TV tipy na víkend - Marketa Lazarová, Cesta, Hlas moře

Marie Dostálová
24. 11. 2011 1:08
Jaký kvalitní film si pustit tento víkend v TV? Přinášíme vám tipy
Magda Vášáryová jako Marketa Lazarová
Magda Vášáryová jako Marketa Lazarová | Foto: Aktuálně.cz

Jaký kvalitní film by vám neměl tento víkend uniknout v televizi? Přinášíme vám několik zajímavých tipů na sobotu a neděli napříč programy televizí.

Sobota - Hlas moře a Marketa Lazarová

V šestnáct hodin na Filmboxu nepřehlédněte španělské drama Hlas moře (2004), které získalo Oscara ze nejlepší cizojazyčný film. Režisér Alejandro Amenábar se do širšího diváckého povědomí dostal oceňovaným hororem Ti druzí (2001). Hlas moře řeší kontroverzní otázky okolo práva na euthanasii. Film je natočen podle životního příběhu Španěla Sampedra, který desítky let za toto právo bojoval. V hlavní roli citlivě, nikoliv však pateticky natočeného dramatu uvidíte autentický výkon Javiera Bardema.

V sobotu ve dvacet hodin by vám na stanici CSfilm rozhodně nemělo uniknout poetické drama Marketa Lazarová (1967) uznávaného režiséra Františka Vláčila. Film natočený podle předlohy Vladislava Vančury vypráví příběh, zasazený do středověku, o dívce, jež byla předurčena klášteru, je však donucena stát se milenkou násilnického loupežníka. Dějově mnohovrstevnatý film nabízí obraz drsného středověku, syrovou vizuální stránku, monumentální hudební doprovod a skvělé herecké výkony Josefa Kemra, Magdy Vášáryové, Vladimíra Menšíka a dalších.

Neděle: Insider: Muž, který věděl příliš mnoho, Cesta

V 16.15 nabízí HBO psychologický thriller Insider: Muž, který věděl příliš mnoho (1999) mistra krimi dramatu Michaela Manna. Na sedm Oscarů nominovaný film je o reportérovi Lowellovi (Al Pacino), který získá důkazy o tom, že zástupci tabákových koncernů křivě přásahali před soudem. Zdrojem informací je Jeffrey (Russell Crowe) který se ve zlém rozešel se svým zaměstnavatelem a rozhodl se říci pravdu o škodlivosti a návykovosti kouření před televizními kamerami. Napínavé drama se skvělými hereckými výkony a brilantními dialogy by vám nemělo uniknout.

Ve 22.05 vysílá HBO postapokalyptické drama Cesta, které natočil John Hillcoat podle knihy Cormaca McCarthyho. Film se odehrává ve zničeném světě, v němž přežilo jen málo lidí. Muž (Viggo Mortensen) a Chlapec společně v naději putují na pobřeží. Depresivní a ponurá atmosféra spolu s napínavým příběhem vytváří z Cesty nezapomenutelný filmový zážitek.


 

 

Právě se děje

před 16 minutami

Bývalého politika Pavla Severu soud zprostil obžaloby z podvodu

Soud ve čtvrtek zprostil bývalého politika Pavla Severu obžaloby z podvodu se směnkami asi na deset milionů korun. Podle soudu skutek není trestným činem. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce a zmocněnec poškozené rodiny si ponechali lhůtu pro podání odvolání.

Podle obžaloby Severa údajně v letech 2010 až 2012 na svém dlouholetém příteli, podnikateli Zdeňku Švecovi podvodně vymohl podpis na čtyři směnky. Švec měl podle spisu kvůli nemoci a závislosti na alkoholu snížené až vymizelé rozpoznávací a ovládací schopnosti. Severa vypověděl, že Švecovi v letech 2001 až 2010 půjčoval desetitisícové i statisícové částky, protože podnikatelova firma byla v potížích. Koncem 90. let totiž podle něj ručila za úvěr jiné společnosti, která nesplácela. Po roce 2010 je po dohodě se Švecem sdružil do čtyř směnek.

Podle soudu se nepodařilo prokázat, že by směnky byly falešné a že by Severa zneužil špatného zdravotního stavu Švece. Podnikatel také nikdy své jednání, tedy podpisy směnek, nerozporoval. "Soud nemohl dospět ke spolehlivému závěru, že by obžalovaný zneužil situace poškozeného, nechal ho podepsat uvedené listiny a naložil s nimi, jak je popsáno v obžalobě. Nebylo možné akceptovat popis skutku uvedený v obžalobě," řekl předseda senátu Jan Šlosar.

Zdroj: ČTK
Další zprávy