Oscar pro DiCapria? Herci často dostávají sošku i kvůli tomu, že už čekali dost dlouho

Ondřej Chlupáček Ondřej Chlupáček
Aktualizováno 28. 2. 2016 13:55
Filmová Akademie ocení v neděli 28. února mimo jiné nejlepší herecké výkony za loňský rok. Není nic neobvyklého, že zlaté sošky dostávají herci dodatečně, protože si je zaslouží díky předchozím rolím nebo že čekali na ocenění už dostatečně dlouho. Podle magazínu Hollywood Reporter je Akademie známá tím, že upřednostňuje velké činy a filmy místo jemných, byť brilantně zahraných hereckých výkonů.
Leonardo DiCaprio
Leonardo DiCaprio | Foto: Profimedia.cz

V noci z neděle na pondělí budou Hollywood a milovníci filmů žít jedinou věcí. Filmová Akademie po 88. ocení Oscary nejlepší filmové výkony za rok 2015.

Alespoň tak by to mělo být v ideálním případě. Rozdávání zlatých sošek není vždy tak vypovídající, jak by se mohlo na první pohled zdát, píše filmový a televizní kritik James Caryn pro magazín Hollywood Reporter.

Během bezmála devadesátileté tradice oceňování hereckých, režisérských, kameramanských a dalších výkonů nastalo mnoho momentů, kdy rozhodnutí členů Akademie bylo minimálně rozporuplné. Příklady mohou být Leonardo DiCaprio, Matt Damon nebo hudební skladatel Ennio Morricone, kteří si podle publicisty odnesou zlatou sošku především za to, že na ni čekali už dost dlouho.

Foto: Týdeník Ekonom

Fanoušci filmů tak trochu tuší, že letošního Oscara pro nejlepší mužskou hlavní roli pravděpodobně získá po předchozích neúspěšných nominacích Leonardo DiCaprio za ztvárnění lovce kůží Hugha Glasse ve snímku Zmrtvýchvstání "DiCaprio měl dostat ocenění za roli letce, průkopníka a režiséra ve filmu Letec z roku 2004 nebo za vychytralého obchodníka na burze ve snímku Vlk z Wall Street," domnívá se James Caryn.

Podle publicisty nebyly DiCapriovy předchozí role tak povrchní, jako cesta za přežitím a pomstou napříč zmrzlou divočinou. Akademie podle Caryna uděluje ocenění, popřípadě nominace, správným osobám, ale ve špatný rok, respektive za jiný film, než by měla. Nebo naopak. Často se to děje proto, že upřednostňuje velké činy a filmy místo jemných, byť brilantních hereckých výkonů. Nebo se snaží napravovat své chyby z minulosti. DiCaprio spadá do obou kategorií.

Podobné to je u Matta Damona v Marťanovi. "Není to jedna z jeho nejlepších rolí. Ocenění měl získat za roli v Kauze CIA, ale nebyl ani nominován. Akademie rovněž ignorovala jeho role Jasona Bourna," hodnotí Caryn. "Stejně tak měl Colin Firth dostat ocenění za ztvárnění osamělého homosexuálního vysokoškolského učitele ve snímku Single Man, místo toho ji dostal následující rok za koktavého krále Jiřího VI. v Králově řeči. Především proto, že ve skutečném životě nekoktá," dodává.  

Tento fenomén není nic nového nebo neobvyklého i v jiných oscarovských kategoriích. Hudební skladatel Ennio Morricone letos pravděpodobně získá ocenění díky monotónní a nijak zvlášť výrazné hudbě v nové Tarantinovce Osm hrozných. "A možná v tom bude hrát roli i fakt, že už šest nominací neproměnil a za geniální hudbu ve westernu Hodní, zlí a oškliví nebyl pro jistotu ani nominován," nešetří sarkasmem kritik.

Oceňování neadekvátních rolí v podání skvělých herců není jediný problém, který Oscaři mají. Letošní ročník poznamenala aféra "bílých Oscarů", poukazující na ignoraci výkonů afroamerických herců. 

Kdo letos dostane Oscara, se diváci dozvědí v noci z neděle na pondělí. Shannon Reed na stránkách The New Yorker glosuje, že Marťana budou volit členové Akademie, kteří nepochopili Interstellar, a Zmrtvýchvstání milovníci medvědů a Titanicu.

Zmrtvýchvstání, které získalo cenu Zlatý glóbus pro nejlepšího herce a režii, je nejsyrovější film, který jsem kdy viděl, tvrdí kritik Kamil Fila. | Video: Kamil Fila
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy