Ukrajinci natočili animovaného Švejka

Irena Hejdová Irena Hejdová
20. 5. 2008 20:40
Najde se pro film český distributor?

Cannes - Haškův román o dobrém českém vojáku Švejkovi se už dočkal mnoha divadelních a několika filmových a zpracování. Teď přichází animovaný ukrajinský Dobrý voják Švejk.

Inzeráty v canneském deníku Variety mluví jasně - do kin by měl vstoupit už na podzim. Výkonný producent ukrajinské firmy Yalta Films Oleh Malyshevskyy to potvrzuje na stánku ukrajinského filmového centra: „Na říjen chystáme premiéru na Ukrajině, v Rusku a v dalších postsovětských republikách."

Ukrajinský Dobrý voják Švejk
Ukrajinský Dobrý voják Švejk | Foto: Aktuálně.cz

Jaký film bude? Napoví několikaminutový trailer, který ovšem není k dispozici pro zavěšení na internet. Vystupují v něm všechny známé postavy kolem hrdinného vojáka - paní Müllerová, hostinský Palivec i nadporučík Lukáš. Vizuálně jsou ale ukrajinské postavičky dosti vzdálené od Ladových ilustrací, které vizuální standardy Švejka ustavily v českém prostředí.

Film začíná v létě roku 1914 těsně před začátkem první světové války, dále se odvíjí v duchu známého příběhu z pera Jaroslava Haška.

 „Dobrý voják Švejk je vtipný a dojemný antiválečný film pro ty, kdo mají rádi černý humor a bílé vánoce," charakterizují autoři snímek na webových stránkách http://www.yaltafilm.net/i/lng.en/page.svejk

Ukrajinský Dobrý voják Švejk
Ukrajinský Dobrý voják Švejk | Foto: Aktuálně.cz

Je natočen technikou klasické 2D animace s délkou 82 minut. Pod vedením režiséra Rinata Gazizova na něm dva roky pracovala šedesátka animátorů.

Uvažují producenti i o uvedení filmu u nás ? „Rádi bychom, ale českého distributora zatím nemáme. Nevíte o nějakém?" ptá se producent a dodává, že na zahraničním uvedení filmu se dál pracuje.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Rada ČNB opět nechala úrokové sazby beze změny

Bankovní rada České národní banky ve středu ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od níž se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na 0,25 procenta. Informovala o tom mluvčí centrální banky Markéta Fišerová. Sazby by měly podle ekonomů beze změny zůstat delší dobu.

Na posledním měnovém jednání na počátku srpna nechala rada úrokové sazby také stejné. Naposledy je změnila 7. května, kdy snížila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 0,25 procenta. Předtím snížila rada úrokové sazby dvakrát v březnu. Cílem bylo zmírnit dopady šíření koronaviru na ekonomiku. Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům vyšší úroky přinášejí dražší úvěry na investice a provoz, domácnostem zase dražší půjčky na bydlení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy