USA versus John Lennon: Jakou moc měl rokenrol

Pavel Vondra
14. 12. 2007 16:55
Když válčí supervelmoc a superhvězda, múzy nemlčí

Praha - Do české distribuce vstoupil 13. prosince dokumentární snímek USA versus John Lennon a lepší datum pro jeho uvedení si lze stěží představit.

Distributor sice uvádí, že film přináší u příležitosti 27. výročí Lennonovy smrti, jež připadlo na minulou sobotu. Z logiky věci byl ale oním dnem D hodným pozornosti právě čtvrtek.

Před rovnými 36 lety, 13. prosince 1971, Nejvyšší soud státu Michigan nařídil propustit z vězení Johna Sinclaira, jenž si odpykával desetiletý trest odnětí svobody za to, že nabídl dva jointy utajeným příslušníkům protidrogového oddělení.

K předčasnému propuštění po 29 měsících došlo jen tři dny poté, co v michiganském univerzitním městě Ann Arbor proběhl před dvacetitisícovým publikem koncert za Sinclairovo osvobození. A hlavní hvězdou večera byl John Lennon. Zahrál píseň John Sinclair, i na jeho poměry jednu z nejpřímočařejších skladeb, jakou kdy napsal.

"Dostal deset za dva, co jinýho od soudců čekat? Musíme ho osvobodit," opakoval z pódia donekonečna a nestačil se asi divit, co jeho výzva brzy způsobila.

Nikdy předtím a nikdy potom zřejmě člověk, který dodnes zůstává ikonou pro všechny pacifisty a idealistické snílky, nebyl silnější.

To ovšem zároveň předznamenalo, co mělo přijít vzápětí - a co je hlavním předmětem pozornosti filmu USA versus John Lennon, který začíná právě sekvencí z annarborského koncertu.

Dvojice David Leaf a John Scheinfeld, která je podepsána pod režií i scénářem, se zaměřuje na pokusy americké vlády umlčet nepohodlného Brita, jenž v době eskalace vietnamské války napsal skladbu Give Peace A Chance, jež se stala hymnou pacifistického hnutí.

Když v roce 1971 po rozpadu Beatles přesídlil Lennon natrvalo do New Yorku a začal se stýkat s mladými protiválečnými radikály, které měla v hledáčku FBI, jeho přerod v nepřítele státu byl zpečetěn.

Záhy poté, co se administrativa prezidenta Richarda Nixona dozvěděla, že Lennon plánuje před volbami v roce 1972 vyjet na velké turné po celé zemi s cílem přesvědčit mladé voliče, aby hlasovali proti válce (=proti Nixonovi), zahájil imigrační úřad kroky k jeho vyhoštění.

USA vs. John Lennon
USA vs. John Lennon | Foto: HCE

Otevřený konflikt se státní mocí své budoucí adoptivní domoviny, který Lennon nakonec vyhrál, trval v této podobě necelé tři roky. Počátky konfrontace lze spatřit už v polovině 60. let.

Lennonova bezděčná poznámka, že Beatles dnes znamenají pro mladé lidi víc než Ježíš, prošla v Británii prakticky nepovšimnuta, zato v konzervativních státech USA vyvolala bouři nevole a veřejné pálení nahrávek.

To vše ve filmu ožívá jednak díky archivním záběrům, jednak díky rozhovorům s třicítkou vybraných hostů od Johna Sinclaira a Yoko Ono až po někdejší agenty FBI a Nixonovy poradce.

Je zřejmé, že tvůrcům šlo o víc než historický snímek o téměř třicet let mrtvém hudebníkovi. Paralely s dneškem, kdy v Iráku probíhá válka o nic méně nepopulární než ta ve Vietnamu a v Bílém domě sedí prezident o nic méně nenáviděný než "Tricky Dickie" Nixon, jsou nabíledni.

Spisovatel Gore Vidal, který ve filmu vystupuje jako jedna z mnoha mluvících hlav, to ostatně verbalizuje syrověji, než by člověk u bonmotéra jeho typu očekával: "Lennon představoval život, zatímco Nixon a Bush představují smrt."

Nepřekvapí, že tvůrci filmu - který produkovalo stejné studio, jež dalo vzniknout protibushovskému snímku Michaela Moorea Fahrenheit 9/11 - vyzpovídali i tak "nehudební" a politicky zatížené intelektuály, jako jsou Noam Chomsky či Tariq Ali.

USA vs. John Lennon
USA vs. John Lennon | Foto: HCE

Pro dokumentaci přerodu bezstarostného liverpoolského rošťáka v politicky angažovaného aktivistu globálního rozměru jsou však právě jejich postřehy velmi případné a z celku nijak netrčí.

"Pokusili se ho zabít, ale nepodařilo se jim to. Jeho poselství je pořád živé," říká v samotném závěru vdova Yoko Ono.

V tom má jistě pravdu. Dokazuje to ostatně i předvolební kampaň před minulými prezidentskými volbami v USA, do níž aktivně zasáhly hudební veličiny, jako jsou Bruce Springsteen, R.E.M., Pearl Jam nebo Eminem.

