TOP 10 filmů roku podle Amerického filmového institutu

Kultura ČTK Kultura, ČTK
11. 12. 2013 17:10
Potvrzují se oscarové ambice filmů Gravitace, Špinavý trik či 12 let v řetězech
Gravitace (Sandra Bullock).
Gravitace (Sandra Bullock). | Foto: Warner Bros.

Los Angeles - Vesmírný thriller Gravitace, road movie Nebraska nebo film o neúspěšném folkovém zpěvákovi Inside Llewyn Davis jsou mezi deseti nejlepšími snímky roku, které vyhlásil Americký filmový institut (AFI). Výběr odborníků z AFI potvrdil okruh favoritů na Oscary 2014, kteří se většinou objevují i v hodnocení dalších organizací.

Hodnocení AFI se do značné míry shoduje i s dnes zveřejněnými nominacemi Sdružení filmových a televizních herců (SAG).

V desítce filmů, které nejsou seřazeny podle pořadí, je vedle Gravitace režiséra Alfonsa Cuaróna, Nebrasky, kterou natočil Alexander Payne, a Inside Llewyn Davis bratří Joela a Ethana Coenových, také nezávislá produkce Fruitvale debutujícího sedmadvacetiletého režiséra Ryana Cooglera oceněná i na festivalech v Sundance a Cannes.

V desítce filmů roku jsou podle AFI i kriminální drama Špinavý trik režiséra Davida O. Russella, snímek Her režiséra Spikea Jonzeho, drama z finančních kruhů Vlk z Wall Street od Martina Scorseseho, 12 let v řetězech režiséra Steva McQueena, thriller o pirátech u somálských břehů Kapitán Phillips a film Zachraňte pana Bankse o Pamele L. Traversové, autorce známé knížky Mary Poppins.

Čtěte také
Kritici z NY: Nejlepší film roku 2013 je Špinavý trik

Gravitace a Her. Kritici z LA vybrali filmy roku 2013

Výběr AFI nezahrnuje dva snímky, o kterých se také mluví jako o oscarových favoritech - filmy Komorník a drama Blízko od sebe (August: Osage County).

Herecké sdružení SAG nejčastěji nominovalo herce ze snímku 12 let v řetězech - v kategorii herecký soubor, nejlepší herec v hlavní (Chiwetel Ejiofor) a vedlejší roli (Michael Fassbender), stejně jako herečka ve vedlejší úloze (Lupita Nyong´o).

Na nejlepší herce byli nominováni také Bruce Dern (Nebraska), Tom Hanks (Kapitán Phillips), Matthew McConaughey (Klub poslední naděje) a Forest Whitaker (Komorník).

O cenu pro nejlepší herečku se utkají Cate Blanchett (Jasmíniny slzy), Sandra Bullock (Gravitace), Judi Dench (Philomena), Meryl Streep (Blízko od sebe) a Emma Thompson (Zachraňte pana Bankse).

Hollywoodská sezona filmových cen bude pokračovat vyhlášením nominací na ceny Sdružení filmových a televizních herců a ve čtvrtek budou zveřejněny nominace na Zlaté glóby.

Podívejte se na ukázky z filmů s oscarovými ambicemi:

Inside Llewyn Davis (Cannes 2013: Kdo ještě může vzít Coenům Zlatou palmu?)

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Fruitvale (Vrcholy Sundance? Policejní brutalita a AIDS v Indii)

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Vlk z Wall Street

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

12 let v řetězech (Otrokáři s Pittem a Fassbenderem vyhrái v Torontu)

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Kapitán Phillips (Recenze: rdinný Kapitán Phillips čelí invazi barbarů - 60%)

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Komorník (Recenze: Obsluhoval jsem americké prezidenty - 70%)

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Špinavý trik

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Her

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Gravitace (Recenze: Gravitace je opojná, táhne Hollywood vzhůru - 100%)

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Blízko od sebe (Julia Roberts škrtí Meryl Streep a obě myslí na Oscary)

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 12 minutami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy. Brabec to řekl novinářům.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy