Tom Cruise znovu dostal povolávák do Top Gunu

Kamil Fila Kamil Fila
10. 12. 2011 11:10
Není ale jasné, zda se jedná o remake, nebo pokračování
Foto: TV NOVA

Los Angeles - Studio Paramount se již asi dva roky snaží vzkřísit ikonický Top Gun. Nyní konečně řekl jasnější slovo Tom Cruise, který se díky tomuto snímku a roli rebelantského pilota Mavericka stal v roce 1986 megahvězdou.

Film během uvedení v USA vydělal 177 milionů dolarů a stal se nejúspěšnějším titulem roku. Stejnou částku později utržil v zahraniční distribuci. Diváckou oblibu mu zajistil i song Take My Breath Away, který dostal Oscara.

Kmotr Tom Cruise  Kmotrem je skvělým - za dárky pro své malé kmotřence už prý utratil 200 000 dolarů.
Kmotr Tom Cruise Kmotrem je skvělým - za dárky pro své malé kmotřence už prý utratil 200 000 dolarů. | Foto: Profimedia.cz

Dodnes nebylo jasné, zda se Cruise vůbec nechá přemluvit k tomu, že si roli absolventa elitní akademie zopakuje. A diář původního režiséra Tonyho Scotta je také neustále nabitý. Pouze se mluvilo o tom, že scénář napsal či napíše Christopher McQuarrie známý díky scénáři k oscarovému thrilleru Obvyklí podezřelí a ke Cruiseovu historickému dramatu Valkýra.

Stejně jako Top Gun

I tato zpráva však nyní padla, když Cruise v rozhovoru pro MTV News prohlásil: „Nemyslím, že by to Chris napsal. Momentálně režíruje film One Shot, ve kterém hraju. A budeme dělat ještě dotáčky v únoru."

Na otázku, zda se projekt Top Gun 2 někam posunul, ale Cruise překvapil: „Říkal jsem Tonymu, že s ním chci udělat další film. Netočili jsme spolu od dob Dnů hromu v roce 1990. Nemysleli jsme si, že spolu ještě někdy budeme pracovat. Ale pak za námi začali chodit lidé s nápady. A najednou jsem si pomyslel: Wow, co to teď budeme dělat…"

Pravděpodobně šlo o nápad producenta Jerryho Bruckheimera dát znovu dohromady starou partu, což vyplývá z další Cruiseovy věty: „Tony, já a Jerry chceme udělat film ve stejném duchu, jako byl ten první, a natočit ho stejným způsobem, jako jsme točili Top Gun."

Foto: archiv

Ani z toho ovšem stále nejde vyvodit, že půjde o přímou návaznost na tehdejší atmosféru i příběh a vznikne jakýsi Top Gun 2. Zvláště ve chvíli, když byl Cruise dotázán na to, zda se jeho postava vrátí v roli, která se nyní logicky nabízí - tedy instruktora nových pilotů stíhaček. „Nevím, pracujeme na tom," odvětil jen mnohoslibně. „Doufám, že najdeme příběh, který bychom všichni chtěli dělat - a že přijdeme na to, jak Top Gun zopakovat."

Tento nápad zní vcelku originálně. V éře remaků filmů z 80. let se vždy počítá s modernizacemi; dokonce i údajně věrné návraty typu Stalloneových Expendables jsou točeny zcela jiným stylem, než se točilo v 80. letech.

Polonahý volejbal

Problém může ovšem nastat v tom, že Top Gun je filmový a myšlenkový manifest 80. let a představuje to nejhorší, resp. „to nejlepší" z hitů tehdejší doby - včetně nepříliš propracovaných postav, politického poselství i estetiky, k níž se dnes pojí slovo campy. Tento termín se překládá jako vytříbený nevkus nebo okázalá oslava lacinosti a může mít i gay nádech. Označují se jím hlavně snímky ze 70. a 80. let; příkladem je třeba Pomáda.

Foto: Aktuálně.cz

Top Gun se tak v pozdějších letech stal nejen zdrojem nostalgie, ale hlavně pokleslého obveselení i různě střelených „interpretací". Známá je například explikace Quentina Tarantina, že Top Gun je vlastně podvratnou akcí, jak dostat do tehdejších kin téma homosexuality (viz video).

Navíc se letos v oblasti hollywoodských blockbusterů ukázalo, že nostalgické návraty do 80. let ekonomicky téměř nefungují - remaky a pastiše jako Kovbojové a vetřelci, Barbar Conan, Super 8 a Ocelová pěst představují různě problematické a komerčně neúspěšné způsoby, jak se ohlížet po oné „nevinné" dekádě.

Každopádně, sledovat nyní padesátiletého Toma Cruise, jak polonahý hraje plážový volejbal, by těžko mohlo být bráno vážně. Cruise se nicméně aspoň snaží držet v pozici věčného mladíka; zdá se ale málo pravděpodobné, že by se do příběhu vrátili Val Kilmer či Kelly McGillis, na nichž se uplynulý čas podepsal nemilosrdněji.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

Celé Cruiseovo vystoupení v MTV má nejspíš hlavně podpořit premiéru jeho nejnovějšího filmu - čtvrtého dílu Mission Impossible s podtitulem Ghost Protocol. Cruiseova pozice hvězdy byla v posledních letech silně ohrožena jednak výběrem riskantních projektů a jednak jeho nesympatickým a bláznivě působícím propagováním scientologické církve. Kvůli tomu dokonce dostal před několika lety vyhazov od Paramountu. 

Nad dalším dobrodružstvím agenta Ethana Hunta se však herec a studio znovu dali dohromady: každý díl Mission Impossible zatím spolehlivě zafungoval finančně i v oprášení Cruiseovy slávy. To bylo dáno i volbou pokaždé jiného režiséra  - první díl režíroval Brian De Palma, druhý John Woo, třetí J. J. Abrams a čtvrtý Brad Bird; ten se dosud přitom věnoval animovaným filmům (Železný obr, Úžasňákovi, Ratatouille).

