Tribecu otevřel Elton, teď přijde Hansard s Irglovou

Kultura ČTK Kultura, ČTK
21. 4. 2011 8:55
De Nirova přehlídka se prosazuje i na internetu
Foto: Reuters

New York  - V New Yorku ve středu večer místního času začal jubilejní desátý ročník filmového festivalu Tribeca. Otevřela jej venkovní projekce dokumentu režiséra Camerona Crowea o spolupráci hudebníků Eltona Johna a Leona Russella.

Ještě před začátkem promítání zhlédli diváci překvapivé vystoupení skupiny The Bangles. Slavné ženské uskupení 80. let  za doprovodu populárního dětského sboru z nedalekého Staten Islandu na ploše u Světového finančního centra na jihu Manhattanu předvedlo jeden ze svých největších hitů Walk Like An Egyptian z roku 1986.

Krátce poté na pódium přišel režisér Martin Scorsese a uvedl hlavní hvězdu večera, zpěváka a skladatele Eltona Johna. Dokument Union prý původně vznikl jako tak trochu soukromá akce zachycující jeho spolupráci s Russellem, kterého John dlouhodobě obdivuje. Nakonec ale vznikl film, jenž se stejně jako jejich společné album.

Festival Tribeca založili herec Robert De Niro, producentka Jane Rosenthalová a její manžel Craig Hatkoff. Letos festival trvá do 1. května. V jeho porotě mimo jiné zasedá herečka Whoopi Goldbergová.

Foto: Reuters

Přehlídka vznikla po teroristických útocích z 11. září, aby vrátila život na dolní část Manhattanu. Postupně se vypracovala v akci, kde se představují ambicióznější snímky, ale kromě sociálně uvědomělých dokumentů, zahraničních filmů i nezávislých snímků sází i na hvězdy filmového nebe. V pestrém programu, který nezapomíná na atraktivitu, tak festival nabízí "skoro vše! od malých uměleckých snímků až po filmy sportovní.

Letos nabídne přes 90 snímků. Jedním z nich bude v pátek světová premiéra dalšího hudebního dokumentu o hudební dvojici, kterou tvoří Glen Hansard a Markéta Irglová. Černobílý snímek zachycuje jejich turné po zisku Oscara za píseň Falling Slowly i postupný rozpad jejich partnerského vztahu.

Přehlídka je známá i tím, že hledá nové přístupy k divákům za pomoci moderních technologií. Šest snímků tak bude letos na internetu k dispozici omezenému počtu zájemců po dobu 24 hodin. Organizátoři tím chtějí filmy představit online publiku, aniž by tím snižovali šanci filmů na uzavření vlastních distribučních smluv.

Jedním z dalších prvků festivalu je internetový kanál, kde bude možné bez přestávky sledovat záběry z červeného koberce. Organizátoři také nabádají filmaře, aby během festivalu s diváky více komunikovali pomocí sociálních médií.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 4 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy