Nejlepší seriály jsou Příběh služebnice a Viceprezident(ka). Ovládly letošní televizní ceny Emmy

ČTK Kultura ČTK, AFP, Kultura
18. 9. 2017 6:27
Nejvíc televizních cen Emmy získaly americké seriály Příběh služebnice a Viceprezident(ka). Ocenění za nejlepší režii dostala Reed Moranová, cenu za nejlepší herecký výkon si odnesli Sterling K. Brown a Elisabeth Mossová. O vítězích rozhoduje na 22 tisíc členů Akademie televizních umění a věd. Letošním 69. ročníkem vyhlašování cen provázel moderátor noční talk show televize CBS Stephen Colbert. Behěm večera došlo i na několik narážek na prezidenta Donalda Trumpa.
Elisabeth Mossová v hlavní roli seriálu Příběh služebnice, který letos triumfoval na cenách Emmy
Elisabeth Mossová v hlavní roli seriálu Příběh služebnice, který letos triumfoval na cenách Emmy | Foto: Hulu / George Kraychyk

Na vyhlašování prestižních amerických televizních cen Emmy v Los Angeles se mohli v noci na pondělí nejvíce radovat tvůrci seriálů Příběh služebnice a Viceprezident(ka).

První z nich získal cenu jako nejlepší televizní seriálové drama, druhý je nejlepším komediálním seriálem. Oba seriály získaly ocenění i v dalších kategoriích.

Antiutopie Příběh služebnice se opírá o stejnojmennou knižní předlohu a vznikl pro streamingovou službu Hulu. Viceprezident(ka) běží v USA už od roku 2012 na HBO.

Nejlepší režisérkou seriálového dramatu je Reed Moranová (Příběh služebnice), ocenění za nejlepší režii v žánru komediálního seriálu si převzal Donald Glover za seriál Atlanta.

Cenu pro nejlepšího herce v dramatickém seriálu si ze slavnostního večera v Los Angeles odnesl Sterling K. Brown, který se zaskvěl v sérii This Is Us. Ženskou obdobu ocenění dostala Elisabeth Mossová ze seriálu Příběh služebnice, kde ztvárnila hlavní roli zajaté dívky Offred. 

Nositelem ocenění pro nejlepšího herce v komediálním seriálu je Donald Glover (Atlanta), cena pro nejlepší komediální herečku náleží Julii Louisové-Dreyfusové za Viceprezident(ku).

Ceny Emmy jsou nejvýznamnější ocenění v oblasti televizní tvorby na světě. O vítězích rozhoduje na 22 tisíc členů Akademie televizních umění a věd. Letošním 69. ročníkem vyhlašování cen provázel moderátor noční televizní talk show televize CBS Stephen Colbert.

Sledujte celebrity na cenách Emmy. Komu to slušelo a komu méně? | Video: Reuters

Ten hned v úvodu neopomněl připomenout situaci, v jaké se nyní Amerika po volbě Donalda Trumpa prezidentem nachází.

Alec Baldwin přebírá cenu Emmy za parodii Donalda Trumpa
Alec Baldwin přebírá cenu Emmy za parodii Donalda Trumpa | Video: ZwanMonster / YouTube

"Ať už k prezidentovi máte vztah jakýkoliv, nemůžete popřít, že tvorba z poslední doby je Trumpem ovlivněná. Od diskusních pořadů, přes Domek z karet až po sérii American Horror Story." 

Pro sošku si na pódium přišel i Alec Baldwin, jenž uspěl v kategorii nejlepší herec ve vedlejší roli v komediální sérii.

Porota ocenila jeho výkon v pořadu Saturday Night Live, kde spolu s Kate McKinnonovou v roli Hillary Clintonové parodoval Donalda Trumpa (podívejte se zde). Saturday Night Live si taktéž odneslo cenu v kategorii talks shows. 

"Asi bych měl říct: Díky, pane prezidente, tady je vaše Emmy," pronesl Baldwin za nadšeného potlesku publika.

Foto: Reuters
 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy