Foto: Učitel, který vyměnil žáky za diváky. Zdeněk Svěrák slaví 85 let

Foto: Učitel, který vyměnil žáky za diváky. Zdeněk Svěrák slaví 85 let
S maminkou. Dětství je pro Svěráka jedním ze silných inspiračních zdrojů. Nejvíc odkazů zanechal ve filmech Obecná škola a Po strništi bos. Například scéna z Obecné školy, ve které Eda zalévá hrob svého dříve narozeného bratra, jenž měl stejné jméno, je autentická.
Docent Chocholoušek pálí na Koudelku. První filmová komedie scenáristického dua Zdeněk Svěrák - Ladislav Smoljak nazvaná Jáchyme, hoď ho do stroje z roku 1974, režírovaná Oldřichem Lipským, znamenala obrovský úspěch pro představitele hlavní role Luďka Sobotu. Scenáristé si jej vyhlédli v divadle Ypsilonka, které tehdy sídlilo v Liberci.
Do filmu Marečku, podejte mi pero! (1976) si scenáristé Svěrák a Smoljak napsali role spolužáků večerní školy Šlajse a Tučka. Na snímku s profesorkou fyziky Zíkovou v podání Jaroslavy Obermaierové.
Když přebíral hollywoodské ocenění, režisér Jan Svěrák vyslovil přání, aby pozlacená soška v rodině brzy získala bratříčka. To se zatím nepovedlo.
Foto: Profimedia.cz
Dan Poláček Magdalena Čechlovská Dan Poláček, Magdalena Čechlovská
27. 3. 2021 15:40
I když Zdeněk Svěrák, který tuto neděli slaví 85. narozeniny, „zběhl“ z povolání učitele českého jazyka už čtvrtý rok po promoci, zůstal mu svým způsobem věrný. I jako pracovník rozhlasu, scenárista, divadelník, filmový a televizní herec či textař vypráví příběhy, ve kterých dbá na krásu českého jazyka. Ani v hereckém projevu nezapře kantora.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 53 minutami

Lidstvo musí dospět a dělat víc pro ochranu klimatu, řekl Johnson v OSN. Svět se podle něj blíží k bodu zlomu

Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval lidstvo, aby dospělo a bojovalo proti klimatickým změnám. Podle Johnsona se svět blíží k bodu zlomu a státy musí konečné převzít odpovědnost za ničení planety.

"Máme úžasnou moc věci změnit, měnit věci k lepšímu a úžasnou schopnost zachránit se," uvedl Johnson v projevu ke světovým lídrům před nadcházející klimatickou konferencí v Glasgow, která začne 31. října.

Listopadová klimatická konference OSN (COP26) si klade za cíl vyvolat mnohem ambicióznější globální opatření na ochranu klimatu a peníze na jejich zaplacení. Podle klimatologů i dalších odborníků bude nejspíš poslední šancí, jak zmírnit předpokládané katastrofální dopady globálního oteplování.

"Musíme ukázat, že jsme schopni se učit a dospívat a nakonec převzít odpovědnost za destrukci, kterou způsobujeme, nejen na naší planetě, ale i sobě samým. Je načase, aby lidstvo dospělo," řekl Johnson. Lidstvo zároveň přirovnal k 16letému člověku. "Dostali jsme se do toho osudového věku, kdy zhruba umíme řídit a víme, jak odemknout skříňku s alkoholem a věnovat se všem druhům aktivit, které jsou nejen potenciálně trapné, ale také mohou pro nás i pro ostatní představovat konečnou," podotkl.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Demokraté a republikáni oznámili krach jednání o policejní reformě

Rozhovory demokratů a republikánů v americkém Kongresu o podobě policejní reformy skončily neúspěchem. Podle agentury AP to oznámili hlavní vyjednavači obou stran. Jednání započatá v návaznosti na loňský smrtící zákrok policisty proti Afroameričanovi Georgi Floydovi se nepodařilo přivést k průlomu posledních několik měsíců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy