlouží, spustí skrze jadernou dohodu proces k reaktivaci všech sankcí OSN vůči Íránu, včetně zbrojního embarga.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Trump nařídil čínské firmě ByteDance, aby do 90 dní prodala TikTok v USA

Americký prezident Donald Trump nařídil čínské společnosti ByteDance, aby prodala americké operace své aplikace pro sdílení videa TikTok do 90 dní. Oznámila to agentura Reuters.

"Existují přesvědčivé důkazy, které mě vedou k přesvědčení, že ByteDance by mohla podniknout kroky, které by mohly ohrozit národní bezpečnost Spojených států," uvedl Trump v nařízení. ByteDance by se měla odpojit od všech dat od uživatelů v USA a nebude smět vlastnit v USA žádný majetek, který se používá k provozu TikToku.

Americká společnosti Microsoft na počátku měsíce uvedla, že jedná s čínskou ByteDance o koupi aktivit TikToku v USA, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandě. Dohodu chtějí obě strany uzavřít do 15. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy