TV tipy na víkend - Marketa Lazarová, Cesta, Hlas moře

Marie Dostálová
24. 11. 2011 1:08
Jaký kvalitní film si pustit tento víkend v TV? Přinášíme vám tipy
Magda Vášáryová jako Marketa Lazarová
Magda Vášáryová jako Marketa Lazarová | Foto: Aktuálně.cz

Jaký kvalitní film by vám neměl tento víkend uniknout v televizi? Přinášíme vám několik zajímavých tipů na sobotu a neděli napříč programy televizí.

Sobota - Hlas moře a Marketa Lazarová

V šestnáct hodin na Filmboxu nepřehlédněte španělské drama Hlas moře (2004), které získalo Oscara ze nejlepší cizojazyčný film. Režisér Alejandro Amenábar se do širšího diváckého povědomí dostal oceňovaným hororem Ti druzí (2001). Hlas moře řeší kontroverzní otázky okolo práva na euthanasii. Film je natočen podle životního příběhu Španěla Sampedra, který desítky let za toto právo bojoval. V hlavní roli citlivě, nikoliv však pateticky natočeného dramatu uvidíte autentický výkon Javiera Bardema.

V sobotu ve dvacet hodin by vám na stanici CSfilm rozhodně nemělo uniknout poetické drama Marketa Lazarová (1967) uznávaného režiséra Františka Vláčila. Film natočený podle předlohy Vladislava Vančury vypráví příběh, zasazený do středověku, o dívce, jež byla předurčena klášteru, je však donucena stát se milenkou násilnického loupežníka. Dějově mnohovrstevnatý film nabízí obraz drsného středověku, syrovou vizuální stránku, monumentální hudební doprovod a skvělé herecké výkony Josefa Kemra, Magdy Vášáryové, Vladimíra Menšíka a dalších.

Neděle: Insider: Muž, který věděl příliš mnoho, Cesta

V 16.15 nabízí HBO psychologický thriller Insider: Muž, který věděl příliš mnoho (1999) mistra krimi dramatu Michaela Manna. Na sedm Oscarů nominovaný film je o reportérovi Lowellovi (Al Pacino), který získá důkazy o tom, že zástupci tabákových koncernů křivě přásahali před soudem. Zdrojem informací je Jeffrey (Russell Crowe) který se ve zlém rozešel se svým zaměstnavatelem a rozhodl se říci pravdu o škodlivosti a návykovosti kouření před televizními kamerami. Napínavé drama se skvělými hereckými výkony a brilantními dialogy by vám nemělo uniknout.

Ve 22.05 vysílá HBO postapokalyptické drama Cesta, které natočil John Hillcoat podle knihy Cormaca McCarthyho. Film se odehrává ve zničeném světě, v němž přežilo jen málo lidí. Muž (Viggo Mortensen) a Chlapec společně v naději putují na pobřeží. Depresivní a ponurá atmosféra spolu s napínavým příběhem vytváří z Cesty nezapomenutelný filmový zážitek.


 

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy