Třeštíková: Mám roztočených asi dvacet příběhů

Kultura Kultura
20. 1. 2012 14:25
Soukromý vesmír zachycuje 37 let jedné rodiny
Dokumentaristka Helena Třeštíková
Dokumentaristka Helena Třeštíková | Foto: Ondřej Besperát

On line rozhovor - Dějiny jedné rodiny zaznamenala Helena Třeštíková ve svém zatím nejdelším časosběrném projektu, který vstupuje příští čtvrtek do českých kin. Film Soukromý vesmír natáčela 37 let a zachytila život členů jedné české rodiny od 70. let až do současnosti.

"Rozhodně jsem je nenavštěvovala pravidelně. S Janou jsme kamarádky od dětství a tak to byla spíš přátelská komunikace než vztah filmaře a sledovaného objektu," napsala autorka o snímku v on line rozhovoru s čtenáři Aktuálně.cz

Třeštíková,  již proslavily cykly Manželské etudy a Manželské etudy po 20 letech,  začala sledovat s filmovým štábem svou kamarádku v roce 1974. Jana tehdy čekala první dítě s manželem Petrem a právě život jejich syna Honzy je osou tohoto filmu.

„Manželé Kettnerovi a jejich děti nevedou tak dramatický život jako hrdinové předchozích režisérčiných filmů Marcela, René a Katka - ale právě díky tomu je jejich běžný život poutí napříč nejen vzpomínkami této rodiny, ale i našimi vzpomínkami," píší distributoři.

Foto: Aerofilms
Foto: Aerofilms

Soukromý je nejen dosud nejdelším časosběrným projektem Heleny Třeštíkové, ale také dosud nejsložitějším, co se struktury i práce ve střižně týká. Před kamerou se tu narodí, vyrostou a dospějí tři děti a jejich rodiče prožijí velkou část svého života.

Zatímco archivní záběry ve filmu připomínají kariéru Karla Gotta, dobývání kosmu či politické proměny země, deníky rodiny Kettnerových, které si po celou dobu pečlivě vedl otec Petr, nabízejí soukromou alternativu velkých dějin.

 

Odpovědi na všechny otázky si přečtěte zde:

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 40 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden se ve středu telefonicky spojil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem ve snaze urovnat diplomatickou roztržku vyvolanou novým bezpečnostním paktem Američanů s Británií a Austrálií. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie minulý týden přistoupila k bezprecedentnímu kroku a svého ambasadora povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostní partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakcích neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy