Foto: Učitel, který vyměnil žáky za diváky. Zdeněk Svěrák slaví 85 let

Foto: Učitel, který vyměnil žáky za diváky. Zdeněk Svěrák slaví 85 let
S maminkou. Dětství je pro Svěráka jedním ze silných inspiračních zdrojů. Nejvíc odkazů zanechal ve filmech Obecná škola a Po strništi bos. Například scéna z Obecné školy, ve které Eda zalévá hrob svého dříve narozeného bratra, jenž měl stejné jméno, je autentická.
Docent Chocholoušek pálí na Koudelku. První filmová komedie scenáristického dua Zdeněk Svěrák - Ladislav Smoljak nazvaná Jáchyme, hoď ho do stroje z roku 1974, režírovaná Oldřichem Lipským, znamenala obrovský úspěch pro představitele hlavní role Luďka Sobotu. Scenáristé si jej vyhlédli v divadle Ypsilonka, které tehdy sídlilo v Liberci.
Do filmu Marečku, podejte mi pero! (1976) si scenáristé Svěrák a Smoljak napsali role spolužáků večerní školy Šlajse a Tučka. Na snímku s profesorkou fyziky Zíkovou v podání Jaroslavy Obermaierové.
Když přebíral hollywoodské ocenění, režisér Jan Svěrák vyslovil přání, aby pozlacená soška v rodině brzy získala bratříčka. To se zatím nepovedlo.
Foto: Profimedia.cz
I když Zdeněk Svěrák, který tuto neděli slaví 85. narozeniny, „zběhl“ z povolání učitele českého jazyka už čtvrtý rok po promoci, zůstal mu svým způsobem věrný. I jako pracovník rozhlasu, scenárista, divadelník, filmový a televizní herec či textař vypráví příběhy, ve kterých dbá na krásu českého jazyka. Ani v hereckém projevu nezapře kantora.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Provoz na dálnici D1 přerušila na 169. kilometru nehoda kamionu, tvoří se dlouhé kolony

Provoz na 169. kilometru dálnice D1 u Domašova na Brněnsku je kvůli nehodě kamionu z pondělního večera stále přerušený. Kamiony ve směru na Brno stojí od 161. kilometru. Průjezdný není ani směr na Prahu, kde byla po ránu kolona zhruba 12 kilometrů dlouhá. Policisté provoz odklání mezi exity 168 a 178. Na objízdných trasách, které vedou po silnici II/602, se nyní v ranní špičce tvoří kolony a řidiči se musí připravit na zdržení, řekl policejní mluvčí Pavel Šváb. Policie rovněž kolem 8:00 na svém twitteru uvedla, že se uklízí vysypaný náklad a následně bude nutné opravit poničené dopravní značení a betonová dělící svodidla.

Bulharský kamion se převrátil v pondělí okolo 19:15 v zúženém úseku. Zcela tak zablokoval oba směry D1. Při nehodě nikdo neutrpěl vážnější zranění, řekl mluvčí jihomoravských policistů Bohumil Malášek.

V kamionu byly krabice s pivem, které bylo potřeba přeložit do jiného vozu. "V průběhu noci se podařilo vyprostit havarovaný kamion. Nyní probíhá úklid vozovky. Objízdná trasa je přetížená, v ranní špičce je na ní velké riziko tvorby kolon," sdělila policie dnes ráno na twitteru.

Zdroj: ČTK
Další zprávy