Ukrajinci natočili animovaného Švejka

Irena Hejdová Irena Hejdová
20. 5. 2008 20:40
Najde se pro film český distributor?

Cannes - Haškův román o dobrém českém vojáku Švejkovi se už dočkal mnoha divadelních a několika filmových a zpracování. Teď přichází animovaný ukrajinský Dobrý voják Švejk.

Inzeráty v canneském deníku Variety mluví jasně - do kin by měl vstoupit už na podzim. Výkonný producent ukrajinské firmy Yalta Films Oleh Malyshevskyy to potvrzuje na stánku ukrajinského filmového centra: „Na říjen chystáme premiéru na Ukrajině, v Rusku a v dalších postsovětských republikách."

Ukrajinský Dobrý voják Švejk
Ukrajinský Dobrý voják Švejk | Foto: Aktuálně.cz

Jaký film bude? Napoví několikaminutový trailer, který ovšem není k dispozici pro zavěšení na internet. Vystupují v něm všechny známé postavy kolem hrdinného vojáka - paní Müllerová, hostinský Palivec i nadporučík Lukáš. Vizuálně jsou ale ukrajinské postavičky dosti vzdálené od Ladových ilustrací, které vizuální standardy Švejka ustavily v českém prostředí.

Film začíná v létě roku 1914 těsně před začátkem první světové války, dále se odvíjí v duchu známého příběhu z pera Jaroslava Haška.

 „Dobrý voják Švejk je vtipný a dojemný antiválečný film pro ty, kdo mají rádi černý humor a bílé vánoce," charakterizují autoři snímek na webových stránkách http://www.yaltafilm.net/i/lng.en/page.svejk

Ukrajinský Dobrý voják Švejk
Ukrajinský Dobrý voják Švejk | Foto: Aktuálně.cz

Je natočen technikou klasické 2D animace s délkou 82 minut. Pod vedením režiséra Rinata Gazizova na něm dva roky pracovala šedesátka animátorů.

Uvažují producenti i o uvedení filmu u nás ? „Rádi bychom, ale českého distributora zatím nemáme. Nevíte o nějakém?" ptá se producent a dodává, že na zahraničním uvedení filmu se dál pracuje.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy