Tři bratři v pokladnách nestačili jen na Babovřesky

ČTK ČTK
18. 8. 2014 16:07
Pohádka Jana Svěráka při premiérovém víkendu vydělala 15,4 milionu korun. Vyšší výdělek si v historii českých filmů připsala jen komedie Zdeňka Trošky Babovřesky.
Tři bratři vydělávají podle očekávání.
Tři bratři vydělávají podle očekávání. | Foto: Bioscop

Praha - Filmová pohádka Tři bratři režiséra Jana Svěráka obsadila čelo žebříčku víkendové návštěvnosti českých kin. Podle informací Unie filmových distributorů ji zhlédlo 122 tisíc malých i velkých, kteří nechali v pokladnách kin 15,4 milionu korun. Tři bratři tak pozměnili i pořadí nejúspěšnějších premiérových víkendů domácí tvorby.

V historické tabulce skončil tento snímek na druhém místě, když ho předstihl jen první díl lidové komedie Babovřesky Zdeňka Trošky. Loni v únoru ji vidělo 140 236 diváků, tržby prvního víkendu tehdy činily 20,3 milionu korun.

Třetí místo historické tabulky stále patří kriminálnímu thrilleru Kajínek režiséra Petra Jákla ml., na který v srpnu 2008 přišlo během prvního víkendu do kin 119 602 zájemců. V pokladnách nechali 15,5 milionu korun.

I v tabulce, která do statistik počítá i snímky zahraniční, Svěrákovi Tři bratři obstáli, skončili na jedenáctém místě. Vedou ji čtyři americké velkofilmy, jejichž návštěvnost při prvním víkendu po premiéře přesáhla dvousettisícovou hranici. V čele je Harry Potter a relikvie smrti - 1. část, kterou v listopadu 2010 zhlédlo 248 025 nedočkavých zájemců. Tržby činily 30,4 milionu korun.

Podle údajů Unie filmových distributorů má teď Jan Svěrák v Top 20 nejlepších českých filmů dle premiérového víkendu tři tituly. Vedle nejnovější pohádky Tři bratři i Vratné lahve na šestém a Tmavomodrý svět na třináctém místě. V letech 2007, respektive 2001, je vidělo 107 357 a 84 066 lidí.

V aktuálním žebříčku návštěvnosti skončila za Třemi bratry americká akční novinka Expendables: Postradatelní 3 (32 362 diváků) a Strážci Galaxie (19 506 diváků). Čtvrtý je francouzský film Lucy a první pětici uzavírá Krobotův celovečerní debut Díra u Hanušovic.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Biden se pustil do boje se změnami klimatu, zastavil pronájem půdy k těžbě ropy

Americký prezident Joe Biden ve středu podpisem exekutivních příkazů zahájil realizaci svého plánu postavit se změnám klimatu a učinit z "klimatické krize" téma pro velkou část federální vlády. Nařídil například ministerstvu vnitra, aby v co největší míře pozastavilo uzavírání nových smluv o pronájmu federální půdy k těžbě ropy a plynu. Podle nového šéfa Bílého domu Spojené státy nemohou v souvislosti s ekologickými výzvami dál otálet.

Americká média před vystoupením prezidenta psala o zahájení "frontálního útoku" proti klimatickým změnám nebo o rychlém startu ambiciózního projektu nové administrativy. Během povolebního přechodného období Biden avizoval například rozsáhlé investice do "zelené infrastruktury" včetně vyčlenění dvou bilionů dolarů (43 bilionů Kč) na projekty kolem obnovitelných zdrojů.

Prvními konkrétními kroky na cestě za klimatickými cíli je sada dekretů, které podle Bidena pomohou nejen snížit emise skleníkových plynů, ale i vytvořit nová pracovní místa. Média si všímala především ohlášené "přestávky" od nových pronájmů federální půdy či pobřežních vod k těžbě ropy a zemního plynu. S tímto krokem se pojí také "důkladná revize" všech existujících nájemních kontraktů souvisejících se zpracováváním fosilních paliv.

Zdroj: ČTK
Další zprávy