Ukrajinci natočili animovaného Švejka

Irena Hejdová Irena Hejdová
20. 5. 2008 20:40
Najde se pro film český distributor?

Cannes - Haškův román o dobrém českém vojáku Švejkovi se už dočkal mnoha divadelních a několika filmových a zpracování. Teď přichází animovaný ukrajinský Dobrý voják Švejk.

Inzeráty v canneském deníku Variety mluví jasně - do kin by měl vstoupit už na podzim. Výkonný producent ukrajinské firmy Yalta Films Oleh Malyshevskyy to potvrzuje na stánku ukrajinského filmového centra: „Na říjen chystáme premiéru na Ukrajině, v Rusku a v dalších postsovětských republikách."

Ukrajinský Dobrý voják Švejk
Ukrajinský Dobrý voják Švejk | Foto: Aktuálně.cz

Jaký film bude? Napoví několikaminutový trailer, který ovšem není k dispozici pro zavěšení na internet. Vystupují v něm všechny známé postavy kolem hrdinného vojáka - paní Müllerová, hostinský Palivec i nadporučík Lukáš. Vizuálně jsou ale ukrajinské postavičky dosti vzdálené od Ladových ilustrací, které vizuální standardy Švejka ustavily v českém prostředí.

Film začíná v létě roku 1914 těsně před začátkem první světové války, dále se odvíjí v duchu známého příběhu z pera Jaroslava Haška.

 „Dobrý voják Švejk je vtipný a dojemný antiválečný film pro ty, kdo mají rádi černý humor a bílé vánoce," charakterizují autoři snímek na webových stránkách http://www.yaltafilm.net/i/lng.en/page.svejk

Ukrajinský Dobrý voják Švejk
Ukrajinský Dobrý voják Švejk | Foto: Aktuálně.cz

Je natočen technikou klasické 2D animace s délkou 82 minut. Pod vedením režiséra Rinata Gazizova na něm dva roky pracovala šedesátka animátorů.

Uvažují producenti i o uvedení filmu u nás ? „Rádi bychom, ale českého distributora zatím nemáme. Nevíte o nějakém?" ptá se producent a dodává, že na zahraničním uvedení filmu se dál pracuje.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Ministerstvo zemědělství poslalo odpověď na bruselský audit k střetu zájmů Babiše

Ministerstvo zemědělství v pondělí odeslalo odpověď na bruselský audit zemědělských dotací ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO), informoval ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD). Obsah odpovědi nekomentoval. Česko mělo na odpověď na předběžnou auditní zprávu čas do 20. září. "Odpověď na audit Evropské komise zpracoval Státní zemědělský intervenční fond (SZIF). A bylo to odesláno prostřednictvím ministerstva. Takže by to mělo být dneska nebo zítra předáno," uvedl Toman.

Další zprávy