Podařilo se jim naplnit neuskutečněnou vizi Lennonova protinixonovského turné - ale jak marné jejich snažení bylo, všichni dobře vědí.

Slavný michiganský koncert z 13. prosince 1971 tak možná navěky zůstane nepřekonatelným mementem moci, kterou kdysi rock´n´roll měl.

 

Právě se děje

před 45 minutami

Nákupy lidé stále spíše odkládají, čekají na otevření obchodů

Tržby v maloobchodě očištěné o kalendářní vlivy se podle dnes zveřejněných dat Českého statistického úřadu letos v březnu meziročně zvýšily o pět procent. V meziměsíčním srovnání měli obchodníci v březnu tržby o 1,6 procenta nižší.

Meziroční srovnání výsledků maloobchodu za březen ovlivnila podle analytiků nízká srovnávací základna z loňska, kdy už se čeští prodejci potýkali s uzavřením kamenných obchodů kvůli pandemii koronaviru. Stejná situace bude podle nich ještě v dubnu. Lidé nákupy ve třetím měsíci letošního roku stále spíše odkládali a čekají, až nebudou odkázáni jen na e-shopy. S uvolňováním opatření by se tak maloobchodní tržby měly zvyšovat. 

Proti loňskému březnu si podle hlavního ekonoma BH Securities Štěpána Křečka polepšily specializované prodejny s výrobky pro domácnost, kterým tržby vzrostly o 18,8 procenta. "Vyšší meziroční tržby ohlásily i prodejny s výrobky pro kulturu, sport a rekreaci či prodejny s počítači a komunikační technikou. Naopak pokles tržeb nadále trápil prodejny s oděvy a obuví. V následujících měsících proto možná skončí v bankrotu některé módní značky," uvedl.

Tradičně dobré výsledky zaznamenali internetoví prodejci, kterým tržby v březnu meziročně vzrostly o 36,2 procenta. Podle ekonoma Komerční banky Michala Brožky by se v dalších měsících rozdíl růstového tempa e-shopů a kamenných obchodů měl snižovat.

Ekonomka investiční skupiny LOGeco Jana Mücková ale nepředpokládá, že by se u veškerého zboží zákazníci vrátili do kamenných prodejen. Výjimkou podle ní pravděpodobně bude oblečení a obuv. Analytik společnosti Akcenta CZ Miroslav Novák dodal, že na očekávaném zpomalení meziroční dynamiky prodejů přes internet se projeví vysoká srovnávací základna z minulého roku.

před 47 minutami

Pentě klesl zisk o polovinu. Dolů ji táhlo Aero, pomohl naopak Dr. Max a reality

Skupině Penta Investments loni klesl zisk o 48 procent na 3,5 miliardy korun. Kumulativní tržby portfoliových firem stouply o pět miliard na 181 miliard korun. K zisku přispěly zejména lékárny Dr.Max, sázková Fortuna, realitní divize Penta Real Estate a Primabanka. Ztrátové naopak byly pojišťovna Dôvera, polské retailová síť Empik, firma Slovalco a Aero Vodochody. Penta to dnes oznámila v tiskové zprávě.

Celková aktiva portfoliových společností Penty se zvýšila o šest miliard na 291 miliard Kč a do rozvoje svých společností a projektů skupina investovala navzdory pandemii 11 miliard korun, což bylo o 4,6 miliardy meziročně méně.

"Loňský rok byl pro nás po letech výjimečných hospodářských výsledků zatěžkávací zkouškou. Penta má ale dobře rozložené portfolio, v jednotlivých firmách a projektech všichni odvedli skvělou práci. Dosáhli jsme tedy i při významných investicích solidního zisku," uvedl partner Penty Marek Dospiva.

Mezinárodní síť lékáren Dr.Max podle něho sehrála v čase pandemie významnou roli ve všech zemích, kde působí. Její lékárny poskytovaly služby bez omezení a musely být schopné zareagovat i na razantní změnu poptávky po ochranných či dezinfekčních pomůckách. I když opakované lockdowny snížily návštěvu lékáren zejména kvůli celkově menšímu objemu předepisovaných léků, dokázala síť lékáren významně přispět k ziskovosti skupiny Penta. Hospodářský výsledek pozitivně ovlivnily také Fortuna Entertainment Group, Penta Real Estate a Primabanka.

Penta Real Estate dokončila 1139 bytových jednotek (projekty Sky Park, Waltrovka, Terrace), dalších 805 bytů je ve výstavbě (Maison Ořechovka, Bory Home). V roce 2020 předala Penta Real Estate čtyři kancelářské projekty. Prodej pražského projektu Churchill Square byl největší transakcí na českém realitním trhu v kancelářském segmentu. Na konci roku 2020 spravovala Penta Real Estate aktiva v hodnotě 28,9 miliardy Kč.

Penta vznikla v roce 1994 na Slovensku. Jejími zakladateli jsou Marek Dospiva a Jaroslav Haščák. Celkem skupinu řídí šest partnerů a zaměstnává více než 43 000 lidí. Na dani z příjmu a odvodech za zaměstnance zaplatila celkem 6,4 miliardy Kč.

Další zprávy