V roce 2013

Otázkou také je, kdy by se Top Gun 2 vůbec začal natáčet. Cruise je momentálně kromě zmiňovaného dokončovaného krimi dramatu One Shot (Jeden výstřel) smluvně vázán pro tři další filmy na následující dva roky.

Prvním je komediální muzikálové drama Rock of Ages odehrávající se v 80. letech v Los Angeles (tento titul již míří do závěrečných postprodukčních prací). Cruiseovou partnerkou je Malin Akerman (Watchmen), dále zde hrají Bryan Cranston, Alec Baldwin, Catherine Zeta-Jones, Paul Giamatti či Russell Brand. Režii měl Adam Shankman (muzikál Hairspray).

Tom Cruise a Katie Holmes  Svatba se konala 18.listopadu 2006.   Náklady na svatbu: 3,5 milionů liber (105 milionů korun)
Tom Cruise a Katie Holmes Svatba se konala 18.listopadu 2006. Náklady na svatbu: 3,5 milionů liber (105 milionů korun) | Foto: Reuters

V předprodukční fázi je také akční sci-fi We Mortals Are, který režíruje Doug Liman (první Agent bez minulosti/Jason Bourne a nedávná sci-fi Strážci osudu) podle knihy japonského spisovatele a programátora Hiroshiho Sakurazaky. Příběh odehrávající se v časové smyčce líčí osudy vojáka, který bojuje s mimozemšťany. Premiéra je plánovaná na rok 2013.

Ve stejném roce si Cruise bude sám konkurovat i další sci-fi s názvem Horizons. Tu režíruje Joseph Kosinski (TRON: Legacy). Zde je „pro změnu" vojenským soudem poslán vysloužilý voják na vzdálenou planetu, kde má zničit zbytky jedné mimozemské rasy. V průběhu mise začne ale o tomto poslání pochybovat. Scénář napsal oscarový William Monahan podle comicsu Arvida Nelsona.

Ani Tony Scott, režisér původního Top Gunu, nezahálí. V plánu má natáčet film o Hell´s Angels a remake westernu Divoká banda. Teď se ještě objevily zprávy, že má zájem o režii akčního thrilleru Narco-Sub o plavidlech, která používá jihoamerická mafie pro dopravu narkotik do Mexika a USA.

Momentálně dokončuje drama Emma´s War podle knihy Deborah Scroggins o britské zdravotní sestře uprostřed konfliktu v Súdánu. Pokud se tedy workoholici Scott a Cruise potkají na place Top Gunu 2, bude to nejdříve v roce 2013.

Youtube video
Youtube video | Video: youtube.com

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Komise: Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10 tisíc

Obětí církevního sexuálního zneužívání může být ve Francii od roku 1950 až 10.000. Aktualizovaný odhad dnes podle agentury AFP zveřejnila komise, která problematiku zkoumá. Nezávislou komisi pro sexuální zneužívání v církvi (Ciase) v roce 2018 zřídila katolická církev v reakci na sérii skandálních odhalení sexuálního zneužívání ve Francii i ve světě. Komise v polovině minulého roku odhadla počet obětí na nejméně 3000, což dnes její předseda Jean-Marc Sauvé označil za "jednoznačné podhodnocení".

Komise na více než rok zřídila telefonní linku pro hlášení sexuálního zneužívání, na kterou se za tu dobu obrátilo 6500 obětí či svědků těchto násilných činů. V polovině telefonátů se jednalo o případy z 50. a 60. let minulého století, útokům častěji čelili muži a 87 procent volajících bylo v době zneužívání nezletilých, zveřejnila loni na podzim Ciase.

"Zdaleka ale nejde o všechny", upozornil dnes Sauvé. "Zásadní otázkou zůstává, kolik lidí se ozvalo. Deset procent, pět procent, méně?" dodal.

"I když je 10.000 hodně, jsme stále daleko od pravdy," komentoval nový odhad Jean-Pierre Sautreau, jež stojí v čele organizace sdružující oběti církevního zneužívání v západofrancouzském departementu Vendée. "Skutky jsou často datovány do 50. let minulého století a ti lidé již zemřeli, nebo je jim přes 80 a už o tom nechtějí mluvit," vysvětluje.

"Je to vrchol ledovce, je to rozhodně mnohem více," domnívá se rovněž Véronique Garnierová z jiného sdružení obětí.

Zpráva komise má na podzim představit celkovou diagnózu problematiky a vysvětlit, jak se církev do situace dostala. Instituce mají následně navrhnout podobu odškodnění obětí. Podle Sauvého však trauma obětí nevyřeší pouze odškodnění finanční, "obzvlášť v případě, že by jej doprovázel příkaz mlčet".

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Grammozis se stal pátým trenérem fotbalistů Schalke v sezoně

Novým trenérem fotbalistů Schalke 04 se stal Dimitrios Grammozis. S klubem z Gelsenkirchenu, který už má jen minimální šance na udržení v první lize, podepsal dva dny po odvolání kouče Christiana Grosse smlouvu do roku 2022. Ve funkci by měl podle médií zůstat i v případě sestupu.

Dvaačtyřicetiletý Grammozis byl bez angažmá od loňského léta, kdy skončil u druholigového Darmstadtu. Na lavičce Schalke je už pátým koučem v aktuální sezoně, před ním se u týmu vystřídali David Wagner, Manuel Baum, Huub Stevens a naposledy Gross.

Premiéru s mužstvem absolvuje v pátek v duelu s dalším kandidátem na sestup Mohučí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy