Foto: Učitel, který vyměnil žáky za diváky. Zdeněk Svěrák slaví 85 let

Foto: Učitel, který vyměnil žáky za diváky. Zdeněk Svěrák slaví 85 let
S maminkou. Dětství je pro Svěráka jedním ze silných inspiračních zdrojů. Nejvíc odkazů zanechal ve filmech Obecná škola a Po strništi bos. Například scéna z Obecné školy, ve které Eda zalévá hrob svého dříve narozeného bratra, jenž měl stejné jméno, je autentická.
Docent Chocholoušek pálí na Koudelku. První filmová komedie scenáristického dua Zdeněk Svěrák - Ladislav Smoljak nazvaná Jáchyme, hoď ho do stroje z roku 1974, režírovaná Oldřichem Lipským, znamenala obrovský úspěch pro představitele hlavní role Luďka Sobotu. Scenáristé si jej vyhlédli v divadle Ypsilonka, které tehdy sídlilo v Liberci.
Do filmu Marečku, podejte mi pero! (1976) si scenáristé Svěrák a Smoljak napsali role spolužáků večerní školy Šlajse a Tučka. Na snímku s profesorkou fyziky Zíkovou v podání Jaroslavy Obermaierové.
Když přebíral hollywoodské ocenění, režisér Jan Svěrák vyslovil přání, aby pozlacená soška v rodině brzy získala bratříčka. To se zatím nepovedlo.
Foto: Profimedia.cz
Dan Poláček Magdalena Čechlovská Dan Poláček, Magdalena Čechlovská
27. 3. 2021 15:40
I když Zdeněk Svěrák, který tuto neděli slaví 85. narozeniny, „zběhl“ z povolání učitele českého jazyka už čtvrtý rok po promoci, zůstal mu svým způsobem věrný. I jako pracovník rozhlasu, scenárista, divadelník, filmový a televizní herec či textař vypráví příběhy, ve kterých dbá na krásu českého jazyka. Ani v hereckém projevu nezapře kantora.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Věkové rozpětí pro dobrovolná očkování proti HPV a meningogkokům se rozšíří

Věkové rozpětí pro hrazené dobrovolné očkování dívek a chlapců proti lidskému papilomaviru (HPV) a proti meningokokům se zřejmě rozšíří. Nově budou moci očkovat také hygienici a epidemiologové. Změny přinesou senátní úpravy vládní novely o ochraně veřejného zdraví, které dnes schválila Sněmovna. Předloha pojednávala v původní podobě jen o bezpečnosti dodávek pitné vody. Nyní ji dostane k podpisu prezident Petr Pavel.

Očkování proti HPV, který je původcem rakoviny děložního čípku, je nyní hrazeno z veřejného zdravotního pojištění lidem mezi 13. a 14. rokem věku. Schválený návrh senátorů rozšiřuje toto "očkovací okno" na 11 až 15 let věku. Podobně se rozšíří i věkové rozpětí pro hrazené očkování mládeže proti meningokokům, které nyní stát platí dívkám a chlapcům od 14 do 15 let. Nově to bude mezi 14. a 16. rokem věku. "Je to všechno v souladu s vědeckými poznatky," uvedl před poslanci senátor Roman Kraus (ODS).

Od uzákonění obecné možnosti, aby očkovali i hygienici a epidemiologové, si senátoři slibují zvýšení počtu očkovacích míst. Očkovat tak bude moci podle Krause dalších zhruba 300 lékařů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

PPF klesl vloni čistý zisk o téměř polovinu, skupina vydělala 3,36 miliardy korun

Skupina PPF vykázala za loňský rok čistý zisk 140 milionů eur, tedy zhruba 3,36 miliardy korun, což bylo o 49 procent méně než o rok dříve Celková aktiva skupiny loni klesla o 5,5 procenta na 39,9 miliardy eur, v přepočtu 960 miliard korun, informovala společnost v tiskové zprávě.

"Výsledky prvního pololetí loňského roku výrazně ovlivnily ztráty způsobené odchodem z ruského trhu. To, že se náš celoroční hospodářský výsledek podařilo hned v následujícím období překlopit do celkového zisku, považuji za mimořádný výkon," komentoval výsledky ředitel skupiny PPF Jiří Šmejc.

Skupina PPF podniká ve 25 zemích Evropy, Asie a Severní Ameriky. Investuje do telekomunikací, médií, finančních služeb, e-commerce, biotechnologií, nemovitosti a strojírenství.

Zdroj: ČTK
Další zprávy