Travolta se vrací jako padouch. Se smutkem v zádech

Kamil Fila Kamil Fila
12. 6. 2009 21:50
Po ztrátě syna je zpět ve veřejném životě
Foto: Aktuálně.cz

Los Angeles - Rodina herce Johna Travolty byla silně zasažena, když jejich šestnáctiletý syn Jett trpící autismem 2. ledna zemřel na udušení v koupelně jejich bahamského víkendového sídla.

Filmová hvězda se poté načas stáhla z veřejného života a nejprve ani nepřipojila ke kolegovi Denzelu Washingtonovi při propagování nového snímku Únos vlaku Pelham 1 2 3 (The Taking of Pelham  1 2 3) - remaku klasického lupičského thrilleru ze 70. let.

Nakonec ale před páteční americkou premiérou na své osobní stránce Travolta.com přece jen oslovil fanoušky, ať neváhají film navštívit, neboť nebudou zklamáni. V prohlášení děkuje hereckým kolegům a tvůrcům snímku za to, že poskytli tak jeho rodině víc času "vyrovnat se s tak těžkou ztrátou". 

Travolta věnoval speciální poděkování  i režiséru Tonymu Scottovi - za to, že mu dal možnost „nahlédnout do geniálního zločineckého mozku a nakonec jím i stát".

Ztvárnil tu totiž hlavní zápornou roli. Bývalého trestance, součástí jehož image je bradka a rozsáhlé tetování, který se říká Ryder a má ďábelský plán: unese soupravu metra a od města požaduje desetimilionové výkupné.

Není to první Travoltův zloduch, exceloval minimálně už ve filmech Johna Woo Operace: Zlomený šíp a Tváří v tvář a o něco méně v nepovedených akčních snímcích Swordfish: Operaci hacker a Kat.

Denzel Washington je opět za kladného hrdinu:  „obyčejného" tloustnoucího dispečera metra, který bude muset poprvé v životě vzít do ruky zbraň.

Foto: Aktuálně.cz

V originálním snímku z roku 1974 natočeném podle románu  Johna Godeye proti sobě stanuli Walter Matthau a Robert Shaw. Nový film sice vychází jak z románu, tak z prvního filmu, ale musel respektovat vývoj současné komunikační a monitorovací technologie.

Scenárista Brian Helgeland (L. A. přísně tajné, Spiknutí, Odplata, Tajemná řeka, Muž v ohni) tak měl podstatně ztíženou úlohu, jak pomoci zločinci obalamutit všechny bezpečnostní systémy.

Také pozice hrdinů se trochu proměnily: film minimálně poukazuje i na zkorumpovanost představitelů města - a není divu, že starostu hraje James Gandolfini známý z mafiánského seriálu Sopránovi.

Dosavadní ohlasy recenzentů na film jsou nicméně hodně smíšené; převládají ty negativní, jež se většinou odvolávají k původní verzi filmu - ve srovnání s remakem jednoduché, prosté, inteligentní a účinné.

Foto: Aktuálně.cz

Dustin Putman ze stránky TheMovieBoy.com výslovně napsal, ze jde o „naprostou bastardizaci všeho, co bylo dobře utažené, důležité a pamatování hodné na klasice z roku 1974". Jedním z bodů může být i slavné kódové označení zločinců pomocí barev: které pak převzal Quentin Tarantino ve svém debutu Gauneři.

Odstíněněji to popsal Emanuel Levy, podle něj je výsledek smíšenější. Zatímco charakterizace postav je podle něj díky Helgelandově scénáři hlubší a ostřejší, film jako celek trpí přebujelým stylem plným kudrlinek a poslední (třetí) dějství je natolik nesmyslné, že téměř neguje všechny zbylé dobré prvky.

Počítačovost přístupu Tonyho Scotta, s níž za sebou stříhá obrazy, vyvolala v Nicku Shagerovi z magazínu Slant otázku: „Nerežírovala ten film ve skutečnosti aplikace Google Earth?" Scottův zběsilý režijní styl, který si propracovává od Muže v ohni přes Domino až k Deja Vu, v mnoha kriticích vyvolává téměř epileptické záchvaty.

Nakonec ale skoro všichni svorně chválí herecké výkony obou hlavních představitelů. Jen je škoda, že se prý ocitli v tak překombinovaném scénáři. A Travolta na sebe svým výkonem možná až příliš strhává pozornost.

Foto: Aktuálně.cz

Jak se ovšem opakuje v mnoha článcích, Únos vlaku Pelham je film, který přesně vytyčuje zlom v dobové náladě. Jeho téma terorismu už v sobě nemá nádech 11. září a na otázku „Proč jste neunesli letadlo" zločinci odpovídají „Protože se bojíme lítání".

Film funguje spíše jako komentář k finanční krizi způsobené hrabivostí psychopatických rozměrů. Ryder stejně jako většina mimořádně inteligentních filmových padouchů se považuje za spravedlivého mstitele a takřka filozofa, ale ve skutečnosti je jen démonickou karikaturou kultury, která vyznává peníze a pak o ně náhle přijde.

Do českých kin snímek Únos vlaku Pelham 1 2 3 přijde až dva měsíce po Americe, tedy 13. srpna. 

 

Právě se děje

před 18 minutami

Kaťuša končí. V elitním pelotonu ji nahradí tým Israel Academy

Tradiční cyklistická stáj Kaťuša po této sezoně skončí a místo ní se v elitní společnosti WorldTour objeví Israel Cycling Academy, za kterou závodí i český jezdec Daniel Turek. Dosud kontinentální tým koupí od Kaťuše licenci a převezme i smlouvy jedenácti jezdců. Informoval o tom server cyclingnews.com.

Kaťuša zanikne, protože přijde o dva hlavní sponzory firmu Alpecin a výrobce kol Canyon. Její nástupce Israel Academy získá mimo jiné z jezdců Němce Nilse Politta, který byl letos druhý na prestižní klasice Paříž-Roubaix. Lídrem pro etapové závody by měl být Ir Dan Martin.

před 49 minutami

Primátor Jablonce neustál rozpad tamní koalice, vystupuje z ANO, aby nepoškozoval jméno hnutí

Jablonecký primátor Milan Kroupa vystoupil z hnutí ANO. Hlavním důvodem je podle něj rozpad koalice, který považuje za své osobní selhání. K odchodu ho vedla také snaha nepoškozovat ANO, řekl Kroupa, který stál v čele druhého největšího města v Libereckém kraji od voleb na podzim loňského roku. Odmítl, že by za odchodem byl tlak shora. Zda zůstane primátorem, není zatím jasné, spekuluje se, že ho zastupitelé už ve středu odvolají. Na programu jednání to však zatím není, jasno není ani o případném nástupci. Koalice tvořená ANO, Piráty, hnutím Společně pro Jablonec a jedním zastupitelem zvoleným za Novou budoucnost pro Jablonec se rozpadla na konci prázdnin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy